zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

6 cech dobrego stażu i praktyki

poniedziałek, 07-04-2014 (00:00:00) | komentarze (6)


Ponad 90 proc. studentów deklaruje gotowość podjęcia stażu lub praktyki zgodnej z kierunkiem studiów jeszcze w trakcie nauki – wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Staże i praktyki to szansa na zdobycie doświadczenia i nabycie nowych kompetencji. Być może to też pierwszy szczebel drabiny kariery i zielone światło na drodze do sukcesu zawodowego. Pod warunkiem, że to dobry staż bądź praktyka. Tylko jak je rozpoznać?

1. Dobry plan to podstawa
Nic nie dzieje się przez przypadek – dobry staż lub praktyka to efekt realizacji rzetelnie przygotowanego planu, z którym student zapoznaje się już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego, a następnie rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu ma wgląd w istotne informacje, jeszcze zanim zdecyduje się na przystąpienie do danego programu. Stażysta lub praktykant powinien mieć pewność, że firma jest przygotowana na jego przybycie oraz że czekają na niego określone zadania i warunki do ich wykonania. Ogromne znaczenie ma również proces rekrutacji. Rzetelnie przygotowany i przeprowadzony nabór, jasne zasady i wymagania pracodawcy to dowody profesjonalizmu i poważnego podejścia do stażystów i praktykantów. Jak wyjaśnia Aneta Matwijów, Kierownik Zespołu Rekrutacji z PZU: - Stażyści to potencjalnie przyszli stali pracownicy naszej firmy, dlatego bardzo poważnie podchodzimy do procesu ich rekrutacji. Od studentów nie oczekujemy imponującego CV i wieloletniego doświadczenia, ale zapału, motywacji do nauki i zdobywania nowych doświadczeń.

2. Ustalone i spisane
Zakres obowiązków, czas pracy, ewentualne wynagrodzenie – wszystko to musi być nie tylko wcześniej ustalone, ale też opisane w umowie, która powinna być podstawą do rozpoczęcia współpracy firmy ze stażystą lub praktykantem. Taki dokument chroni i zobowiązuje obie strony. Wyznacza ramy czasowe, przypomina o zobowiązaniach, potwierdza odbyty staż lub praktykę.

3. Przede wszystkim wiedza i umiejętności
Podstawowe znaczenie dla studentów powinien mieć walor edukacyjny stażu – kompetencje to bezcenny kapitał. Dlatego cel edukacyjny powinien być jasno zdefiniowany i spisany. Stażysta ma prawo wiedzieć, jakie zadania będą przed nim stały, jaką wiedzę i umiejętności zdobędzie dzięki ich realizacji. Co więcej – dzięki stażowi wysokiej jakości student uzyska twarde dowody na to, że przyswoił konkretne treści. – Stażystę traktujemy jak pełnoprawnego członka zespołu. Zależy nam, żeby student poznał specyfikę pracy w naszej firmie, zmierzył się z prawdziwymi obowiązkami. Przynosi to korzyści obu stronom – stażysta zdobywa doświadczenie, a my mamy szansę na pozyskanie osoby z dużym potencjałem  – mówi Mariola Raudo, HR Business Partner z Nestlé.

4. Nie jesteś sam
Na dobrym stażu czy praktyce student nigdy nie jest sam – może mieć pytania i wątpliwości, dlatego powinien wiedzieć, do kogo się z nimi zwrócić. Od wprowadzenia w strukturę firmy i zakres obowiązków, po kontrolę i ocenę ich realizacji – mentor lub opiekun powinien być ze swoim podopiecznym na każdym etapie i nie może to być osoba przypadkowa. – Opiekun praktykanta powinien być profesjonalistą: posiadać wiedzę merytoryczną, umiejętność jej przekazywania i zapał. Powinien także zachęcać studentów do zadawania pytań, inspirować do poszukiwania i proponowania rozwiązań - komentuje Grzegorz Steinke, Dyrektor Rekrutacji i Rozwoju w Orange Polska.

5. Pieniądze nie są najważniejsze, liczy się bezpieczeństwo
Wynagrodzenie za praktykę lub staż jest ważne, ale nie najważniejsze. Dobry program edukacyjny to przede wszystkim wiedza i umiejętności oraz możliwość współpracy z profesjonalistami. Wszystko ma jednak granice – program stażowy lub praktyka trwająca dłużej niż miesiąc powinny n być płatne, a współpraca trwająca dłużej niż 24 miesiące nie może być uznawana za staż czy praktykę.

6. W dalszą drogę z ważnym papierem
Zakończenie stażu lub praktyki to moment podsumowania i oceny jego realizacji. Po odbyciu programu wysokiej jakości student otrzymuje jego pisemne potwierdzenie. W takim dokumencie w sposób jasny i dokładny opisane są obowiązki stażysty lub praktykanta, wykonana przez niego praca, wiedza i umiejętności, które zdobył. Realizacja programu jest oceniona przez firmę, co jest dla stażysty lub praktykanta szczególnie wartościowym komunikatem zwrotnym. Takie podsumowanie przyda się, jeśli staż czy praktyka w danej firmie będzie tylko pierwszym krokiem na drodze do podboju rynku pracy i argumentem w rozmowach z innymi pracodawcami. – Dobry staż to zobowiązanie obejmujące nie tylko organizatora, ale też uczestnika – tworzymy profesjonalne warunki do pracy i nauki, więc równie profesjonalnego i odpowiedzialnego podejścia oczekujemy od stażysty. Obszerne, merytoryczne podsumowanie, omówienie i ocena stażu to ważny element współpracy – komentuje Wiesława Czarnecka–Stańczak, Dyrektor ds. Zarządzania Personelem z firmy Siemens.

Podsumowując warto zauważyć, że sześć zagadnień omówionych powyżej to podstawa i gwarant dobrego stażu lub praktyki, jednak żadne z nich nie jest czynnikiem decydującym o sukcesie współpracy studenta z przedsiębiorstwem. Nawet najlepszy staż lub praktyka nie przyniesienie korzyści, jeśli jego uczestnik nie zaangażuje się w pracę w pełni. Profesjonalizm obowiązuje obie strony – firmę i studenta. Rzetelnie przygotowany staż lub praktyka to szansa – od studentów zależy, czy zostanie ona wykorzystana.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • praktyki w PAN [0]

    ktoś wie, ile przyjmują osób na te Letnie Praktyki Badawcze? bo zastanawiam się, czy są jeszcze miejsca, skoro rekrutacja już trochę trwa...

    reks, 2014-05-05, 22:19:52
  • Praktyki [0]

    Masz jakieś konkretne pytania odnośnie praktyk? Więcej informacji znajdziesz na http://www.praktyki.ibspan.waw.pl/ lub na FB.

    Kafa, 2014-04-30, 12:49:35
  • praktyki [0]

    A moglibyscie napisać coś więcej o tych praktykach w PANie, to brzmi bardzo zachęcająco.

    karmel, 2014-04-28, 23:18:44
  • Potwierdzam [0]

    Zgadzam się z postem użytkownika Kafa i również polecam Letnie Praktyki Badawcze. Z pewnością jest to ciekawe doświadczenie :)

    smok_podwawelski, 2014-04-27, 15:24:20
  • Dobra praktyka [0]

    Bez wątpienia dobra praktyka przyczyni się łatwiejszego startu w życie zawodowe. Jest sporo firm, które takie praktyki oferują. Są nawet instytucje naukowe np. IBS PAN gdzie także można odbyć ciekawą praktykę (Letnie Praktyki Badawcze) i dużo się nauczyć.

    Kafa, 2014-04-24, 12:16:46
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama