zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Młody człowiek w pogoni za pracą

piątek, 04-02-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Z marzenia z dziecięcych lat o byciu strażakiem, aktorką, policjantem, nauczycielką itd. przychodzi wreszcie czas, kiedy młody człowiek, wkraczający w dorosłe życie musi zmierzyć się z rzeczywistością.

Najpierw stoi przed nim odpowiedź na pytanie, którą drogę wybrać, jaki zawód przyniesie mu prawdziwą satysfakcję i pozwoli godziwie żyć? Jak znaleźć dobrze płatną, zadowalającą pracę? Później pojawia się pytanie, co zrobić, by ją zdobyć. Na samym zastanawianiu się można poprzestać. Są jednak tacy, którzy zakładają na siebie płaszcz przedsiębiorczości i zamiast czekać na swoją życiową szansę, sami dają sobie szansę.

Przedsiębiorczość

Kojarzona jest z zaradnością życiową, braniem odpowiedzialności za swój los i podejmowaniem przedsięwzięć, które pomagają skutecznie osiągać cele. Cecha ta jest niezmiernie pożądana, także przez pracodawców. Przedsiębiorczy pracownik posiadający umiejętności związane z komunikacją, negocjacjami, pracą w zespole i in. to korzyść dla firmy. Taka osoba wygrywa już w samym procesie poszukiwania pracy.

Człowiek nieprzedsiębiorczy czeka na „swoją” życiową szansę, osoba przedsiębiorcza sama ją wywołuje, prowokuje swój rozwój, podnosi swoje kwalifikacje, wypracowuje coś więcej niż przeciętną.

Młodzi - przedsiębiorczy

Co mówią przedsiębiorczy, młodzi ludzie o przedsiębiorczości? Jakie działania zalecają, by zwiększyć swoją atrakcyjność dla potencjalnego pracodawcy, by po rozmowie kwalifikacyjnej, rekrutujący był przekonany, że ma oto do czynienia z pracownikiem dalece pożądanym, który może przynieść firmie korzyść?

Tomasz Hadryś: Przedsiębiorczość to cecha pożądana w dzisiejszym świecie.

Od zawsze jest ogromnym walorem ułatwiającym życie i osiąganie sukcesów w strefie zawodowej jak i osobistej. W dzisiejszych czasach jest ona bardziej zauważana lub wykorzystywana. Każdy z nas w sowim codziennym życiu musi decydować, co kupić na obiad, jakie ubranie będzie odpowiednie na dzisiejszy dzień, czy powinien iść na imprezę do Jolki, za którą nie przepada, czy skorzystać z danej propozycji pracy. Każda nasza decyzja w zależności od wagi jest związana z jakimś przedsięwzięciem. Warto mieć umiejętności, które pomogą wybrać najwłaściwszy wariant.

Czy postawę przedsiębiorczości zauważasz wśród swoich rówieśników?

T.H. W każdym z nas znajduje się jakiś potencjał w tej dziedzinie i czy my go rozwiniemy i wykorzystamy we właściwy sposób, zależy od tego jak bardzo tego chcemy. Są ludzie którzy zazwyczaj podejmują celne i właściwe decyzje, korzystnie wpływające na ich przyszłość, potrafiący sprawnie się komunikować, negocjować, radzić sobie ze swoimi emocjami, zarządzać sobą w czasie. Są też i tacy, którzy nie radzą sobie w tych obszarach. Jeśli nie zrobią nic ze swoimi brakami w umiejętnościach, będą ponosić tego konsekwencje w każdej dziedzinie życia.  

Maksymilian Cedro: Myślę, że przedsiębiorczość to pojęcie względne, jednak patrząc na świat w kwestii tej można mówić o dwóch ekstremalnych postawach. Z jednej strony mamy na świecie masy ludzi, do których pasowałaby definicja słowa yuppie, z drugiej zaś masy ludzi inteligentnych pozostających bez pracy i zainteresowań. Przekładając to na polskie realia i odnosząc się do ludzi młodych, sytuacja wygląda podobnie. Z jednej strony wyłania się obraz przedsiębiorczego 15-latka, który w wolnym czasie ma całą gamę zajęć pozaszkolnych oraz zarabia np. rozdając ulotki, z drugiej strony obraz 22-letniego, sfrustrowanego, niepracującego studenta, bez określonych planów na przyszłość. Taki brak przedsiębiorczości może wynikać z różnych przyczyn, jednak za główną podałbym brak sprecyzowania celów życiowych lub nietrzymanie się ścieżki ich realizacji. W odnajdywaniu samoświadomości oraz motywacji do bycia przedsiębiorczym, co niewątpliwie daje korzyści, może pomóc nam wielu ludzi pracujących w różnych instytucjach i na różnych szkoleniach, jednak tylko od nas  samych będzie zależeć czy będziemy chcieli stać się bardziej przedsiębiorczy czy też nie.

Jak Twoim zdaniem powinien zachowywać się aktywny, rozwijający się młody człowiek?

Marta Bartosiak: Przede wszystkim powinien wykazywać dużo chęci do działania i pracowitości. Warto by był zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego, reagował odpowiednio na nowe sytuacje, oswajał je. Musi mieć dużo energii, cierpliwości, samozaparcia, chęci do działania. Bardzo ważna jest także asertywność,  mówienie "NIE", kiedy na coś nie można przystać.

Gabriela Burzyńska:  Otaczam się osobami, które tak jak ja, aktywnie działają w organizacjach studenckich i pozarządowych. Są inicjatorami wielu akcji społecznych, nie czekają na to, co przyniesie im życie, same kreują swoją rzeczywistość. Obserwuję jednak, że młodym ludziom brakuje wiary we własne siły i pewności siebie. Nie mają przez to okazji odkryć swojej przedsiębiorczości. Tym bardziej doceniam takie inicjatywy jak projekt „Dolnośląska Akademia Kompetencji Kluczowych” i rekomenduję ją wszystkim tym, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu.

Jak wspominacie, są ludzie, którzy posiadają już takie umiejętności. Są jednak i tacy, którzy potrzebują je rozwijać. Gdzie wobec tego mogą szukać rozwoju? Co zrobić, by stać się lepszym negocjatorem, efektywniej się komunikować, lepiej prezentować swój potencjał czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy spotkania z klientem?

M. B.: W różnych środkach komunikacji znaleźć możemy informacje na temat organizowanych kursów i szkoleń, które mogą pomóc nam rozwinąć wybrane umiejętności. Warto od czasu do czasu poświęcić chwilę, aby znaleźć szkolenie odpowiednie dla siebie. Jest bardzo dużo stron internetowych, gdzie znajdują się przydatne informacje nt. szkoleń,  kursów itp. Prasa, ogłoszenia w radio czy TV to następne źródła informacji. Dochodzą do tego ogłoszenia na uczelniach, szkołach czy niezwykle przydatne informacje od znajomych. W większości są to kursy współfinansowane ze środków UE, dlatego warto brać w nich udział. Podnosząc swoje kwalifikacje stajemy się bardziej atrakcyjni na rynku pracy.

Czyli nie tylko studiowanie, ale też inne źródła rozwoju?

M.B. Wielu moich rówieśników stale się rozwija, czuje potrzebę realizowania się, podnoszenia swoich umiejętności czy dowartościowywania się. Trzeba przemóc w sobie pewne słabości, lenistwo czy nieśmiałość (jak w moim przypadku).Dążyć do doskonalenia się poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy innych zajęciach dodatkowych, rozwijać swoje pasje, zainteresowania.

Macie szansę uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez Europejską Grupę Doradczą w ramach projektu finansowanego przez UE. Co daje Wam udział w takich zajęciach?

G.B. Zajęcia organizowane przez EGD traktuję jako inkubator życia społecznego.  To szansa na pogłębienie przede wszystkim umiejętności interpersonalnych. Projekt ten daje możliwość sprawdzenia siebie, swoich interakcji z grupą aby później wyciągnąć z nich wnioski i utrwalić te poprawne oraz skorygować te niewłaściwe. Daje nam to możliwość przeniesienia ćwiczonych zachowań wprost do przyszłego życia zawodowego. Dzięki udziałowi w tym projekcie miałam także okazję zapoznać ludzi z różnych środowisk. A to co nas łączyło, to przede wszystkim młody wiek. Zmiany, jakie w nas wszystkich zachodziły w miarę upływu czasu, były do zauważenia gołym okiem. Stawaliśmy się sobie coraz bliżsi. Formalne szkolenia dzięki otwartej atmosferze organizatorów, przerodziły się w  panel dyskusyjny dając też możliwość nawiązania kontaktów z aktywnymi ludźmi, z pasją, które to mogą zaowocować wspólnymi przedsięwzięciami. Nabyte umiejętności i wiedza sprawiły, że jestem bardziej świadoma siebie i swoich oczekiwań co do przyszłej pracy. Dzięki temu wiem czego i jak szukać.

Młodym ludziom radziłabym, by mieli oczy i uszy szeroko otwarte, zwracali uwagę na to, co dzieje się dookoła nich i „łapali” nadarzające się okazje. Warto brać udział w szkoleniach, warsztatach organizowanych przez Unię Europejską, uczelnie itp. oraz praktykach i wolontariatach. Warto poznawać samych siebie i już teraz zacząć myśleć o przyszłości, o tym gdzie chce się być za parę lat. Jeśli nie będziemy wiedzieć, dokąd zmierzamy,  jak odnajdziemy swoją drogę?

Młode osoby zainteresowane swoją przyszłością i zdobywaniem nowych umiejętności mogą skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w ramach projektu „Dolnośląska Akademia Kompetencji Kluczowych”, realizowanych przez Europejską Grupę Doradczą.

KILKA SŁÓW O PROJEKCIE

Głównym celem projektu jest zwiększenie szansy młodych ludzi na zatrudnienie i podniesienie ich aktywności zawodowej. W projekcie przewidziano udział 156 osób, w tym co najmniej 60%  kobiet.

W ramach projektu Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o. przygotowała:

- Doradztwo indywidualne (2 h)

- Szkolenia z Rozwoju Kompetencji Kluczowych, a  w tym:

- kurs języka obcego (96 godz.); do wyboru: j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski;

- zajęcia z nabycia/rozwoju umiejętności społecznych (96 godz.) ;

- Warsztaty z techniki aktywnego poszukiwania pracy (24 godz.);

- Wsparcie psychologiczno-doradcze (2 godz.).

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny i gwarantuje liczne korzyści. Uczestnicy zdobędą i poszerzą wiedzę oraz umiejętności, które z pewnością podniosą ich szansę na zdobycie ciekawej pracy.

Każdy biorący udział w projekcie otrzyma stypendium szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu oraz opieki nad dziećmi do lat 7 lub osobami zależnymi.

Projekt realizowany jest od 01 października 2010r. do 31 stycznia 2012 r. Zajęcia odbywają się we Wrocławiu.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy są o kontakt z Biurem Projektu we Wrocławiu przy ul. Czystej 2-4, pod numerem telefonu 71 342 42 16, gdzie uzyskają istotne informacje o projekcie i  procesie rekrutacji.

Pełna prezentacja projektu na stronie www.dolnoslaskaakademia.pl

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama