zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

4-dniowy tydzień pracy - wady i zalety

poniedziałek, 28-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


W wielu krajach na świecie wprowadzono 4-dniowy tydzień pracy, tym samym przedłużono weekend do 3 dni. Taki system decydują się wprowadzić także polscy przedsiębiorcy. Czy jest to korzystna zmiana dla pracowników?

Zobacz też: Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku.

4-dniowy tydzień pracy - wady i zalety4-dniowy tydzień pracy - na czym polega?

Dotychczasowy model pracy w Polsce to pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie. Z tego wynika, że pracownik wyrabia 40 godzin tygodniowo. Zagraniczni przedsiębiorcy zdecydowali się wypróbować czterodniowy system pracy w celu zwiększenia produktywności pracowników. Panuje wówczas zasada "100-80-100", czyli zachowanie 100% wynagrodzenia przy 80% czasu pracy i 100% wydajności. Są w tym przypadku dwa możliwe rozwiązania przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia:

  • 4 dni pracy w tygodniu po 8 godzin dziennie (32 godziny w tygodniu),
  • 4 dni pracy w tygodniu po 10 godzin dziennie (40 godzin w tygodniu).

Krótszy tydzień pracy - zalety i wady

Z perspektywy pracownika, krótszy czas pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia to jedna z najlepszych ofert od pracodawcy. Dla przedsiębiorcy korzyścią z takiego rozwiązania jest większa efektywność pracowników. Dzięki temu systemowi łatwiej jest utrzymać balans "work-life". Mamy wówczas więcej czasu na spędzanie czasu z rodziną i budowanie relacji społecznych. Dostajemy także możliwość rozwijania swoich pasji. Pracownikom trudniej jest również wypalić się zawodowo, wzrasta zadowolenie z pracy. Jesteśmy także mniej narażeni na stres.

Do wad tego modelu pracy można zaliczyć ryzyko nadgodzin. Może dojść także do konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników, aby zachować poprzednią wydajność zespołu. W czterodniowym systemie pracy możliwe jest także skumulowanie się nadmiaru obowiązków, co przełoży się na większy stres związany z pracą. Jest to system, którego nie można wprowadzić we wszystkich branżach.

KD

fot. .pexels.com/pl-pl/@fauxels/

Źródło: praca.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama