zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Co po maturze?

piątek, 21-05-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Matury 2021 odbyły się mimo dość niesprzyjających okoliczności do efektywnej nauki. W oczekiwaniu na wyniki egzaminów wielu absolwentów szkół średnich na pewno zastanawia się: "Co po maturze?". Przedstawiamy 5 najpopularniejszych ścieżek rozwoju, które można wybrać po napisaniu matury.

Zobacz: Pytania, które warto sobie zadać przed studiami!

Co po maturze? Studia, szkoła policealna, praca, kurs, gap year

Czy kolejnym krokiem po maturze muszą być studia?

Matura potwierdza zdobycie wykształcenia średniego. To ona otwiera drzwi na dowolny kierunek studiów. Nic dziwnego, że większość maturzystów decyduje się na kontynuację nauki w szkole wyższej. Dzięki studiom jesteśmy w stanie zdobyć wykształcenie specjalistyczne i uzyskać tytuł naukowy, liczący się w późniejszym środowisku zawodowym.

Studia umożliwiają znalezienie dobrze płatnej pracy, która wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Różnorodne typy zajęć poszerzają wiedzę w dziedzinie, z którą chcemy wiązać przyszłość. To właśnie dlatego tak wielu maturzystów wybiera pójście do szkoły wyższej. Jej ukończenie znacznie ułatwia dalszy rozwój na wybranej ścieżce zawodowej.

Sprawdź, Jaki tryb studiów wybrać? Studia dzienne, stacjonarne czy zaoczne?

Szkoła policealna jako możliwość zdobycia konkretnego zawodu bez studiów

Może się również zdarzyć, że maturzysta chce wykonywać zawód nie wymagający studiów a kwalifikacji zawodowych. W takim przypadku powinien rozważyć pójście do szkoły policealnej. Nauka w tego typu placówce trwa około 4 semestry (2 lata) i umożliwia uzyskanie tytułu technika. Jest to świetna alternatywa dla osób potrzebujących nabycia wiedzy i umiejętności branżowych, dzięki którym będą mogli wykonywać dany zawód. Przydaje się licealistom, którzy nie posiadają wykształcenia zawodowego lub absolwentom technikum, którzy chcą  go zmienić.

Zobacz też: 7 zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów.

Kursy, szkolenia, praktyki — krok w stronę rozwoju kariery zawodowej

Dla wielu osób czas po napisaniu matury jest okazją na szkolenia zawodowe. Są to różnego rodzaju kursy, podczas których zdobywa się praktyczne umiejętności, a te często okazują się niezbędne w pracy. Jest to możliwość rozwoju poza studiami, które ze względu na swoją specyfikę mają charakter bardziej akademicki. Decydując się na poszerzenie umiejętności branżowych, warto zaznaczyć, że można to robić zarówno oprócz jak i zamiast szkoły policealnej czy studiów.

Jednakże nie można zaprzeczyć, że wielu pracodawców będzie zwracało uwagę na to, czy osoba aplikująca na stanowisko ma zarówno wykształcenie teoretyczne jak i praktyczne. Z tego powodu należy zwracać uwagę na obie kwestie równocześnie. Jeśli potrafisz przekonać rekrutera, że Twoje umiejętności są wystarczające na dane stanowisko, co potwierdzają certyfikaty ukończonych kursów i szkoleń, to możliwe, że dostaniesz tę pracę bez dyplomu szkoły wyższej, choć nie zdarza to się często.

Czy po maturze warto pójść do pracy?

Jeśli uważasz, że dalsza nauka nie jest Ci już potrzebna do zdobycia satysfakcjonującej pracy, warto rozważyć czy opłaca Ci się poświęcać czas na studia. Rozpoczęcie pracy od razu po maturze jest dobrą opcją dla osób pilnie potrzebujących pieniędzy, które nie zamierzają wiązać swojej przyszłości z zawodem wymagającym ukończenia szkoły wyższej.

Nad pójściem do pracy zastanawia się wielu absolwentów technikum, którzy nie muszą kontynuować nauki, w celu zdobycia wykształcenia zawodowego. Często są to osoby z fachem w ręku, po wielu kursach i szkoleniach praktycznych, dzięki którym studia mogą okazać się zbędne.

Zobacz też: Czego się spodziewać po pierwszej pracy?

Gap year przed studiami jako odpowiedź dla niezdecydowanych

Zapewne wielu zastanawia się, czy nie rzucić wszystkiego i nie wyjechać gdzieś daleko. Gap year, czyli rok przerwy od nauki, może być świetną alternatywą dla osób, które nie nie są jeszcze gotowe, na podjęcie decyzji. W ciągu tego czasu możecie zdecydować, czy wolicie kontynuować naukę w szkole policealnej lub na uczelni, czy wziąć udział w kursie, który pozwoli Wam nabyć praktycznych umiejętności i pójść do pracy.

Na pewno część z Was będzie zainteresowana ponownym podejściem do matury. Gap year to czas na skrupulatne przygotowanie się do egzaminu lub wypoczynek, na który również warto sobie pozwolić. Podróże, wzięcie udziału w wolontariacie na drugim końcu świata i opieka nad słoniami, pandami czy delfinami, to tylko nieliczne z dostępnych możliwości. Pamiętajcie, że jeśli rozważacie skorzystanie z możliwości przełożenia decyzji, dotyczącej Waszej przyszłości po maturze, to i tak każda z opcji wykorzystania gap year jest dobra, dopóki Wy tak uważacie.

Zobacz też: Gap year, czyli przemyślana decyzja.

KK

fot. Veerasantinithi z Pixabay

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama