zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy dobre wykształcenie jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu?

czwartek, 09-12-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Wielu z nas marzy o tym, by odnieść sukces. Zazwyczaj jednak nasza wizja drogi do jego osiągnięcia różni się od tej, jaką mają nasi rodzice i dziadkowie. Powoduje to wiele napięć na linii międzypokoleniowej, w szczególności, gdy zbliża się czas wyboru szkoły średniej lub studiów. Czy według większości Polaków wykształcenie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu?

Zobacz też: Czego nie warto studiować? >>

Czy dobre wykształcenie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu?

Dobre wykształcenie jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu

Prawie 70% z nas twierdzi, że odpowiednia edukacja jest znaczącym czynnikiem w drodze do osiągnięcia sukcesu. Jednakże nie bez przyczyny od wielu lat funkcjonuje druga część powiedzenia: "Ucz się, bo nauka to potęgi klucz". W końcu woźny ma ich cały pęk. Perspektywa tego, co określamy mianem sukcesu i ścieżki gwarantującej jego osiągnięcie, zmienia się na przestrzeni pokoleń. Udowodnili to naukowcy z IFiS PAN, których Badanie Panelowe POLPAN obrazuje perspektywę kilku pokoleń i znaczące zmiany, jakie zaszły w obrazie dojścia do sukcesu w ciągu ostatnich 33 lat.

Czym jest "dobre wykształcenie"?

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl, jest ukończenie studiów (najlepiej na poziomie magistra). W ciągu ostatnich 10 lat większość absolwentów szkół średnich kontynuowała naukę na różnorodnych uczelniach dla samego papierka. Jeszcze w zeszłej dekadzie obrona dyplomu na studiach II stopnia otwierała drzwi do awansu i dalszego rozwoju kariery. O ile były to kierunki, w których studenci widzieli się w przyszłości, co nie zdarza się tak często, jak podejrzewają maturzyści.

Tymczasem obecne praktyka coraz częściej potwierdza trudem wpajaną starszym pokoleniu myśl, że to nie stopień wykształcenia gwarantuje sukces, a odpowiedni kierunek. Jeśli "dobre wykształcenie" będziemy rozumieli, jako naukę zawodu, który da nam stabilność finansową i pozwoli zgromadzić odpowiednie zabezpieczenie ekonomiczne, to może się okazać, że znaczna część techników już je posiada. 

Warto studiować, lecz można także zrobić kurs

Każdy z nas ma inne priorytety życiowe i w nieco odmienny sposób rozumiemy osiągnięcie sukcesu. Trudno jednak zaprzeczyć, że będzie to coś więcej niż płynność finansowa. Jeśli jesteśmy absolwentami zawodowych szkół średnich bądź policealnych, które zapewniły nam dość dochodową posadę w sektorze administracji, informatyki czy szeroko rozumianego budownictwa, możemy dodatkowo się rozwijać.

Niektórym z nas nie będzie to w ogóle potrzebne, lecz ci, którzy mają stałą chęć poszerzania swoich umiejętności i samorozwoju, mogą zainwestować w płatne kursy, szkolenia czy studia zaoczne lub skorzystać z darmowych programów organizowanych przez instytucje rządowe i samorządy. Czy warto? Na pewno znacząco ułatwi znalezienie pracy w przypadku ewentualnej zmiany posady lub przebranżowienia się.

Zobacz też: Zmiana trybu studiów na zaoczne >>

Karolina Kwiatek

fot. geralt z Pixabay

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama