zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Co musi umieć i co robi frontend developer?

piątek, 06-11-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca w IT ma bardzo wiele aspektów i stanowisk do obsadzenia. Jednym z popularniejszych kierunków jest tworzenie stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Wszelkiego rodzaju usługi potrzebują czytelnego interfejsu, którego implementacją zajmuje się właśnie developer frontend. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o tym stanowisku!

Zobacz też: Co jest potrzebne do nauki zdalnej?

Mężczyzna przed komputerem

Co robi frontend developer?

Kiedy mówimy o programowaniu, bardzo często myślimy o skomplikowanym kodzie, który funkcjonuje gdzieś w tle. Złożone operacje i obliczenia przebiegają poza zasięgiem naszego wzroku, a funkcje z których korzystamy w naszych programach i na stronach internetowych są w zasięgu naszego kliknięcia. Wszystko dzięki temu, z czym faktycznie obcuje użytkownik końcowy - dobrze działającemu interfejsowi, reprezentującemu w czytelny sposób możliwości programu.

Właśnie za to odpowiedzialny jest developer frontend - za implementację graficznego interfejsu użytkownika (GUI - Graphical User Interface). Jego rolą nie jest samodzielne zaprojektowanie jego wizualnej strony, ale właśnie sprawienie, by dostarczone przez grafików materiały, zaczęły działać jako interfejs programu, aplikacji lub strony internetowej. Oznacza to podpięcie odpowiednich funkcji pod przyciski, dodanie wszelkiego rodzaju animacji i przejść, czy też dostosowanie interfejsu do różnego rodzaju urządzeń i ekranów. 

Developer frontend - wymagane umiejętności

Umiejętności wymagane na stanowisku frontend developer będą się różnić w zależności od tego, nad jakim konkretnie interfejsem będziemy pracować. W przypadku tworzenia stron internetowych niezbędna będzie znajomość języka HTML i stylów CSS, dzięki którym będziemy mogli odpowiednio zdefiniować wygląd naszej strony i obecnych na niej tekstów. Konieczna też będzie znajomość JavaScript, dzięki któremu będziemy mogli dodać więcej dynamiki do projektu, poprzez ruchome i bardziej interaktywne oraz responsywne elementy. Wiele przy takiej pracy ułatwi też zgłębienie tematu frameworków.

Nie zaszkodzi też na pewno znajomość UX (User Experience), czyli zasad projektowania nastawionego na użytkownika. Obeznanie w temacie umożliwi nam ściślejszą współpracę z działem graficznym, co umożliwi lepszą i czytelniejszą komunikację i potencjalnie opracowanie lepszych rozwiązań i szybsze rozwiązywanie problemów. A to może być później docenione. Niektórzy pracodawcy mogą też nawet wymagać pewnych umiejętności związanych z programami graficznymi.

Zobacz też: Od czego zależy dobra komunikacja?

Zarobki frontend developera w Polsce

Na stanowisku frontend developer w naszym kraju można liczyć na całkiem przyzwoite pieniądze. Według danych serwisu wynagrodzenia.pl, junior frontend developer może liczyć na pensję rzędu co najmniej 3-4 tys. zł na rękę. Specjalista z większym doświadczeniem w tej dziedzinie, będzie za to już zarabiał w okolicach 5 i 6,5 tys. zł netto, a senior frontend developer może zacząć rozglądać się za ofertami rzędu 8 i 10 tys. zł.

Jak zostać frontendem?

Przydatne tutaj będzie pewne doświadczenie związane z pracą przy tworzeniu stron internetowych. Na pewno konieczne będzie zaznajomienie się z wcześniej wspomnianymi zagadnieniami, takimi jak HTML i CSS. Warto zainteresować się tutaj przede wszystkim kursami, które zapewnią nam certyfikat, dzięki któremu pracodawca będzie mógł mieć pewność, że na pewno posiadamy niezbędne umiejętności. Przeglądając oferty pracy, warto też zwrócić uwagę na dodatkowe wymagania i cenione doświadczenie, jak chociażby umiejętność posługiwania się programami graficznymi. Z takimi kwalifikacjami będziemy mogli zacząć rozglądać się za pracą jako developer frontend.

KSK

fot. Vlada Karpovich z Pexels

Źródła: sdacademy.pl; nafrontendzie.pl; nofluffjobs.com

[1] https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-front-end-developer

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama