zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

7 fajnych zawodów po filologii serbskiej i filologii bułgarskiej

piątek, 28-06-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Nie musisz mieć od razu planu na to, co będziesz robić po studiach. Ale możesz sprawdzić, jakie najciekawsze zawody podejmują absolwenci filologii serbskiej i filologii bułgarskiej. Jeśli Bałkany są w kręgu Twoich zainteresowań, czekają Cię wyjątkowe perspektywy pracy.'

Zobacz, gdzie można szukać pracy ze znajomością języka serbskiego i bułgarskiego!

Potocznie mówi się, że po studiach filologicznych jedyny zawód, jaki masz pewny to… zawód nauczyciela. I chyba są to opinie osób, które nie znają nikogo, kto skończyłby filologiczny kierunek. Po sprawdzeniu historii absolwentów serbistyki i bułgarystyki łatwo zauważyć, że stanowisk w ich zasięgu jest mnóstwo, a w dodatku są ciekawe! Jeśli wpadną Ci w oko, spiesz się, bo do 9 lipca trwa rekrutacja na UAM na te dwa kierunki.

1. Przewodnik lub rezydent w biurze turystycznym

Zobacz, gdzie można szukać pracy ze znajomością języka serbskiego i bułgarskiego!

Studiując serbistykę i bułgarystykę poznasz nie tylko te oba języki od podstaw, ale także zagłębisz się i zrozumiesz kulturę tych krajów. To otwiera Ci drogę do pracy w biurach podróży jako przewodnik. Jakby na to nie patrzeć, za darmo zwiedzasz kraje i w dodatku na tym zarabiasz. Oczywiście, jesteś też odpowiedzialny za wycieczkę i oprowadzanie jej, ale czy to jednak nie pachnie wolnością? Ciekawą opcją jest bycie rezydentem – wówczas na stałe na koszt biura stacjonujesz np. w Belgradzie czy Sofii, oprowadzasz turystów na miejscu. W sumie fajna przygoda!

2. Copywriter/Strateg w agencji reklamowej

Wielu absolwentów filologii z łatwością znajduje zatrudnienie w agencjach reklamowych. To pierwszy krok do wielkiego świata marek, znanych nazwisk i ogólnopolskich projektów. Jako copywriter jest się odpowiedzialnym za powstawanie treści, wymyślanie haseł i całych kampanii reklamowych, pisanie scenariuszy do reklam telewizyjnych itd. Strateg natomiast to w agencji tzw. "mądra głowa" – to on planuje przebieg całej kampanii, sugeruje, jakie wartości ma lansować kampania i gdzie się pojawić. Jak mówi dr Patryk Borowiak - Absolwenci są poszukiwani, bo konkurencja na rynku rośnie i coraz więcej osób pracujących w reklamie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest warsztat językowy, władanie poprawną polszczyzną i szuka takich właśnie specjalistów. Już minęły te czasy, kiedy można było zrobić dla klienta banner z napisem "u nas tańsze ceny" i dostać za to duże pieniądze.

3. Zagraniczne oddziały korporacji

Niemała ilość absolwentów serbistyki czy bułgarystyki pracuje w przedstawicielstwach polskich firm w państwach Półwyspu Bałkańskiego lub w siedzibach firm zagranicznych, które działają też na rynku polskim. Mowa tutaj także o tak dużych firmach, jak choćby Coca-Cola. Absolwenci tych dwóch kierunków są bezcenni dla takich organizacji, ponieważ świetnie znają język bułgarski lub serbski, orientują się w kulturalnych niuansach i ułatwiają kontakt z Polską. A dla nich to także niesamowita przygoda – pracują za granicą, dobrze zarabiają i cieszą się dodatkowymi benefitami, jak wyjazdy służbowe czy pakiety sportowe.

4. Media

Ze względu na świetny warsztat językowy, którym mogą pochwalić się absolwenci takich kierunków, jak filologa bułgarska czy filologia serbska, oraz wrażliwość zaszczepioną na studiach, często znajdują oni pracę na takich stanowiskach, jak redaktor czy content manager. Są to nie tylko redakcje czasopism, ale też coraz częściej redakcje wydawnictw internetowych, a nawet agencje, które produkują content na potrzeby komunikacji na Facebooku. Niektórzy prowadzą blogi podróżnicze lub kulturalne albo kręcą video na kanały Youtube – to nadal praca w mediach, i to coraz bardziej popularna.

5. Ośrodki kulturalne

Studia slawistyczne, w tym serbistyka i bułgarystyka, nie istnieją w oderwaniu od kultury – właściwie są bardzo głęboko w niej zanurzone. Podczas edukacji nauczysz się interpretować sztukę w różnych jej przejawach i rozumieć aspekty kulturowe, co otworzy Ci drogę do pracy w ośrodkach kulturowych – galeriach, muzeach czy przy festiwalach różnej maści. Co to daje? Nieustanny i darmowy dostęp do kultury, możliwość spotykania największych artystów w swojej codziennej pracy, codzienne inspiracje i tak naprawdę zawód, który przynosi wszystkim realny zysk i gwarantuje samorozwój. A kto wie, może i zainspiruje Cię do własnej twórczości?

6. Tłumacz/korektor

Zobacz, gdzie można szukać pracy ze znajomością języka serbskiego i bułgarskiego!

Ogromną przewagą takich kierunków, jak filologia serbska czy filologia bułgarska jest możliwość nauczenia się od podstaw języka dzięki zajęciom wyłącznie z native speakerami. Żadna szkoła językowa nie da Ci takiej wiedzy i narzędzi do nauki bułgarskiego czy serbskiego jak studia slawistyczne. Dlatego też wiele osób podejmuje pracę jako tłumacz lub korektor, a ponieważ osób znających te dwa języki jest mało, to na ilość pracy i zarobki absolwenci raczej nie narzekają. Część z nich zakłada własne działalności translatorskie, które dają im pełną niezależność i naprawdę niezły przychód, a w dodatku bardzo różnorodne tematy. Czy to nie piękne mieć własną firmę i robić to, co przynosi nam fajny dochód i w dodatku pracować z domu?

7. Dyplomacja

To zdecydowanie najpoważniejszy kierunek pracy, ale w praktyce nie musi być ani nudno, ani sztywno. Praca w dyplomacji to przede wszystkim praca z ludźmi i praca na relacjach. Zazwyczaj łączy się to z pracą na państwowych stanowiskach, co niesie ze sobą pewne jutro i stabilne warunki pracy. Osoba, która ukończyła bałkanistykę czy serbistykę będzie miała kompetencje przydatne w pracy w administracji rządowej, samorządowej, instytucjach krajowych, organach Unii Europejskiej, a nawet w wojsku. Absolwenci są bardzo cenieni w tych kręgach ze względu na świetną znajomość lokalnej kultury i języka, co otwiera drogę do kontaktów międzynarodowych.

W momencie pisania tego artykułu całkiem dużą rekrutację przeprowadza m.in. firma Philips. Szuka ona kandydatów do pracy do działów: Procurement, Marketing, Supply Chain czy Customer Service w Łodzi i Warszawie i osobną część swojej komunikacji stworzyła wyłącznie pod absolwentów studiów slawistycznych.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay.com i unsplash.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama