zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

6 typów osobowości zawodowych według Hollanda. Którym z nich jesteś?

czwartek, 19-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Szukając branży, w której odnajdziemy się najlepiej, warto zwrócić uwagę na swoje predyspozycje. Mowa tutaj nie tylko o szczególnych umiejętnościach, ale także konkretnych cechach charakteru, które mogą pomóc lub przeszkodzić w wykonywaniu zawodu. Badaniem predyspozycji zawodowych zajął się John L. Holland. Jakie typy osobowości zawodowych wyróżnił?

Zobacz też: Jak stworzyć profil zawodowy? Co powinien zawierać?

6 typów osobowości zawodowych wg Hollanda. Którym z nich jesteś?Kod Hollanda

John L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości zawodowych. W jej ocenie bierze się pod uwagę umiejętności, wartości, cechy charakteru, a nawet sposób, w jaki jesteśmy postrzegani w społeczeństwie. Kod Hollanda nie jest wiążący. Oznacza to, że często pasujemy do dwóch czy więcej typów osobowości. Sam badacz twierdził, że niektóre cechy osobowości są bardziej lub mniej rozwinięte. Nie zamkniemy się zatem w jednym konkretnym typie.

6 typów osobowości zawodowych według Hollanda

  • Typ realistyczny (R)

To osoba, która lubi rozwiązywać różne problemy i dobrze się czuje, pracując również fizycznie. Ceni sobie zdolności manualne. Nie do końca lubi kontakty z innymi ludźmi. Do umiejętności osoby z realistycznym typem osobowości należą zdolności mechaniczne, siła fizyczna oraz talenty praktyczne. Kieruje się takimi wartościami jak zdrowy styl życia i zdrowy rozsądek. Często postrzegany przez społeczeństwo jako wytrwały, szczery.

Proponowane zawody: mechanik, pilot, kierowca, rolnik, ogrodnik, rzemieślnik.

  • Typ badawczy (B)

Jest to typ, który lubi analizować zjawiska, uczucia i cały czas dąży do zrozumienia świata. Lubi rozwiązywać problemy, wymagające tworzenia teorii i oceniania. Nie lubi kierować się innymi ludźmi. Podsiada umiejętności naukowe, analityczne, matematyczne. Ma łatwość w pogłębianiu wiedzy. Kieruje się wiedzą i wykształceniem - często oceniany jest jako inteligentny i introwertyczny.

Proponowane zawody: socjolog, biolog, filozof, geolog, fizyk, programista, farmaceuta.

  • Typ artystyczny (A)

Ceni estetykę i piękno. Jest intelektualistą, a kreatywność to jego drugie imię. Typ artystyczny to twórca, otwarty na otoczenie. Unika rutyny. Do jego umiejętności należą: innowacyjność, kreatywność, wyostrzone zmysły. Jest niezależny i obdarzony bujną wyobraźnią. Oceniany często jako skomplikowany idealista, człowiek wrażliwy.

Proponowane zawody: aktor, dekorator wnętrz, fotograf, muzyk, tancerz, projektant mody.

  • Typ społeczny (S)

Lubi pracować w grupie, doradzać, wyjaśniać i opiekować się innymi. Unika pracy fizycznej i nie lubi zajęć manualnych. Posiada talenty społeczne, komunikacyjne. Jest życzliwy, kieruje się odpowiedzialnością i sprawiedliwością. Oceniany często jako przyjazny, uczynny i empatyczny.

Proponowane zawody: pielęgniarka, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, nauczyciel, ratownik, trener.

  • Typ przedsiębiorczy (inicjator I)

Inaczej - po prostu "człowiek sukcesu". Dobrze czuje się w pracy z ludźmi, lubi stanowiska kierownicze. Ma zdolności przekonywania, często podejmuje ryzyko. Świetnie sprawdza się jako lider. Posiada umiejętności menedżerskie, organizacyjne i perswazyjne. Postrzegany jako pewny siebie, władczy, ambitny, ale też towarzyski.

Proponowane zawody: prawnik, adwokat, sędzia, notariusz, menedżer, handlowiec.

  • Typ konwencjonalny (tradycjonalista T)

Lubi ład, bezpieczeństwo i określone reguły. Porządkuje dane, rozwiązuje problemy według określonych reguł. Jest systematyczny, ma umiejętności urzędnicze i organizacyjne. Często oszczędza pieniądze, jest oceniany jako dokładny i rzetelny oraz praktyczny. Społeczeństwo nierzadko twierdzi, że taka osoba nie ma wyobraźni.

Proponowane zawody: radca prawny, technik BHP, kosztorysant, księgowy, kasjer.

KD

fot. pexels

Źródło: katarzynapluska.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama