zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Błędna stawka VAT na fakturze. Jakie są skutki takiej pomyłki?

czwartek, 11-04-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Przedsiębiorąca jest zobowiązany do samodzielnego wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż swoich towarów lub usług. Niekiedy zdarzają się sytuacje w których, z różnych przyczyn na fakturze zastosowana zostanie błędna stawka podatku VAT. Jakie są skutki takiej pomyłki?

Błędna stawka VAT na fakturze

Niewłaściwa stawka podatku VAT na fakturze - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zastosowania błędnej stawki VAT na fakturze, jest niewłaściwe zakwalifikowanie przez przedsiębiorcę towaru lub usługi, której dotyczy dokument. Może tak być np. w przypadku innowacyjnych produktów lub usług, które trudno przyporządkować do danej stawki. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma wątpliwości co do tego, jaką stawkę powinien zastosować, najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do biura rachunkowego. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność za wystawianie dokumentów sprzedażowych spoczywa na przedsiębiorcy. Błędy związane z rozliczeniami eksportu także mogą skutkować, stosowaniem niewłaściwych stawek VAT na fakturach. Przyczyną umieszczenia na fakturze nieodpowiedniej stawki podatku VAT może być także zwykła pomyłka popełniona podczas edycji dokumentu.

Skutki zastosowania niewłaściwe stawki

Błędnie zastosowana stawka podatku VAT na fakturze niesie ze sobą konsekwencje nie tylko dla sprzedawcy, ale także dla nabywcy. Jeśli podatnik mylnie zastosuje na fakturze sprzedaży wyższą stawkę podatku VAT, wówczas oczywiste jest, że odprowadzi wyższy podatek VAT, niż powinien. Dla fiskusa nie stanowi to dużego problemu, przedsiębiorca, który popełnił błąd, może jednak odzyskać zawyżony podatek VAT, kiedy skoryguje fakturę. W sytuacji, gdy na fakturze podana zostanie niższa od właściwej stawka podatku VAT, powstanie zaległość podatkowa. Po ujawnieniu błędu podatnik powinien jak najszybciej skorygować fakturę, prawidłowo rozliczyć VAT i zapłacić brakującą cześć podatku wraz z odsetkami za zwłokę, jeśli wystąpi taka konieczność. Negatywne konsekwencje niesie ze sobą także zastosowanie stawki 0% dla sprzedaży zwolnionej z VAT lub odwrotnie. Co prawda tego typu pomyłka nie wiąże się z występowaniem zaległości podatkowych, ale może przyczynić się do błędnego rozliczania faktur zakupowych. Sprzedaż zwolniona z VAT nie daje bowiem prawa do odliczania VAT od zakupów w przeciwieństwie do stawki 0%.

Błędna stawka podatku VAT zastosowana na fakturze przez sprzedającego wiąże się z konsekwencjami także dla nabywcy towaru lub usługi będącej przedmiotem transakcji. W sytuacji, kiedy nabywca odliczył podatek VAT na podstawie zawyżonej stawki na otrzymanej fakturze, po wystawieniu jej korekty będzie musiał zmniejszyć VAT naliczony. Jeśli natomiast stawka podatku VAT na fakturze była zaniżona, nabywca odliczył  podatek VAT w niższej wysokości, niż powinien. W tym przypadku po wystawieniu przez sprzedawcę korekty błędnej faktury może poprawić rozliczenie. Dla nabywcy nie ma znaczenia natomiast, jeśli sprzedający pomylił się i zastosował stawkę 0% zamiast stawki zw. lub odwrotnie.

Biuro rachunkowe EFEKTA oferuje kompleksowe usługi księgowe w atrakcyjnych cenach. Działamy na terenie całej Warszawy. Poprowadzimy z należytą starannością zarówno księgi rachunkowe dużej firmy, jak i jednodobowej działalności gospodarczej. W imieniu naszych klientów dokonujemy rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em.

Jeśli zatem szukasz solidnego biura rachunkowego poznaj nas bliżej ofertę Biura rachunkowego Efekta.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe efekta.waw.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama