zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Błędy pracodawców, przez które pracownicy rezygnują z pracy

środa, 23-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Zmiany pracowników na stanowiskach w firmach są naturalnym zjawiskiem. Nie zawsze jednak wina znajduje się po stronie osoby zatrudnionej. Często złożenie wypowiedzenia jest konsekwencją błędów popełnianych przez szefa. O jakich działaniach pracodawcy konkretnie mowa?

Zobacz też: Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?

Błędy pracodawców, przez które pracownicy rezygnują z pracyDziwne zasady panujące w firmie

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek instytucji bez jasno określonych zasad. Pomagają one przede wszystkim uniknąć chaosu i usprawnić wykonywanie codziennych zadań. Czasem jednak obowiązujące w firmie reguły powodują spory dyskomfort i skutecznie zakłócają pracę. Przykładowo nieustanne kontrolowanie pracowników może znacząco obniżyć produktywność, a nawet doprowadzić do sytuacji, w której zaczną oni poszukiwać innego zatrudnienia.

Jednakowe traktowanie pracowników

Nie da się ukryć, że zawsze znajdą się w firmie wybitne jednostki, znacząco wyróżniające się na tle innych swoją pracą i zaangażowaniem. Tacy pracownicy to prawdziwy skarb dla pracodawców, którzy powinni umieć nagradzać taką postawę. Oczywiście gratyfikacja nie zawsze musi mieć postać finansowej premii, choć ta bez wątpienia jest najbardziej oczekiwana. Równie mocno liczą się drobne gesty, takie jak chociażby słowna pochwała za dobrze wykonane zadanie. Niestety nie zawsze szefowie potrafią zdobyć się na taki gest i wciąż traktują wszystkich podwładnych jednakowo. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ z czasem te najaktywniejsze osoby zaczynają tracić motywację do dalszego działania i przestają wykonywać swoje obowiązki z dawną pasją.

Nieodpowiednie relacje z przełożonym

Spośród wielu czynników szczególnie ważne są dobre relacje między pracownikami a szefem. Niestety utrzymanie ich na satysfakcjonującym poziomie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli przełożony rzadko opuszcza swoje biuro i prawie nie komunikuje się z podwładnymi. Każdy człowiek miewa gorsze dni, które często znacznie wpływają na jego produktywność. Dobry kierownik powinien zawsze wiedzieć, co się dzieje w jego firmie i w razie potrzeby skutecznie rozwiązać wszelkie problemy. W przeciwnym razie trudno mu będzie zbudować zgrany i efektywny zespół.

Brak wsparcia w realizacji zainteresowań i pasji

Utalentowani pracownicy są na wagę złota i mogą przynieść firmie wymierne korzyści, jeśli tylko pozwoli im się na realizację własnych projektów i pomysłów. Euforia wywołana możliwością rozwijania swoich pasji bardzo często przekłada się na efektywność i osiągane wyniki. Niestety nie zawsze przełożeni są skłonni do wspierania pracowników, skutecznie podcinając im skrzydła. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji wiele osób rezygnuje ze stanowiska i szuka zatrudnienia w innym miejscu. Prawdopodobnie nikt nie chciałby dłużej pracować z kimś, kto jest przeciwnikiem rozwoju i zdobywania nowej wiedzy.

WG

fot. pexels

Źródło: money.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama