zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Z wykształceniem zarobisz tyle samo co bez tytułu. Ale tylko w niektórych branżach

piątek, 17-10-2014 (00:00:00) | komentarze (0)


Grafikom, fotografom i pracownikom reklamy tytuł magistra nie jest potrzebne do szczęścia. Doświadczony pracownik z wyższym wykształceniem zarobi podobnie, co doświadczony pracownik bez wyższego wykształcenia – wynika z analizy przewodnika „Pracodawcy 2014/2015”.

Są to jednak jedne z nielicznych zawody, w których z tytułem nie idą większe zarobki. Duży odsetek osób bez wyższego wykształcenia a na kierowniczych stanowiskach widoczny jest jeszcze w hotelarstwie, gastronomii i turystyce oraz transporcie i spedycji. - Są branże, w których połowa (np. produkcja, hotelarstwo) lub większość (praca fizyczna) zatrudnionych pracowników posiada wykształcenie średnie. Nic więc dziwnego, że i na stanowiskach kierowniczych często nie jest wymagany wówczas dyplom uczelni – tłumaczy Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.  

Najlepsza sytuacja dla magistrów jest w IT. Według przewodnika „Pracodawcy 2014/2015”, student pracujący w IT potrafi zarobić więcej niż doświadczony i wykształcony przedstawiciel administracji biurowej, a także doświadczeni przedstawiciele sektora publicznego i opieki zdrowotnej.

Doświadczenie i wyższe wykształcenie bardzo często gwarantują najwyższe wynagrodzenie. W takich obszarach, jak sprzedaż, produkcja, prawo, nieruchomości, badania i rozwój najlepiej wiedzie się osobom, które mają za sobą już lata pracy i skończyły studia. W sprzedaży doświadczony specjalista, ale bez wyższego wykształcenia nie zarobi dużo więcej niż student.  Mimo że wykształcenie wyższe nie gwarantuje awansu często jest jednak podstawowym, formalnym wymogiem, bez którego niemożliwe jest staranie się o fotel kierowniczy czy dyrektorski. - Najmniejsze szanse na zajęcia stanowiska zarządczego bez wyższego wykształcenie są w obszarach BHP/ochrona środowiska oraz prawa. Wyższe wykształcenie jest również bardzo ważne w bankowości, rozwoju oprogramowania, marketingu, HR czy finansach -   analizuje Maciej Bąk.

MAS

Fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama