zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, przebywającego na L4?

wtorek, 03-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele razy w sieci pojawiło się pytanie, czy pracodawca może zwolnić pracownika, który przebywa na L4. Jest to bowiem częsty problem, iż pracownik, nie zamartwiając się pracą podczas zwolnienia lekarskiego, otrzymuje list z natychmiastowym wypowiedzeniem umowy o pracę. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika na L4?

Zobacz też: Jak rozwinąć swoje umiejętności analityczne?

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, przebywającego na L4?Zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia

Zwolnienie lekarskie, czyli L4, powinno gwarantować pracownikowi bezpieczeństwo, gdyż ten posiada przecież uzasadnienie swojej nieobecności. Nie w każdym przypadku ta zasada obowiązuje. Zgodnie z artykułem 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Rozwiązanie umowy o pracę dyscyplinarnie jest możliwe jednak tylko w ciągu 1 miesiąca od otrzymania przez pracodawcę informacji o okoliczności, która jest powodem zwolnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na L4

Z artykułu 41 Kodeksu pracy wynika, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie. Przepis prawny mówi o tym, że nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, którego nieobecność jest usprawiedliwiona (pracownik przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim).

Zgodnie z artykułem 53 § 1 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu chorobowym bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym będzie dopuszczalne, jeżeli:

  • pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a okres jego absencji chorobowej trwa ponad 3 miesiące
  • pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jego niezdolność do pracy była skutkiem wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej, a jego absencja chorobowa obejmuje łącznie okres zasiłkowy wynoszący 182 dni lub 270 dni w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub ciążą oraz co najmniej 3-miesięczny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego po zakończonym okresie zasiłkowym.
KD
fot. pexels
Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama