zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak skutecznie wprowadzić pomysł w życie?

wtorek, 11-09-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Efektywność działania zarówno jednostek, jak i zbiorowości zależy w dzisiejszym świecie przede wszystkim od postępu, na który z kolei wpływ ma ciągłe poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Rzeczywistość nie składa się jednak z jednej osoby, która swój pomysł z góry akceptuje i nie widzi problemów w jego wprowadzeniu w życie. Nowe idee często spotykają się z oporem ze strony innych osób. Ważne jest, aby taki opór wykryć jeszcze przed rozpoczęciem wdrażania pomysłu i skutecznie sobie z nim poradzić.

Proces odkrywania wstępnej oceny twojego pomysłu przez innych może pomóc ci w przygotowaniu się do walki z przeciwnościami w przeforsowaniu własnych idei zarówno w pracy, własnej firmie, jak również w innych życiowych sytuacjach.

Przede wszystkim należy zidentyfikować opór - sprawdzić, kto go przejawia i skąd on wynika. Ważne jest, by od razu wytłumaczyć ludziom, że zmiany leżą w ich interesie, uświadomić im, z jakimi kosztami wiąże się "stanie w miejscu", przedstawić korzyści płynące z nowych rozwiązać oraz zainteresować udziałem we wdrażaniu. Gdy inni będą się utożsamiać z podjętymi przez nas działaniami łatwiej je zaakceptują i będą bronić jak swoich. Istotna jest również analiza potencjalnych problemów - ludzie nie lubią idealistów, gdy pokażesz, że twój pomysł jest realny, a ty gotowy na wszelkie ewentualności, łatwiej zrozumieją, że warto coś zmienić.

Ludzie często postrzegają zmiany narzucane z zewnątrz jako zagrożenie, ponieważ zaburzają one znany im i opanowany porządek. Czują się przez zmiany zagrożeni, boją się, że nie poradzą sobie z nowym systemem pracy. Kluczem do skutecznego wdrożenia zmiany bez zbędnych niepokojów wśród załogi jest zaangażowanie ludzi na wczesnych etapach wprowadzania innowacji po to, by oni sami poczuli się odpowiedzialni za pomysły. Należy sprawić, by na początku poczuli niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy. W takiej sytuacji będą dużo bardziej chętni i otwarci na zmiany. Najłatwiej zmiany wprowadza się w odpowiednio przygotowanej do tego atmosferze, na którą składa się przede wszystkim efektywny sposób przekazywania informacji. Aby uspokoić załogę oraz przygotować się na wszystkie ewentualne problemy przy wdrażaniu zmian warto przeprowadzić analizę potencjalnych zagrożeń. Składają się na nią:   

 - Dokładne określenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby zadanie mogło zostać wykonane.
 - Szczegółowe opisanie najważniejszych i najbardziej prawdopodobnych trudności.
 - Oszacowanie wpływu każdego potencjalnego problemu na cały projekt.
 - Określenie sposobów zmniejszania skutków problemów.
 - Stworzenie planów awaryjnych..

Właściwe działania lidera podczas wprowadzania zmian (takie, które wywołają jak najmniej oporu ze strony innych i będą skuteczne) powinny opierać się na szybkiej reakcji na pojawiające się problemy i braniu odpowiedzialności za niepowodzenia, stałej obserwacji otoczenia, stymulowaniu właściwego podejścia do zmian przez resztę załogi (zachęta do kreatywności i czynnego udziału w zmianach), rozsądku, analizie otoczenia i szybkim reagowaniu na pojawiające się trudności.

Zmiany wiążą się z reorganizacją obowiązującego porządku, dlatego zawsze będą budzić niechęć, jeżeli nie uświadomimy sobie, że wiele możemy na nich zyskać. Mając poparcie wśród współpracowników, bądź po prostu osób z otoczenia zdecydowanie łatwiej jest wprowadzać zmiany, dlatego warto już podczas procesu powstawania nowych idei zastanowić się, jak przekonać do nich innych i jak właściwie działać, by zostały wdrożone z sukcesem a ich potencjał został właściwie wykorzystany.

Marcelina Szondelmajer
(marcelina.szondelmajer@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama