Wiele razy w sieci pojawiło się pytanie, czy pracodawca może zwolnić pracownika, który przebywa na L4. Jest to bowiem częsty problem, iż pracownik, nie zamartwiając się pracą podczas zwolnienia lekarskiego, otrzymuje list z natychmiastowym wypowiedzeniem umowy o pracę. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika na L4?
Zobacz też: Jak rozwinąć swoje umiejętności analityczne?
Zwolnienie lekarskie, czyli L4, powinno gwarantować pracownikowi bezpieczeństwo, gdyż ten posiada przecież uzasadnienie swojej nieobecności. Nie w każdym przypadku ta zasada obowiązuje. Zgodnie z artykułem 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku:
Rozwiązanie umowy o pracę dyscyplinarnie jest możliwe jednak tylko w ciągu 1 miesiąca od otrzymania przez pracodawcę informacji o okoliczności, która jest powodem zwolnienia.
Z artykułu 41 Kodeksu pracy wynika, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie. Przepis prawny mówi o tym, że nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, którego nieobecność jest usprawiedliwiona (pracownik przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim).
Zgodnie z artykułem 53 § 1 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu chorobowym bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym będzie dopuszczalne, jeżeli:
Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Dodaj opinięBrak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.