zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Wyższa pensja z certyfikatem językowym w kieszeni

poniedziałek, 09-09-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Znajomość języków obcych przy poszukiwaniu pracy jest dziś niezbędnym kryterium, na które patrzy przyszły pracodawca. Certyfikaty językowe są namacalnym dowodem tej znajomości, dają nie tylko satysfakcję, ale co najważniejsze, otwierają przed młodymi ludźmi nowe perspektywy.

Każdego roku do egzaminów Cambridge ESOL (Cambridge English for Speakers of Other Languages) przystępuje około miliona ludzi na całym świecie, w tym kilkutysięczna grupa polskiej młodzieży. Są to egzaminy potwierdzające ogólną znajomość języka angielskiego, bez wskazania na konkretną dziedzinę wiedzy czy branżę. Oba składają się z pięciu części: czytania, pisania, testu gramatycznego, rozumienia ze słuchu oraz rozmowy. Nie wszyscy są skłonni zdecydować się na przystąpienie do takiego testu. Niektórzy sugerują się stereotypami, że certyfikaty nie są do niczego potrzebne, z kolei dla wielu przeszkodą bywa bariera finansowa.

Korzyści z certyfikatów

Przy poszukiwaniu pracy sama nauka języka obcego często nie jest wystarczająca. Pracodawcy oczekują w CV potwierdzenia jego znajomości, właśnie w formie certyfikatu. Na całym świecie jest proponowanych wiele międzynarodowych świadectw językowych, z czego w Polsce do najpopularniejszych należą angielskie FCE i CAE.

Jakie są więc najczęstsze powody podejścia do takich egzaminów? Dla niektórych chęć studiowania dalej zagranicą, a bez takiego certyfikatu ani rusz. Młodzi ludzie są też świadomi, że taki dokument jest w stanie przekonać ich potencjalnego pracodawcę o faktycznych umiejętnościach przez nich posiadanych.

Bez przygotowania lepiej nie podchodzić

Wiele osób nie wyobraża sobie przygotowania do tak ważnego egzaminu bez skorzystania z usług szkoły językowej bądź korepetytora. Owszem, z ich pomocą jest o wiele łatwiej, bowiem konwersacje z osobą operującą językiem obcym na wysokim poziomie, pomagają przełamywać bariery w komunikowaniu się i pozwalają nabrać większej płynności w mówieniu.

„Przede wszystkim warto włączyć myślenie po angielsku. Pomaga przy tym czytanie po angielsku właściwie wszystkiego, od artykułów po ulotki i napisy filmowe. Łatwiej jest przez to przyswoić szyk zdania i popularne wyrażenia” – mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.

Dlaczego to się opłaca?

W poprzednim roku oceny pozytywne z egzaminu CAE uzyskało niespełna 75% polskich uczniów. Średnio w 91 krajach z całego świata zdawalność wyniosła niespełna 71%. Jeśli chodzi o prostszy egzamin, FCE, to tutaj zdawalność w Polsce wyniosła niewiele ponad 77%, podczas gdy średnia światowa to 69%.

Posiadanie certyfikatu językowego ma wpływ nie tylko na znalezienie atrakcyjnej pracy, ale także na wyższe zarobki. Jak wynika z ostatnich badań Sedlak&Sedlak, biegła znajomość języków obcych skutkuje wyższą średnią płacą od 150zł do 6 tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od zajmowanego stanowiska (szczegółowy wykres poniżej). Ponadto, warto wziąć pod uwagę wzrastającą liczbę zagranicznych placówek w dużych polskich miastach, które przenoszą do nich swoje oddziały. Certyfikaty są już koniecznością w przypadku chęci studiowania zagranicą (Europa Zachodnia, USA, Australia) oraz pracy tam na ambitnych stanowiskach.

Z pewnością znalazłoby się wielu zwolenników i przeciwników teorii, że certyfikaty językowe są potrzebne. Dla tych, którzy podjęli się już nauki, lub mają taki zamiar, przekaz jest prosty – certyfikaty na pewno nie przeszkodzą, a mogą tylko pomóc w zrobieniu wymarzonej kariery.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama