zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy można wpisać do CV pracę na czarno?

wtorek, 29-09-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Kiedy dopiero zaczynamy karierę i nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego, które można wpisać do życiorysu, pojawia się pokusa, aby skłamać w CV. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie musimy uciekać się do oszustw, ale na naszym poprzednim stanowisku nie byliśmy zatrudnieni legalnie? Dowiedz się, czy warto wpisać pracę na czarno do CV.

Zobacz też: Jak się zachowywać podczas pierwszego dnia praktyk?

Praca na czarno w CV

Najczęstsze kłamstwa w CV

Wydaje nam się, że im bogatsze CV, tym większą szansę mamy na uzyskanie wymarzonej pracy. Chociaż może wydawać się, że podkoloryzowane CV to nic złego, badania pokazują jednak zupełnie inny obraz rzeczywistości. Raport "Kłamstwa CV na polskim rynku pracy" przygotowany przez IBBC Group [1] wskazuje, że aż 81% pracodawców miało styczność z kandydatami, którzy przygotowali nieszczerą aplikację. Najczęstsze kłamstwa dotyczą umiejętności dodatkowych. Zawyżony poziom znajomości języków obcych czy obsługi oprogramowania, twierdzenie, że posiada się prawo jazdy, gdy faktycznie się go nie ma albo zatajenie dat zatrudnienia oraz zakresu wykonywanych obowiązków w poprzednich firmach w 95% wychodzą na jaw już na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy warto wpisywać pracę na czarno do CV?

Dla wielu kandydatów, szczególnie na początku drogi zawodowej, pojawia się problem związany ze wpisywaniem do CV wcześniejszej pracy na czarno. W końcu nawet podczas pracy bez legalnego zatrudnienia zdobywasz doświadczenie, dlatego warto ją wpisać do CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się szczerość. Jeśli rekruter zapyta o poprzednie stanowisko, zaznacz, że była to praca bez umowy. Dokładnie opisz swoje obowiązki, podpierając się konkretnymi przykładami. W ten sposób osoba, która przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, wie, że faktycznie masz dane doświadczenie. Jeśli posiadasz referencje od poprzedniego pracodawcy, koniecznie przedstaw je rekruterowi. 

Jak wpisać pracę na czarno do CV?

Podaj miejsce wykonywanej pracy, stanowisko, zakres obowiązków oraz okres zatrudnienia. Zachowaj ostrożność przy podawaniu danych byłego pracodawcy. Fakt, że zdradzasz, że ktoś zatrudnia nielegalnie pracowników, może zostać źle odebrany przez rekrutera. Umiejętności zdobyte podczas pracy na czarno można zawrzeć w sekcji dotyczącej ogólnych kompetencji. W ten sposób na przykład osoba, która pracowała jako kelner, wpisze sobie do CV dobrą organizację i umiejętność pracy pod presją czasu. Warto skrupulatnie wypisać wykonywane obowiązki i na tym skupić się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W końcu bardziej niż forma zatrudnienia liczą się wiedza, umiejętności i doświadczenie nabyte w trakcie pracy.

MN

fot. fauxels z pexels.com

[1] https://hrpolska.pl/uploads/Raport_K%C5%82amstwa%20w%20CV%20na%20polskim%20rynku%20pracy.pdf

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama