zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy pośrednik nieruchomości to dobra praca dla studenta?

środa, 05-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Szybka kariera, piękne wnętrza, praca niewymagająca dużego wysiłku fizycznego, eleganckie ubrania i ponadprzeciętne zarobki. Tak w filmach przedstawiana jest praca pośrednika nieruchomości. Czy w polskiej rzeczywistości kariera w tej branży tak wygląda? Czy student ma czego szukać w nieruchomościach?

praca pośrednika nieruchomościWrocławskich biur nieruchomości jest ponad 600, warszawskich dwukrotnie więcej. Ta ogromna liczba podmiotów wzięła się z faktu, iż zawód pośrednika nieruchomości od 2014 nie wymaga posiadania licencji i odpowiedniego wykształcenia. Pośrednikiem może więc zostać każdy, kto zarejestruje działalność gospodarczą lub zwiąże się z określonym podmiotem, najczęściej agencją nieruchomości, na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Ta droga jest szczególnie polecana osobom zaczynającym karierę w branży. Ale jakie są właściwie obowiązki pośrednika nieruchomości?

Agent nieruchomości współpracuje z klientami planującymi zakup bądź najem nieruchomości oraz z osobami zamierzającymi sprzedać, bądź wynająć lokal. Jest więc łącznikiem na drodze do spełnienia marzeń oraz pośrednikiem w często największych transakcjach w życiu człowieka! Nie zawsze jednak zakup czy sprzedaż nieruchomości wiąże się z przyjemnymi historiami – przeprowadzką w pobliżu nowego miejsca pracy, powiększenia rodziny, czy poprawą sytuacji materialnej. Czasami los pisze mniej wesołe scenariusze jak śmierć bliskiej osoby, czy bankructwo. Agent nieruchomości powinien więc dysponować wiedzą oraz taktem, tak by towarzyszyć klientom podczas transakcji i wspierać ich w załatwianiu wszystkich formalności a także podpowiadać możliwie najlepsze rozwiązania. Jest więc doradcą i profesjonalnym opiekunem z wiedzą z zakresu prawa, finansów, architektury, budownictwa itp.

Jakie studia wybrać planując karierę w branży nieruchomości?

Dobry pośrednik nieruchomości to osoba o rozległej wiedzy z wielu dziedzin. Nie ma jednak jednego słusznego kierunku studiów licencjackich, czy magisterskich gwarantujących sukces w branży. Różne uczelnie w Polsce oferują kursy oraz studia podyplomowe, których zakres pokrywa się z pracą pośrednika, jednak zdecydowanie ważniejsze niż wykształcenie są… umiejętności. Dlaczego tak? Agencje nieruchomości inwestują w szkolenia pracowników –  niejednokrotnie proces szkoleniowy trwa kilkadziesiąt godzin i obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną – realizowaną w terenie. Podstaw prawnych i kwestii formalnych można się nauczyć, ale wiara w cel i uparte dążenie do niego musi wypływać od pracownika.

Oferta stażowa w biurze nieruchomości

Jedna z najczęstszych decyzji odmownych w procesie rekrutacji kandydatów dotyczy ich… braku czasu – mówi Karolina Siemień, Kierowniczka Działu Rekrutacji SDP Nieruchomości. W SDP Nieruchomości nie zatrudniamy na stanowiska doradców studentów trybu dziennego tylko z jednej przyczyny – nie będą oni w stanie połączyć pracy zawodowej z obowiązkami żaka. Jeśli klient poprosi o spotkanie w środę o 10.00 to nieprofesjonalnym byłoby odmówienie mu tego spotkania z powodu np. kolokwium. Ale dla studentów studiów dziennych mamy inną propozycję współpracy – mowa o płatnym stażu. Grafik stażu dopasowujemy do planu studiów i zapraszamy studentów do współtworzenia z nami marki SDP Nieruchomości, przez realizację wyznaczonych zadań. Obecnie poszukujemy osób z zacięciem artystycznym, które będą nas wspierać przy zadaniach dotyczących inwestycji deweloperskich. Z ofertą stażu można się zapoznać w dziale Praca.

Warto dodać, że myśląc o pracy agenta nieruchomości na każdym etapie życia powinno się tę pracę traktować jako jedyne źródło utrzymania. Odpada więc opcja łączenia nieruchomościach z inną pracą, nawet dorywczą. Nieruchomości to sposób na życia, ale też jego styl – zamiłowanie do wolnych wieczorów i pracy od 9 do 17.00 zdecydowanie tu nie znajdzie miejsca. Za to korzyści jest więcej i jesteśmy w stanie je osiągnąć nawet bez wcześniejszych doświadczeń w branży – pod warunkiem, że ze strony osoby aplikującej zadeklarowana będzie pełna dyspozycyjność i zaangażowanie – dodaje Karolina Siemień z SDP Nieruchomości.

Agent nieruchomości - full time job

Studenci studiów niestacjonarnych oraz oczywiście absolwenci z powodzeniem mogą rekrutować się na stanowisko „Doradcy klienta”, czy „Agenta nieruchomości”. Aby w tej branży osiągnąć sukces należy się w pracę zaangażować w pełnym wymiarze godzin oraz lubić kontakt z ludźmi. Dużą korzyść może przynieść doświadczenie w sprzedaży oraz usługach typu call center, ponieważ jednym z pierwszych zadań stawianych agentom nieruchomości są tzw. zimne telefony do osób sprzedających nieruchomości. Celem takiego telefonu jest zaproszenie do współpracy właścicieli nieruchomości i włączenie ich lokali do bazy firmy. Profesjonalna współpraca zawsze powinna wiązać się z podpisaną umową, wizytą na nieruchomości i oceną jej stanu oraz przygotowaniem oferty. W dużych biurach dokumentację fotograficzną przygotowują profesjonalni fotografowie (którzy oprócz zdjęć często wykonują także tzw. wirtualne spacery umożliwiające obejrzenie nieruchomości bez wychodzenia z domu). Również promocja oferty i wszystkie koszty związane z jej wyświetlaniem są inwestycją biura – agent nie inwestuje własnych środków w sukces sprzedaży nieruchomości, nie opłaca więc reklam nieruchomości, plakatów, ulotek. Od osoby zatrudnionej na stanowisku agenta nieruchomości wymaga się zaangażowania oraz własnego środka transportu gwarantującego swobodne poruszanie po mieście.

Po czym rozpoznać profesjonalną agencję nieruchomości?

Niezależne portale z ogłoszeniami (np. Otodom) często publikują własne rankingi i zestawienia firm z branży. Warto sprawdzić, gdzie w rankingach kształtuje się agencja, której oferta wzbudziła zaciekawienie a następnie aplikować i ocenić wszystko po kolei: proces rekrutacji, wygląd biura tudzież miejsca, w którym odbywała się rozmowa. Dobrym pomysłem jest zweryfikowanie wewnętrznej struktury biura nieruchomości – czy posiada ona wyodrębnione działy i pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Na koniec rzecz najważniejsza – zarobki. Najlepsi agenci w branży zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego miesiąca, jednak średnie zarobki kształtują się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Praca w nieruchomościach nie daje jednak gwarancji comiesięcznego wpływu stałej kwoty na konto, bo o ile podstawowe wynagrodzenie jest często oferowane na start to pośrednicy utrzymują się głównie z wypracowanej w każdym miesiącu prowizji.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy dostępnymi na stronie internetowej www.sdp-nieruchomosci.pl.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama