zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rozmowa o pracę. Czego możesz się spodziewać?

czwartek, 28-11-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeśli chodzi o rozmowę o prace jedno jest pewne – przysparza ona niemało stresu osobie, która pracy właśnie poszukuje. Poza tym, w wyobrażeniu wielu, jest to nieprzyjemne doświadczenie lustrowania nas samych przez rekrutera, połączone z weryfikacją wiedzy, czy ze sprawdzeniem kompetencji miękkich.

Aby nie zamartwiać się przed rozmową z pracodawcą, warto wyeliminować niepewność nie tylko poprzez przeczytanie informacji o działaniach firmy, czy przygotowaniu odpowiedniego ubioru. Dobrze jest zapoznać się z modelami rozmów rekrutacyjnych, aby wiedzieć, co, mniej więcej, może nas spotkać w tym ważnym dniu.

Pierwszy typ: wywiad kompetencyjny
Ta forma rekrutacji będzie wymagała zaprezentowania swoich umiejętności, cech, czy kompetencji, które będą wymagane w ramach pracy na danym stanowisku. Oznacza to, że warto przygotować sobie przed rozmową listę elementów, które mogą być znaczące dla danego stanowiska. Rekruter może tutaj spytać o to, jak poradziliśmy sobie w danej sytuacji lub jak załagodziliśmy konflikt. Będzie go interesowało również, czy np. lubimy pracę w zespole, jeśli stanowisko tego wymaga lub czy potrafimy przyznać się do błędu. Odpowiadając na te pytania należy mówić treściwie i zdecydowanie. Rekruter zwróci też uwagę, jak zrzucimy winę na osobę trzecią, dlatego starajmy się być nie tylko pewni siebie, ale i krytyczni.

Drugi typ: studium przypadku
Celem case study jest również wychwycenie przez rekrutera naszych kompetencji czy postaw. W ramach tej formy rekrutacji zostanie przedstawiona nam przykładowa sytuacja, z którą prawdopodobnie się zetkniemy, jeśli zostaniemy zatrudnieni. To oznacza, że będziemy musieli się wykazać zdolnościami analitycznymi, umiejętnością rozwiązywania problemów, ale i kreatywnością. Bo problemy, na które będziemy szukać rozwiązań nie będą wskazywały na jednoznaczne rozwiązanie. Dlatego w studium przypadku tak istotna będzie interakcja z prowadzącym – zadawajmy mu pytania, zastanawiajmy się na głos i wykażmy zainteresowanie. I choć tutaj nie możemy przewidzieć, o co dokładnie spyta nas rekruter, możemy wykazać się zaangażowaniem, którym zapunktujemy.

Trzeci typ: wywiad behawioralny
Ta forma wynika z hipotezy rekruterów o tym, że można znaleźć dobrego kandydata bazując na informacjach o jego dotychczasowych osiągnięciach. Aby miało to jednak formę behawioralna, w ramach takiego typu rekrutacji pracodawca będzie wypytywał, jak zachowaliśmy się w danych okolicznościach. Co więcej, będzie on oczekiwał przykładów wziętych, najczęściej, z naszego życia zawodowego. Tutaj można zaobserwować różnicę pomiędzy wywiadem kompetencyjnym a wywiadem behawioralnym – ten pierwszy skupia sytuacje prawdopodobne, które będą mogły zdarzyć się w przyszłości. Ten drugi natomiast jest analizą podejmowanych przez kandydata działań w przeszłości i tego, jak przełożą się na przyszłe zachowania potencjalnego pracownika.

Inne sposoby rekrutacji
Warto zanotować, że nie są to jedyne typy przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Kandydat może być poddany pierwszej selekcji podczas rozmowy telefonicznej lub połączenia na Skype (najczęściej podczas rekrutacji do firmy zagranicznej). Rekrutacja może mieć także formę rozmowy sytuacyjnej – odegrania pewnej sytuacji biznesowej i sprawdzenia jak radzi sobie z nią kandydat. Innym, popularnym dla wyższych stanowisk, czy międzynarodowych korporacji rodzajem rekrutacji jest assesement center. Jest to wielogodzinne, a czasem kilkudniowe badania pracownika poprzez weryfikowanie jego umiejętności przez wielu ekspertów. Assessement center składa się z wielu zadań i często ma formę rekrutacji grupowej.

Źródło:www.grafton.pl/strefa-kariery/rodzaje-rozmow-kwalifikacyjnych/

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama