zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

5 kroków do stworzenia idealnego CV

czwartek, 01-12-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Curriculum Vitae, czyli popularne CV, to podstawowy dokument aplikacyjny, potrzebny niemal w każdej rekrutacji. To pierwszy kontakt kandydata z potencjalnym pracodawcą i to głównie na jego podstawie osoba prowadząca rekrutację podejmuje decyzję, czy zaprosić aplikującego na spotkanie. Nie dziwi więc, że o CV należy odpowiednio zadbać i właściwie je przygotować.

5 kroków do stworzenia idealnego CVJak napisać CV, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę? Jakie informacje zawrzeć w dokumencie i o czym pamiętać? Jakich błędów nie popełniać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Zacznij od podania danych osobowych

Na początku należy się przedstawić, czyli podać swoje dane osobowe – imię i nazwisko, numer kontaktowy, adres email, miejsce zamieszkania (wystarczy podać miejscowość, dokładny adres nie jest wymagany). Możesz wpisać także rok urodzenia, jednak nie jest to konieczne.

Jakie dane nie są wymagane? PESEL, stan cywilny, liczba dzieci – takich informacji nie należy umieszczać w CV.

W zależności od szablonu, z którego korzystasz, w górnej części często pojawia się także miejsce na zdjęcie. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy zdjęcie w CV jest konieczne? Otóż odpowiedź brzmi… nie! Jeżeli chcesz zamieścić swoją fotografię – oczywiście możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, aby była ona profesjonalna, biznesowa. Zdecydowanie odradzamy dodawanie zdjęć z wakacji czy prywatnych uroczystości. CV nie jest dobrym miejscem na przedstawianie tego typu fotografii…

Przeczytaj poradnik o tym, jak napisać CV: https://www.powerjobs.pl/poradnik-pracownika/jak-napisac-cv/

Doświadczenie

To sekcja, która najbardziej będzie interesowała rekrutera. Należy tutaj wskazać w odwróconej chronologii dotychczasowe miejsca pracy wraz z okresem zatrudnienia, stanowiskami i kluczowymi obowiązkami. Wielu kandydatów ogranicza się jedyne do wskazania nazw pracodawcy, dat i zajmowanych stanowisk. Jednak rekrutera bardziej będą interesować obowiązki, które wykonywałeś – one powiedzą znacznie więcej o Twoim doświadczeniu, niż sama nazwa stanowiska!

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz podawać nazwy byłego pracodawcy, to możesz wpisać branżę – np. „firma z branży logistycznej”.

Wykształcenie

Czasami wymogiem otrzymania danej pracy jest konkretne wykształcenie – np. ukończony kierunek studiów czy technikum związane z daną branżą. Dlatego sekcja z wykształceniem również jest istotnym elementem CV.

W tym miejscu wpisz szkoły, które ukończyłeś – podaj nazwę szkoły/uczelni, profil/kierunek oraz lata uczęszczania do placówki. Tutaj także obowiązuje zasada odwróconej chronologii.

Pozostałe informacje w CV

W dokumencie aplikacyjnym powinieneś również wpisać kilka innych, istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy informacji:

  • Szkolenia, kursy, certyfikaty – wskaż te, które są ważne z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegasz. Może to być na przykład prawo jazdy kat. B, uprawnienia UDT do obsługi wózków widłowych, kurs obsługi maszyn (wskaż, o jakie maszyny chodzi), kurs marketingu internetowego (podaj nazwę).
  • Języki obce – w kolejnej sekcji wpisz, jakie języki obce znasz i na jakim poziomie. Nie zawyżaj swoich umiejętności – być może rekruter będzie chciał sprawdzić, czy rzeczywiście potrafisz porozumiewać się w danym języku.
  • Mocne strony i umiejętności – podziel się z rekruterem informacją o umiejętnościach, które posiadasz i które mogą być ważne z punktu widzenia danej oferty pracy. Wskaż np. znajomość konkretnych programów komputerowych, a także mocne strony, takie jak umiejętność pracy w grupie czy sumienność.
  • Zainteresowania – co prawda ta część nie jest obowiązkowa, jednak warto w CV umieścić informację o tym, czym się interesujesz. Może się to okazać pomocne podczas rozmowy – np. w sytuacji, kiedy się zestresujesz, a rekruter będzie chciał rozładować napięcie, może odnieść się właśnie do Twojego hobby.
  • Zgoda na przetwarzanie danych – z formalnego punktu widzenia klauzula pozwala rekruterowi na kontakt z Tobą i przetwarzanie Twoich danych, zatem jest to bardzo ważny element w CV!

CV – o czym jeszcze warto wiedzieć?

  1. Gotowe wzory CV na pewno ułatwią Ci przygotowanie tego dokumentu aplikacyjnego. W sieci można znaleźć wiele takich szablonów.
  2. Zapisz plik w formacie PDF – dzięki temu dokument będzie się wyświetlał prawidłowo.
  3. CV nie musi zmieścić się na jednej stronie – to mit! Jeżeli Twoje CV ma dwie lub trzy strony, to nie jest błąd – najważniejsze, żebyś zamieścił w nim wszystkie istotne informacje.
  4. Pisz prawdę – rekruter w łatwy sposób może zweryfikować, czy nie podkoloryzowałeś informacji, które zamieściłeś w dokumencie aplikacyjnym.
  5. Pamiętaj, że CV powinno być schludne i czytelne. Zadbaj o porządek, umieść informacje w odpowiedniej kolejności.

Podsumowanie

Przygotowanie Curriculum Vitae według powyższych wskazówek nie zabierze Ci dużo czasu, a na pewno przybliży Cię do zdobycia wymarzonej pracy. Zadbaj o to, żeby Twoje CV wyróżniło się spośród dziesiątek innych, które otrzymuje rekruter. Powodzenia!

Artykuł Partnera

fot. Depositphotos, autor: Krakenimages.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama