zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Chcesz zostać handlowcem? Zobacz, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej

środa, 06-05-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Branża sprzedażowa ma się w Polsce bardzo dobrze, a przedstawiciele handlowi są stale na celowniku headhunterów. Chcesz dostać pracę handlowca i z wygranej pozycji negocjować korzystne warunki?  Mamy kilka porad, nie tylko dla debiutantów.

Znajomość firmy to podstawa


Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz oraz o jej produktach. Niezbędne minimum to  znajomość sztandarowych marek. - Najlepsze wrażenie robią na mnie kandydaci na przedstawicieli, którzy z sami z siebie zaczynają opowiadać o swojej branży. Po tym od razu widać, że dana osoba jest pełna pasji i biegle porusza się w temacie – mówi Katarzyna Kluska, Recruitment Specialist w agencji pracy Jobs Plus. Przed rekruterem warto pochwalić się znajomością rynku, produktów i konkurencji – dobrze zainwestować trochę wysiłku i zapoznać się np. z raportami rynkowymi.

Wykładanie kawy na ławę się opłaca


Na pewno zostaniesz zapytany o swoje sukcesy zawodowe.  Tu liczą się nie tylko wyniki sprzedażowe. Opowiedz o tym, gdy dobrze poradziłeś sobie w trudnej, nowej sytuacji. Posługując się modelem STAR (o którym za chwilę), pokaż związek przyczynowo-skutkowy: od problemu, jaki napotkałeś poprzez działanie które podjąłeś, aż do pozytywnego rozwiązania sytuacji.

S (Situation) jak sytuacja – przedstaw konkretny przypadek ze swojej pracy zawodowej, np. trudną sytuację w relacjach z klientem, którą udało się pozytywnie rozwiązać.

T (Task), czyli zadanie – jakie było twoje zadanie w tej sytuacji i co planowałeś osiągnąć?

A (Action) jak akcja – opowiedz rekruterowi, jakie działania podjąłeś w tym konkretnym przypadku.

R (Result), czyli rezultat – na koniec wypunktuj rezultaty swojego działania oraz oceń je z perspektywy czasu. Czyli odpowiedz na pytanie: co zrobiłeś dobrze? Co się udało?

Nie bądź przesadnie skromny i pochwal się też wynikami sprzedażowymi – konkretne liczby znacznie ułatwią rekruterowi podjęcie decyzji.

Trzeba się odróżnić


Obowiązki przedstawicieli handlowych są w wielu firmach zbliżone. skup się na tym, co odróżnia ciebie i twoją pracę. Łatwo powiedzieć? Dokończ zdanie: w poprzedniej pracy byłem znany z… , ludzie mówią o mnie, że jestem… Co odróżnia cię od reszty pracowników i sprawia, że będziesz najlepszym kandydatem na to stanowisko. Nie czekaj, aż rekruter sam o to zapyta! Przedstawiciele handlowi muszą być szczególnie bezpośredni, dlatego nie bój się sam zacząć mówić o sobie i swoich dobrych cechach. Bo jeśli nie umiesz wskazać swoich zalet, to jak przedstawisz klientowi unikalne cechy produktu?

Możesz pokazać, czego nauczyła cię twoja pasja. Katarzyna Kluska wspomina pewną rekrutację: - jeden z kandydatów miał zarządzać przedstawicielami handlowymi, a prywatnie był trenerem piłki nożnej - czyli zarządzał drużyną. Uznałam jego pasję za duży atut.

Dobry handlowiec sprzeda wszystko. Również siebie!

Stanowisko przedstawiciela handlowego to często duża swoboda, ale też konieczność samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. Dlatego w kontakcie z rekruterem bądź słowny: zawsze dotrzymuj terminów i ustaleń. Traktuj rekrutera jak klienta: bądź konkretny i wiarygodny. Podejdź do rekrutacji jak do sprzedaży najlepszego produktu – w końcu „sprzedajesz” siebie. Jako klamrę rozmowy możesz wykorzystać magiczne zdanie „Po tym, co usłyszałem od Pani/Pana, jeszcze bardziej chciałbym dostać tę pracę” – to prosta, ale skuteczna deklaracja i obietnica dobrej współpracy.

źródło: Jobs Plus

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama