zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy tatuaże mają wpływ na znalezienie pracy?

wtorek, 18-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Mimo tego, że żyjemy w coraz bardziej otwartym społeczeństwie, wciąż można dostrzec osoby, które mają uprzedzenia do ludzi z widocznymi tatuażami. Dawniej tusz w skórze był przyczyną odrzucenia kandydata na oferowane stanowiska pracy. Czy tatuaże nadal mają wpływ na zatrudnienie?

Zobacz też: Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Czy tatuaże mają wpływ na znalezienie pracy?Mogę nie dostać pracy, bo mam tatuaż?

Choć dzisiaj ocenianie człowieka po tym, czy ma w swoim ciele czarny tusz wydaje się absurdalne, nadal w nielicznych sytuacjach może być źle odebrane. Wszystko zależy jednak od podejścia pracodawcy. Wpływ na odbiór takich ozdób na ciele ma również ich estetyka i widoczność. Mimo tego, że najważniejsze na rozmowie kwalifikacyjnej są nasze kompetencje, pierwsze wrażenie (a takie robi się swoim wizerunkiem) również gra dużą rolę. Trzeba zaznaczyć, że do tej pory istnieją zawody, w których nie akceptuje się tego typu form na ciele.

Jeszcze w latach 90. osoby posiadające tatuaże nie były przyjmowane do pracy np. w policji. Potem uważano, że pracownik zostanie odrzucony, jeśli jakakolwiek ozdoba z tuszu będzie widoczna po założeniu munduru. W trakcie wykonywania badań lekarskich do służb mundurowych, m.in.: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Ochrony Państwa, tatuaże są sprawdzane, ale nie stanowią podstawy do wykreślenia osoby z listy kandydatów. Wszystko zależy jednak od władz jednostki.

Kwestia tatuażu w Kodeksie Pracy

Zgodnie z Kodeksem Pracy tatuaż nie stanowi podstawy odmowy przyjęcia do pracy. Na stanowiskach, gdzie głównym zadaniem jest kontakt z klientem, bądź w administracji państwowej, taka ozdoba może stanowić problem. Wszystko dlatego, iż uważa się, że klient może źle odebrać tatuaże, co niekorzystnie wpłynie na opinię o firmie. Wiąże się to z koniecznością dbania przez pracownika o dobre imię zakładu pracy, co zawarte jest w kodeksie.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@cottonbro/

Źródło: speakincolor.pl/

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama