zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak dostać pensję, na jaką zasługujesz?

wtorek, 24-11-2015 (00:00:00) | komentarze (0) | artykuł sponsorowany


Od dłuższego czasu pracujesz na tym samym stanowisku, a doświadczenie, które zdobywasz z miesiąca na miesiąc, przekłada się na coraz lepsze wyniki całej firmy. Mimo to, gdy wspominasz o podwyżce, szef robi unik. Dowiedz się jak walczyć o swoje i w jaki sposób prosić szefa o podwyżkę i ją dostać.

Po pierwsze i najważniejsze, musisz przestudiować historię swoich osiągnięć i przedstawić ją szefowi. Zbierz wszystkie wyniki i pokaż dlaczego jesteś cennym nabytkiem. Szef może nie mieć wiadomości, jak wiele dobrego robisz w firmie, więc zadbaj o to, żeby mógł docenić Twoje starania.

Równaj do najlepszych

Przeprowadź dokładny research i dowiedz się, jakie są aktualnie zarobki w branży, w której pracujesz. Ta wiedza da Ci podstawę do sformułowania finansowych oczekiwań podczas rozmowy. Jeśli dobrze wykonujesz swoją pracę, a kondycja firmy jest dobra, szef powinien wynagrodzić Cię tak, jak wymaga tego Twoje stanowisko.

Pokaż swój rozwój

Pokaż swojemu szefowi, jak zwiększyły się twoje obowiązki od momentu, kiedy rozpocząłeś pracę w firmie do teraz. Na pewno mając nieco większe doświadczenie, dostajesz nieco więcej zadań, choćby ze względu na to, że zarówno szef, jak i inni współpracownicy wiedzą jak pracujesz i czym mogą cię obarczyć. Twój szef może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele masz na głowie. Jeśli jasno przedstawisz zakres swoich obowiązków, może nawet nie będziesz musiał specjalnie negocjować. Kiedy szef zda sobie sprawę z tego, jak wiele robisz, być może sam zauważy, że należy ci się wyższa pensja.

Unikaj argumentów emocjonalnych

Myśl o podwyżce nie zawsze wiąże się z faktem, że czujesz się niedoceniany. Może wynikać również ze zmiany Twojej sytuacji finansowej, na przykład pojawienia się dziecka czy utraty pracy przez partnera lub partnerkę. Te okoliczności mogą pojawić się w rozmowie, ale jako jeden z argumentów dodatkowych, które wzmocnią Twoją prośbę, a nie jej podstawą. Jeśli prośba o podwyżkę to kwestia chwilowego, finansowego dołka, warto rozważyć zasypanie budżetowej dziury w inny sposób, na przykład pożyczką, która nie obciąży konta na dłużej. Krótkoterminowych zobowiązań tego typu udziela między innymi Ferratum Bank.

Bądź elastyczny

Decydując się na podjęcie tematu podwyżki, musisz być gotowy na negocjacje. Ustal sobie wcześniej minimum, którego nie obniżysz w rozmowach z szefem, a górna granica powinna być wypadkową Waszych oczekiwań. Podczas rozmowy o stawkach bądź elastyczny i okaż dobrą wolę. Jeśli szef chciałby, ale nie może dać Ci większych pieniędzy w danej chwili, przyjmij niższą ofertę, ale trzymaj go za słowo i powróć do tematu w chwili, gdy kondycja firmy będzie lepsza.

Nie przestawaj szukać

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany swoimi zarobkami, zacznij rozglądać się za nową pracą. Nie ma gwarancji, że atrakcyjna oferta pojawi się natychmiast, ale poznasz aktualne oczekiwania rynku i zestawisz pożądane kompetencje z własnymi. Nawet jeśli nie chcesz zmieniać swojej pracy, oferta, którą otrzymasz może zachęcić szefa do zwiększenia twojej pensji. Jeśli zrozumie, że może stracić ważnego i dobrego pracownika, chętniej da ci podwyżkę.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie dostaniesz podwyżki, nie powinieneś się zrażać. Miej wiarę w swoje kompetencje i jeśli odmowa wynika z kiepskiej sytuacji firmy, poczekaj na lepszy moment. Podwyżka to nie przywilej, ale prawo związane ze wzrostem kompetencji. Jeśli mimo argumentów szef konsekwentnie jej odmawia to znak, że najwyższy czas zmienić pracę.

W opracowaniu porad z dziedziny rozwoju kariery uczestniczyli eksperci Ferratum Bank, instytucji finansowej specjalizującej się w udzielaniu szybkich pożyczek online (www.ferratum.pl), która prowadzi działalność w 19 krajach.

 artykuł sponsorowany

fot. pixabay

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama