zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kapryśny rynek pracy

wtorek, 10-12-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Poszukiwanie pracy jest równie trudne, co stresujące. Pracodawcy niechętnie zatrudniają świeżo upieczonych absolwentów, osoby bez poświadczonych kwalifikacji zawodowych czy w wieku 50+. Wyjściem z patowej sytuacji mogą się okazać staże długoterminowe, a także kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje lub sprzyjające nabyciu całkiem nowych umiejętności. Atutem w poszukiwaniu pracy jest również mobilność – polska mapa zatrudnienia jest bowiem bardzo zróżnicowana i dla wielu pracowników trampoliną do kariery może być po prostu przeprowadzka.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w całym kraju wynosi obecnie 13 proc., przy czym wskaźniki te notują znaczące odchylenia w zależności od regionu. Najlepiej pod tym względem wypada województwo wielkopolskie (9,4 proc.), po piętach depczą mu województwa mazowieckie (11 proc.) oraz śląskie (11,1 proc.). Na drugim końcu skali znalazły się województwa warmińsko-mazurskie (z bezrobociem rzędu 20,4 proc.), kujawsko-pomorskie (17,5 proc.) i zachodniopomorskie (16,9 proc.). Stosunek liczby bezrobotnych do liczby zatrudnionych różni się również w obszarze samego województwa – za najlepszy przykład może posłużyć województwo mazowieckie, w którym obok Warszawy, której stopa bezrobocia wynosi 4,9 proc., jest podregion radomski, w którym bezrobotny jest więcej niż co piąty zdolny do pracy (23,3 proc.). Mapa zatrudnienia od lat kształtuje się podobnie – o pracę najtrudniej w województwach ściany wschodniej i południowo-wschodniej, a największe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia są w województwach centralnych. I oczywiście w ofertach pracy przodują duże miasta – tu zajęcie znajdą zarówno specjaliści, jak i pracownicy o mniej ukierunkowanych kwalifikacjach.

Młody na rynku pracy

Są dobrze wykształceni, biegle posługują się językami obcymi, sprawnie poruszają się w wirtualnym świecie, na potęgę obsługują programy tekstowe, kalkulacyjne, graficzne, animacyjne – mimo tych walorów pracodawcy nie czekają na nich z otwartymi ramionami. Największą wadą młodych ludzi, wkraczających dopiero na rynek pracy, jest… ich młodość i wynikający z niej brak doświadczenia zawodowego. Badania aktywności zawodowej Europejczyków pokazują, że młodzi Polacy (między 15 a 24 rokiem życia) są jednymi z najmniej zapracowanych Europejczyków. Tylko 35 proc. z tej grupy funkcjonuje na rynku pracy – czy to etatowej, czy sezonowej, czy też stażów. Reszta swoją aktywność ogranicza do nauki i mury szkoły – czy to średniej, czy uczelni – opuszcza, nie wypełniwszy niczym rubryki CV oznaczonej jako „doświadczenie zawodowe”. Wymagane przez uczelnie krótkie praktyki wcale nie polepszają wizerunku absolwenta w oczach potencjalnego pracodawcy.

Już w trakcie nauki młodzi ludzie powinni zacząć budować swoją historię zawodową, tym bardziej, że możliwości zarówno w kraju, jak i poza jego granicami są.

Staż z perspektywą na przyszłość

Jedną z form podnoszenia swojej atrakcyjności na rynku pracy jest odbycie długoterminowego stażu, który pozwoli absolwentowi nie tylko nabrać doświadczenia zawodowego, ale też jest szansą dla zdolnych i pracowitych ludzi na podjęcie pełnoetatowej pracy. Pracodawcy chętnie korzystają z niskopłatnych staży, by poznać kompetencje stażystów i spośród nich wyłowić tych pasujących do profilu firmy. Ciekawą opcją dla młodych, którzy już ukończyli studia, jest staż absolwencki – program współfinansowany przez urzędy pracy, a skierowany do osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Wystarczy, że osoby zainteresowane znajdą ofertę stażu w urzędzie lub na własną rękę wyszukają pracodawcę, który przyjmie je na staż. Pracodawca zobowiązany będzie opracować plan stażu, w którym wskaże czas jego trwania, zadanie, jakie powierzy stażyście oraz umiejętności, jakie zatrudniony nabędzie. Staż absolwencki może trwać od 3 do 12 miesięcy. By jednak zakwalifikować się na staż absolwencki, trzeba legitymować się tytułem magistra, licencjata lub inżyniera i mieć mniej niż 27 lat.

Gdzie szukać stażu? Pierwsze kroki student czy absolwent powinien skierować do uczelnianego biura karier, bo do nich zgłaszają się też pracodawcy poszukujący pracowników i stażystów. Jeśli uczelniane biuro karier nie ma nic interesującego do zaoferowania, warto na własną rękę znaleźć firmę i złożyć tam CV wraz z listem zawierającym deklarację chęci podjęcia stażu.

W każdym roku akademickim ogłaszane są też liczne konkursy o staże, których zwycięzcy otrzymują szansę podnoszenia swoich kwalifikacji w renomowanych firmach. Do najpopularniejszych w ostatnich latach należą ogólnopolskie konkursy organizowane przez PwC, Jeronimo Martins, Lidl, Orange, Alior, KPMG, Bank Danych o Inżynierach, Fundację Partnerstwo dla Środowiska, a także o umożliwiające wyjazd zagranicę: Leonardo da Vinci, Fundację Stefana Batorego, Accenture czy poszczególne jednostki Parlamentu Europejskiego. Fundujący staże często nie tyle poszukują osób o wysokich kwalifikacjach, co posiadających dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, bo pozostałych kompetencji znacznie łatwiej się nauczyć.

Poruszający się biegle w nowych technologiach i znający język angielski na poziomie komunikatywnym mogą wysłać swoją aplikację stażową do międzynarodowych koncernów – Microsoft, Facebook czy Google. W tych firmach zawsze znajdzie się praca dla studenta z Polski. Zresztą nierzadko powyższe firmy same ich wyłapują, śledząc organizowane w naszym kraju konkursy informatyczne. Laureaci co ważniejszych konkursów mogą być pewni, że pracodawcy zgłoszą się do nich z propozycją zatrudnienia.

Zawody przyszłości

Młodym, dopiero wybierającym się na studia, trudno wskazać przyszłościowy kierunek. W ciągu kilku lat rynek pracy potrafi zmienić się diametralnie i te zawody, które były poszukiwane jeszcze chwilę temu, za trzy lata mogą okazać się, delikatnie mówiąc, anachroniczne. Specjaliści od rynku pracy wskazują jednak na branże, które mają w sobie ogromny potencjał rozwojowy. Należą do nich przede wszystkim: IT (programiści Java, testerzy oprogramowania), szeroko pojęta sprzedaż (gdzie na wynagrodzenie składają się podstawa + premia od sprzedaży), inżynierowie budownictwa, architektury i urbanistyki, specjaliści od cloud computing, czyli przetwarzania danych i wprowadzania na rynek nowych technologii, project managment, czyli planowania i wprowadzania na rynek nowych strategii, opiekunowie medyczni oraz wszelkie zawody związane z bezpośrednimi usługami. Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, podobnie zresztą jak otaczająca nas rzeczywistość.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama