zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy studia wliczają się do emerytury?

wtorek, 28-09-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Wielu z nas zastanawia się, czego nie warto studiować. Niestety jest cała masa kierunków, po których trudno znaleźć dobrze płatną pracę. Jednakże warto zainwestować nieco czasu na poszukanie odpowiedniej, aby zatroszczyć się o własną przyszłość. Niskie emerytury spędzają sen z powiek nie tylko naszym dziadkom czy rodzicom, ale coraz częściej i nam, dlatego warto się dowiedzieć, czy czas nauki na uczelni również wlicza się do emerytury

Zobacz też: Renta rodzinna po zmarłym rodzicu dla studenta >>

Czy czas nauki i studiów jest wliczany do emerytury? Emerytura a edukacja

Podstawowe informacje o emeryturze 2021

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r.,a zatem każdy z obecnych studentów, muszą ukończyć powszechny wiek emerytalny. Obecnie jest to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oprócz tego sa zobligowani, aby udowodnić jakikolwiek czas podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub emerytalnemu (przynajmniej za 1 dzień). Od 1 marca 2021 roku najniższa kwota emerytury wynosi 1250,88 zł, jeśli przepracowaliśmy minimalny staż składkowy i nieskładkowy. Jest to minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Od czego zależy wysokość przyszłej emerytury dzisiejszego studenta?

Wysokość otrzymywanych świadczeń jest zależna od wysokości składek odprowadzanych z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Co ważne, pod uwagę bierze się wyłącznie okresy składkowe. To na ich podstawie możemy złożyć pismo o ponowne wyliczenie kapitału początkowego. Dlaczego jest to tak istotne?

Studia nie wliczają się do emerytury, jeśli pracujesz mniej?

Okazuje się, że w wielu przypadkach nie uwzględnia się niektórych etapów studiów. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawiera spis, w którym jest napisane, że:

Okresami nieskładkowymi są następujące okresy: [...]

  • nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów;
  • studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu;
  • asystenckich studiów przygotowawczych.

Wynika z niego, że studia wliczają się w staż pracy, kiedy obliczamy np. długość należnego urlopu wypoczynkowego, lecz nie mają wpływu na wysokość emerytury. Jednakże są wyjątki od drugiego członu tej zasady.

Zobacz też: Staż pracy po studiach >>

W jakich przypadkach studia mogą zostać wliczone do emerytury?

Kiedy czas studiów nie przekracza 1/3 okresu odprowadzania składek emerytalnych, może zostać uwzględniony jako dodatkowy staż do przeliczenia wysokości kapitału początkowego. Oznacza to, że gdy studiowaliśmy np. 5 lat i pracowaliśmy więcej niż 15 (bo 5 lat nauki to 1/3 15 lat okresu składkowego), to możemy doliczyć czas ten nauki, aby podwyższyć nasz kapitał początkowy. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na zwiększenie emerytury w przyszłości.

Sprawdź, Jak zmienić tryb studiów z dziennych na zaoczne? >>

Karolina Kwiatek

fot. Karolina Grabowska z Pexels

źródło: pieniadze.rp.pl; zus.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama