zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy zawód inżynier się opłaca? W których specjalizacjach warto się kształcić?

poniedziałek, 19-09-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Inżynierowie OZE, biotechnolodzy, mechatronicy, automatycy, robotycy oraz nanotechnolodzy – według ekspertów to jedne z najdynamiczniej rozwijających się grup zawodowych w Polsce. W niektórych tych branżach już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Który z sektorów ma największy potencjał zawodowy?

inżynier Postęp technologiczny i związany z nim ogrom przetwarzanych informacji powodują systematyczny wzrost znaczenia kompetencji technicznych. Specjaliści, którzy posiadają praktyczną wiedzę oraz umiejętności jej płynnego i szerokiego wykorzystania do rozwiązania problemów i tworzenia rozwiązań, mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony pracodawców. Tak wynika z analizy ekspertów Bergman Engineering. Na liście najbardziej pożądanych inżynierów w Polsce znaleźli się m.in. biotechnolodzy, eksperci od OZE, mechatronicy, inżynierowie automatyki i robotyki oraz nanotechnolodzy.

- Świat przechodzi gwałtowną transformację technologiczną, wraz z którą zmienia się krajobraz rynku pracy. Postępująca automatyzacja, cyfryzacja, a także rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji powodują znikanie niektórych stanowisk czy kompetencji, z drugiej jednak strony sprawiają, że na rynku pracy pojawiają się zupełnie nowe perspektywy zawodowe. Zwróćmy choćby uwagę na dane OECD, zgodnie z którymi  65% uczących się dziś dzieci w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją - mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

Grupa 1: OZE i ochrona środowiska

Polska branża OZE zatrudnia 100 tys. specjalistów, przy czym liczba ta cały czas rośnie. Powodem jest rozwój sektora fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, a potwierdzeniem – dane Hays Polska 2022. Zgodnie z nimi, blisko 95% firm działających w branży energetycznej planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie, szczególnie w obrębie specjalistów ds. zielonych technologii. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów wskazuje z kolei raport „Barometr Zawodów 2022”.

Z obserwacji ogłoszeń zamieszczonych w portalu LinkedIn i Pracuj.pl (08.2022) wynika ponadto, że na oferty pracy mogą liczyć tacy specjaliści, jak:

 • koordynator ds. rozwoju projektów OZE
 • inżynier budowy OZE
 • inżynier - specjalista ds. ofertowania w obszarze OZE
 • inżynier - elektryk turbin wiatrowych
 • projektant instalacji energetyki odnawialnej
 • koordynator techniczny ds. pomp ciepła, paneli słonecznych
 • specjalista ds. automatyki w branży pomp ciepła

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i na jakie zarobki mogą liczyć?

Zatrudniać na pewno będzie sektor energetyki wiatrowej, w związku z planowaną budową farm na Morzu Bałtyckim. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 tys. zł brutto, a managerowie - od 22 do 34 tys. zł brutto.

Dążąc do neutralności klimatycznej, znaczenia nabiera także gospodarka wodorowa. Inżynierowie wyspecjalizowani w tym sektorze zarabiają w przedziale 11,5 – 15,5 tys. zł brutto, a managerowie w przedziale 16 – 22 tys. zł brutto. Dla najbardziej doświadczonych osób, które realizowały projekty wodorowe za granicą i zdecydowały się na powrót do kraju, czekają wynagrodzenia w wysokości pomiędzy 25 a 38 tys. zł brutto.

Szacunkowe pensje dla pozostałych specjalistów przedstawiają się następująco:

 • dyrektor projektu OZE – 25 tys. zł brutto
 • dyrektor działu fotowoltaiki – 23 tys. zł brutto
 • kierownik projektu OZE – 18 tys. zł brutto
 • inżynier elektroenergetyk – 7 tys. zł brutto
 • projektant instalacji elektrycznych – 6,5 tys. zł brutto, starszy specjalista średnio 7,7 tys. zł brutto
 • inżynier energetyki – 6,4 tys. zł brutto
 • serwisant instalacji elektrycznych – 5,4 tys. zł brutto
 • monter instalacji elektrycznych – 5 tys. zł brutto

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak 2022 oraz raport płacowy Hays Poland 2022

Przykładowe kierunki studiów: inżynieria środowiska, energetyka cieplna, morska energetyka wiatrowa, zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.

Grupa 2: Biotechnologia medyczna

Biotechnologia uważana jest za przyszłość medycyny oraz kluczowy kierunek rozwoju branży life science. Wartość tego rynku rośnie w ekspresowym tempie – w 2020 roku szacunkowe liczby kształtowały się na poziomie 2 mld zł, w roku 2022 – notowane na warszawskiej giełdzie spółki biotechnologiczne warte były już 8 mld zł, zatem 4 razy więcej.

- O tym, że Polska ma bardzo wysokie aspiracje, świadczy ujęcie biotechnologii medycznej w rządowym wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. KIS to lista branż priorytetowych w zakresie badań, rozwoju i innowacji, które mają zapewnić krajowi odpowiednią konkurencyjność, a w wybranych obszarach także pozycję lidera na rynkach zagranicznych – dodaje Tomasz Szpikowski.

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i na jakie zarobki mogą liczyć?

 • inżynier ds. rozwoju produktu medycznego (medical devices) – 15 tys. zł brutto
 • koordynator obszaru produkcyjnego – 8,3 tys. zł brutto
 • specjalista ds. biologii molekularnej – 6,5 tys. zł brutto
 • laborant mikrobiologiczny – 6,5 tys. zł brutto
 • bioinformatyk – 5,9 tys. zł brutto
 • biotechnolog – 4,7 tys. zł brutto

Źródło: Poziom średniego wynagrodzenia według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak 2022

Przykładowe kierunki studiów: biotechnologia, biotechnologia medyczna, biotechnologia środowiska, biotechnologia eksperymentalna, biotechnologia przemysłowa.

Grupa 3: Mechatronika, automatyka i robotyka

Rozwój Przemysłu 4.0 wygenerował duże zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w mechatronice, automatyce i robotyce. W swojej pracy skupiają się na budowaniu i rozwijaniu systemów maszyn, charakteryzujących się samodzielnością i automatyzacją przeprowadzanych procesów. Oprócz zrobotyzowanych stanowisk pracy, to także inne działania badawczo-rozwojowe, przyczyniające się do usprawniania i optymalizowania procesów produkcyjnych.

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i na jakie zarobki mogą liczyć?

 • konstruktor urządzeń mechatronicznych – 6,2 tys. zł brutto (starszy specjalista - 7,8 tys. zł brutto)
 • projektant systemów automatyki, robotyki oraz aparatury kontrolno-pomiarowej – 6,5 zł brutto
 • inżynier automatyki i robotyki – 6,7 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8 tys. zł brutto)
 • inżynier elektryk/automatyk – 6,7 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8,6 zł brutto)
 • inżynier utrzymania ruchu – 6,8 tys. zł brutto (starszy specjalista – 8,3 tys. zł brutto)
 • inżynier mechatronik – 7 tys. zł brutto

Źródło: Poziom średniego wynagrodzenia według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak 2022

Przykładowe kierunki studiów: mechatronika, inżynieria mechatroniczna (IMiR), elektrotechnika, elektronika, mechanika, robotyka, automatyka.

Grupa 4: Nanotechnologia

Branża nanotechnologiczna w Polsce rozwija się bazując na dużych pokładach wiedzy naukowej. Wykorzystuje się ją do działalności badawczej i rozwojowej, w laboratoriach przemysłowych i medycznych, placówkach informatycznych, firmach produkujących urządzenia optyczne, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy elektronicznym.

- Zakładając coraz większe konkurowanie o rynki zbytu, już teraz wiemy, że branża nanotechnologiczna w perspektywie najbliższych lat będzie mocno się rozwijać. Technologie te będą wykorzystywane do zwiększania jakości produkcji, dynamizowania procesów sprzedaży czy rozszerzania oferty asortymentowej – dodaje Tomasz Szpikowski.

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i na jakie zarobki mogą liczyć?

 • nanotechnolog – 5,8 tys. zł brutto
 • inżynier nanostruktur – 5,8 tys. zł brutto

Źródło: Poziom średniego wynagrodzenia według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak 2022

Przykładowe kierunki studiów: inżynieria nanostruktur, nanoinżynieria, chemia materiałów i nanotechnologia, mikro- i nanotechnologie w biofizyce, nanotechnologia.

Biznes dąży do wprowadzania coraz efektywniejszych i lepiej zoptymalizowanych rozwiązań. Procesy automatyzacji, cyfryzacji i postępy innowacyjne są przyspieszane przez rozwój technologiczny, a to z kolei przeobraża rynek pracy. - Nadal zmagamy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, z drugiej jednak strony wzrasta liczba potencjalnie dostępnych pracowników po 60 roku życia. Zgodnie z danymi Eurostatu, trend ten będzie utrzymywał się w sposób stały. To z kolei spowoduje, że lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie, stanie się jednym z kluczowych warunków utrzymania atrakcyjnej pozycji na rynku pracy, i to niezależnie od branży – podsumowuje Tomasz Szpikowski.

ip

źródło: Bergman Engineering

fot. materiały prasowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama