zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na zdolność kredytową?

czwartek, 20-09-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikom w Polsce otrzymywanie godziwego wynagrodzenia za swoją pracę. Wysokość pensji jest wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, ale nie może być ona niższa niż wysokość wynagrodzenia minimalnego w gospodarce narodowej. W ostatnich latach systematycznie minimalna pensja wzrasta. Czy przekłada się to w jakiś sposób na wysokość zdolności kredytowej polskich kredytobiorców?

Płaca minimalna w Polsce

Płaca minimalna w Polsce

W ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wskazano dokładne warunki jej ustalania. Przepisy dotyczące minimalnej płacy odnoszą się do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niemniej są też i wytyczne dotyczące minimalnej stawki godzinowej za pracę na podstawie umowy zlecenie.

W każdym kolejnym roku w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 15 września jest podawana wysokość płacy minimalnej w Polsce na kolejny rok. Dlatego do 15 września 2018 roku pojawi się oficjalna wysokość wynagrodzenia minimalnego, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie ze wspominaną ustawą, podwyżka płacy minimalnej powinna wynieść w 2019 roku minimum 117 zł, ale rząd chce podwyższyć stawkę wynagrodzenia minimalnego o 150 lub nawet 200 zł. Obecnie, do końca 2018 roku obowiązuje wynagrodzenie w kwocie minimum 2100 zł brutto.

Propozycja rządu jest taka, aby wysokość płacy minimalnej w 2019 roku wzrosła do poziomu 2220 zł, czyli o 5,7 proc. więcej niż obecnie, a kwotowo będzie to podwyżka o 120 zł. Propozycja rządu została przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, która uzgodni wysokość minimalnego wynagrodzenia, a następnie powinna ona zostać obwieszczona przez Prezesa Rady Ministrów. Jeśli rada nie dojdzie do konsensusu, to wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku  zostaną ustalone przez rząd w drodze rozporządzenia.

Wpływ stawki wynagrodzenia minimalnego na zdolność kredytową

Czy fakt, że zarabiamy coraz więcej, nawet na umowach o pracę zawierających stawkę wynagrodzenia minimalnego, ma wpływ na to, jak wysoki kredyt obywatele są w stanie zaciągnąć w banku?

Z pewnością tak jest, a zwiększenie się stawki wynagrodzeń minimalnych o 120 zł będzie miało pewne przełożenie na wzrost zdolności kredytowej, choć nie można oczekiwać, że wzrośnie ona w sposób radykalny. Na zdolność tą ma wpływ bowiem nie tylko to, ile zarabiamy, ale też i inne czynniki, o których możemy przeczytać na stronie: https://pozyczkolog.pl/pl/wzrost-minimalnej-krajowej-w-polsce-czy-wzrosnie-tez-zdolnosc-kredytowa.

Wzrost minimalnej krajowej przyczyni się do poprawy zdolności kredytowej klienta, o ile wszystkie pozostałe parametry ważne dla banku przy szacowaniu owej zdolności pozostaną bez zmian.

ip

fot. materiały prasowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama