zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

7 dobrze płatnych zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów

środa, 21-03-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej nie kończąc żadnego kierunku studiów. Dlaczego tak się dzieje? Pomimo mitów krążących na temat studiów, wcale nie trzeba posiadać dyplomu w kieszeni żeby dobrze zarabiać. Potencjalni pracodawcy w szczególności zwracają uwagę na doświadczenie kandydatów oraz tzw. "umiejętności miękkie", czyli wszystkie te związane z komunikacją i kompetencjami interpersonalnymi. Ponadto na rynku pracy ciągle rośnie popyt na wszelkiego rodzaju specjalistów, którzy swoje wykształcenie zdobyli w toku kształcenia w zawodówkach czy technikach. Oto lista 7 dobrze płatnych zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów.

praca w zawodzie bez studiów

1. Elektryk mechanik

Osoba na tym stanowisku powinna przede wszystkim opanować umiejętności związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych oraz posiadać niezbędne do tego uprawnienia i dyplom ukończenia szkoły zawodowej o tym właśnie profilu. Średnie miesięczne wynagrodzenie w tym zawodzie kształtuje się w granicach ok. 3500 brutto.

2. Spawacz

Kolejny z zawodów, które wpisują się w tzw. branżę budowlaną. Cechami wyróżniającymi dobrego spawacza są przede wszystkim precyzja, zdolności manualne, dobry wzrok a także spore umiejętności zdobyte dzięki praktyce. Co ciekawe, szanse na lepsze zarobki i często idący za tym awans zyskują ci, którzy mogą pochwalić się dodatkowymi certyfikatami z odbytych kursów i szkoleń. Średnia zarobków w tym zawodzie wynosi ok. 3300 brutto, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, że na wiele więcej mogą liczyć spawacze, którzy zdecydowali się pracować za granicą (np. w Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech).

3. Przedstawiciel handlowy

W tym zawodzie liczy się przede wszystkim umiejętność efektywnego komunikowania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, zdolności negocjacyjne i bardzo często prawo jazdy kat. B. W wielu przypadkach sam tytuł magistra okazuje się być więc zbędnym. Oczywiście, ludzie pracujący w tym zawodzie powinni posiadać pewną konkretną, usystematyzowaną wiedzę na temat branży, w której funkcjonują, jednakże zasadniczo można ją przyswoić już w trakcie pracy. Przedstawiciele handlowi zarabiają średnio ok. 4200 brutto, ale dodatkowe benefity, które stanowią o atrakcyjności tego zawodu to np. służbowy telefon, samochód czy laptop.

4. Stewardessa

Najważniejsza w tym zawodzie jest niewątpliwie dobra znajomość języków obcych - najlepiej dwóch lub więcej. Liczy się także miła aparycja, nienaganny wygląd, wzrost, umiejętność pływania i uśmiech na twarzy niezależnie od okoliczności. Pomimo tego, że dyplom ukończenia studiów nie jest w tym przypadku konieczny, stewardessy są poddawane szeregowi testów, począwszy od tych językowych, poprzez psychologiczne czy te sprawdzające ogólny stan zdrowia. Zarobki w tym zawodzie wynoszą ok. 5300 brutto miesięcznie, jednak niezaprzeczalnie możliwość zwiedzenia świata jest w tym przypadku bezcenna.

5. Kontroler ruchu lotniczego

Praca w tym zawodzie łączy się z wielką odpowiedzialnością i stresem, co wpływa na deficyt pracowników tej właśnie branży na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przyszli kontrolerzy są zobligowani do ukończenia profesjonalnego kursu w w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który może trwać nawet trzy lata. Ponadto nie każdy z marzących o karierze w tej branży może pochwalić się umiejętnością analitycznego myślenia, podzielną uwagą oraz plastyczną wyobraźnią. Tych, którzy te cechy posiadają, czekają zarobki rzędu 6000 brutto.

6. Szef kuchni

W tym przypadku najważniejsza jest pasja do jedzenia, dobre wyczucie smaku i zapał do pracy, bowiem na początku kariery zwykły pomocnik kuchenny nie może liczyć na wysokie zarobki. Natomiast z biegiem czasu i stopniowym zdobywaniem doświadczenia szanse na zostanie szefem kuchni z prawdziwego zdarzenia znacząco rosną. Istotny jest także ciągły rozwój, doszkalanie się i poznawanie nowych przepisów i technik. Szefowie kuchni w dobrych restauracjach czy hotelach są w stanie zarabiać ok. 4400 brutto.

7. Agent ubezpieczeniowy

Aby móc rozpocząć pracę jako doradca ubezpieczeniowy trzeba przede wszystkim przejść specjalne szkolenie organizowane przez zakład ubezpieczeniowy. Jeśli chodzi o poziom wykształcenia wystarczy ukończyć szkołę średnią. W tym zawodzie pożądane są cechy takie jak otwartość na kontakt z klientem, pewność siebie oraz dar przekonywania. Potencjalny pracodawca oczekuje efektywności w sprzedaży - ten kto zdoła sprzedać największą ilość polis może spodziewać się podwyżki i aprobaty. Średnia zarobków w tym zawodzie oscyluje w granicach ok. 3200 brutto.

HK

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama