zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Studenci nie chcą do korpo "Masakra, bezosobowość, wyścig"

poniedziałek, 15-06-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca w korporacji nie jest dla obecnych studentów tak atrakcyjna, jak mogłoby się wydawać. Studenci obawiają się stresu, wyścigu szczurów i sztywnych reguł pracy. Z drugiej strony, cenią potencjalnie wysokie zarobki  i rozwój zawodowy - wynika z ankiety magazynu akademickiego "KoncepT' zrealizowanego dla ł dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Aż 1/3 ankietowanych ma negatywne skojarzenia związane ze słowem korporacja. Studenci na pytanie „Z czym Ci się kojarzy zagraniczna korporacja” odpowiadali: masakra, bezosobowość, wyścig. Na drugiej pozycji znalazły się jednak takie odpowiedzi jak: szybki zarobek i duże pieniądze. Zaskakujący może być fakt, że jedynie niecałe 7 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn utożsamia zagraniczną korporację z prestiżem. Wizja pracy w korporacji przestała być dla studentów atrakcyjna?

Kobiety są mniej wymagające?

W ankiecie widać różnice między oczekiwaniami kobiet i mężczyzn – 13 proc. kobiet i tylko 9 proc mężczyzn widzi dla siebie szansę rozwoju w środowisku korporacyjnym. Dodatkowo tylko 16 proc. kobiet dostrzega w korporacji możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Dla porównania, na wysokie zarobki nastawionych jest 19 proc mężczyzn. Znaczną różnicę widać również w charakterystyce zagranicznych korporacji. Co prawda obu płciom kojarzy się ona z pracą w stresie, ale tylko 22 proc mężczyzn i aż 41,6 proc. kobiet utożsamia zagraniczne korporacje z koniecznością częstych wyjazdów służbowych. Zarówno studenci jak i studentki są sceptycznie nastawieni kolegów z biura i przełożonych – dobrej atmosfery w pracy spodziewa się niecałe 7 proc. kobiet i prawie 10 proc mężczyzn. Nie są to zadowalające dane.

Pieniądze największą motywacją


Ankieta wykazała, że najlepszą motywacją do pracy w zagranicznej korporacji jest możliwość wysokich zarobków – aż ¾ respondentów wskazało tę odpowiedź. Na kolejnych pozycjach znalazła się możliwość wyjazdów zagranicznych i szansa doskonalenia swoich zdolności. Z drugiej strony, studenci mają świadomość słabych punktów pracy w tego typu miejscach. Nie jest zaskoczeniem, że ankietowani jako największe wady pracy w zagranicznej korporacji wskazywali: stres, nielimitowany czas pracy, duże wymagania. O dziwo na złą atmosferę w pracy wskazuje 26 proc. mężczyzn i tylko 11 proc. kobiet. Czyżby panie potrafiły lepiej zaadoptować się do warunków pracy? Okazuje się, że studenci podobnie oceniają rodzime korporacje. Obawiają się, tak jak w przypadku zagranicznych firm, stresu i dużej ilości pracy często po godzinach. Polskie korporacje mają jednak zalety – ankietowani wskazywali na: znajomą kulturę pracy, stabilność pod względem miejsca pracy oraz zatrudnienia.

Z ankiety przeprowadzonej przez magazyn Koncept dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych wynika, że zarówno zagraniczne jak i polskie korporacje nie zapewniają w oczach studentów przyjaznej atmosfery pracy. Niemniej jednak ankietowani składając dokumenty aplikacyjne do tego typu firm, liczą na przyzwoite zarobki i pakiet benefitów.

MAS/mat. pras.


Fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama