zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca za granicą – komu się to opłaci? Wszystko, co warto wiedzieć o emigracji zarobkowej

poniedziałek, 16-01-2017 (00:00:00) | komentarze (1)


Wyjazdy za granicę w celu znalezienia lepiej płatnej pracy niż we własnym kraju to już dzisiaj powszechne zjawisko, które wciąż przybiera na sile. Podjęcie decyzji o czasowym rozstaniu z najbliższymi albo przeniesieniu się wraz z całą rodziną do obcego państwa nie jest łatwa, ale dla wielu osób jest to najlepsze rozwiązanie. Zanim jednak zrobi się ostateczny krok, warto dokładnie prześledzić sytuację na europejskim rynku pracy, aby dokonać trafnego wyboru, który przyniesie realne zyski, i nie żałować swojej decyzji.


Dowiedz się więcej na: http://www.jobs.pl/za-granica/gdzie-i-w-jakich-zawodach-oplaca-sie-pracowac-za-granica

Gdzie szukać pracy?

Od lat najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej większości Polaków jest Wielka Brytania. W wielu branżach na Wyspach istnieją duże luki w zatrudnieniu, które chętnie wypełniają pracownicy z innych krajów. Największą grupą obcokrajowców zatrudnianych w Wielkiej Brytanii są budowlańcy, ale też rozmaici rzemieślnicy i fachowcy, a także pracownicy opieki osobistej i opiekunowie osób starszych. Ten ostatni rodzaj zatrudnienia cieszy się jednak największą popularnością w Niemczech, gdzie wielu Polaków wyjeżdża, aby podjąć pracę w charakterze opiekuna osób starszych i chorych. Poza Wielką Brytanią i Niemcami, w tych samych obszarach można znaleźć pracę w Irlandii, Holandii, Norwegii i Francji, gdzie jest dość łatwo o zatrudnienie, a zarobki są wysoce zadowalające.

Koszty utrzymania za granicą a wysokość zarobków

Decydując się na przeprowadzkę za granicę w celach zarobkowych, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę koszty utrzymania w danym miejscu. Nawet, jeśli miesięczna pensja będzie wyższa niż w przypadku pracy w Polsce, to może się okazać, że wydatki związane z opłaceniem mieszkania, transportem, wyżywieniem oraz uregulowaniem podstawowych rachunków (gaz, prąd, telewizja, Internet, telefon) spowodują, że niewiele uda się zaoszczędzić. Jest to szczególnie ważne, gdy ktoś chce przesyłać zarobione pieniądze swojej rodzinie, która została w kraju, albo odłożyć jak największą część z myślą o przyszłości. Jednak, zbyt wysokie miesięczne koszty utrzymania w stosunku do pensji wcale nie są regułą, dlatego, żeby móc odpowiednio zaplanować swój wyjazd i mieć realne pojęcie o możliwości zgromadzenia oszczędności, warto wcześniej zorientować się w tym temacie. Nie można też przeliczać zagranicznych wydatków na złotówki, ponieważ powstanie nierealna dysproporcja, która nie istnieje pomiędzy faktycznymi poniesionymi kosztami a zarobkami w danej walucie.
 Biorąc pod uwagę 5 najpopularniejszych kierunków zarobkowej emigracji Polaków, można porównać miesięczne wydatki z pensją, aby ocenić swoje realne szanse na godne warunki życia w nowym miejscu oraz możliwość zaoszczędzenia określonej sumy pieniędzy. Największe koszty miesięcznego utrzymania ponosi się w Norwegii (ok. 9300 NOK) oraz Irlandii (ok. 1030 EUR), natomiast nieco tańsze jest życie w Niemczech (ok. 750 EUR), Wielkiej Brytanii (ok. 840 GBP) i we Francji (ok. 760 EUR). Jednocześnie, to właśnie w dwóch wymienionych najdroższych krajach można najwięcej zarobić w branży budowlanej. Podobnie atrakcyjne pensje otrzymują pracownicy budowlani w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, a opiekunowie osób starszych mają najwyższe stawki również u naszych zachodnich sąsiadów, a także na Wyspach.

ip

 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • praca [0]

    Dla studentow, najlepsza jest forma pracy sezonowej. Jestem po grafice i nie ukrywajmy- takie studia sporo kosztuja. Dlatego zaczelam wyjezdzac przez tml professional do Niemiec. Praca rozna, ale niezbyt ciezka. Dzieki niej moglam swobodnie zapacic czesne nie martwiac sie czy mnie nie wyrzuca z uczelni.

    graszka, 2017-03-09, 15:13:42

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama