zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy znajdę pracę za granicą?

niedziela, 15-07-2007 (00:00:00) | komentarze (0)


 3 lata temu rynek Unii Europejskiej otworzył swoje granice dla Polski. Tym samym nastąpił swobodny przepływ towarów i usług, rozpoczęła się migracja ludzi w celu poszukiwania pracy. Swobodny przepływ osób stał się jedną z czterech fundamentalnych zasad Jednolitego Rynku Unii Europejskiej.

Zgodnie z tą zasadą, mamy nieograniczone prawo do przemieszczania się po terytorium Unii Europejskiej, do podejmowania pracy, korzystania ze wszystkich zabezpieczeń socjalnych, mamy prawo do równości w dostępie do miejsc pracy a także do wynagrodzenia.

Można więc sądzić, że znalezienie pracy za granicą to nic prostszego, ale trzeba pamiętać, by wcześniej sprawdzić na jakiego typu zawody i specjalności w danym kraju jest zapotrzebowanie. Oczywiście z tym nie powinno być problemu, ponieważ Unia od lat systematycznie prowadzi badania najbardziej poszukiwanych profesji. Eksperci działają we współpracy z uczelniami, doradzając niezbędne korekty w programach nauczania. Dzięki aktualizacji odpowiadają zmieniającym się wymogom rynku pracy oraz planom zatrudnienia w najbliższych latach.

Zgodnie z najnowszymi badaniami w Unii rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy lekarzy i konsultantów medycznych wielu specjalności. Ma to związek z procesem starzenia się ludności i z rozwojem chorób cywilizacyjnych. Dlatego poszukiwani są dietetycy, fizjoterapeuci, logopedzi, psychologowie kliniczni, pracownicy socjalni i pielęgniarki.

Z danych rządu Wielkiej Brytanii wynika, że jest tam zapotrzebowanie na inżynierów różnych specjalności. Najbardziej potrzebni są specjaliści w dziedzinie telekomunikacji, systemów zintegrowanych, projektowania i rozwoju systemów elektronicznych. Wyniki badań wskazują, że wciąż rosło będzie zapotrzebowanie na inżynierów z doświadczeniem w branży transportowej - specjalistów ds. przemysłu energii elektrycznej, planistów trakcji kolejowych, inżynierów ds. elektryfikacji. Poszukuje się również inżynierów z minimum trzyletnim doświadczeniem w budowaniu dróg i mostów oraz transportu. Szczególnie poszukiwani są nauczyciele.

Na rynku europejskim brakuje również specjalistów z branży IT i inżynierów ds. transportu powietrznego. Specjaliści zwracają uwagę, że liczą się przede wszystkim umiejętności, niekoniecznie powiązane z wykonywaniem danego zawodu, np. korzystanie z technik komputerowych. Oceniane będą również cechy psychofizyczne kandydatów: samodzielność, kreatywność, elastyczność i mobilność.

Humaniści też będą mieli swoją szansę. Z przewidywań rynku pracy wynika, że będą potrzebni doradcy zawodowi i tzw. pośrednicy edukacyjni, którzy zajmować się będą pracą z dorosłymi (będą bilansować dokonania zawodowe i doświadczenia ludzi, wskazywać możliwości przekwalifikowań i dalszego rozwoju. Duże możliwości realizacji będą mieli tzw. specjaliści od organizacji czasu wolnego i rekreacji - animatorzy kultury, których zadaniem będzie zapewnienie interesujących programów rekreacyjno-sportowych.

Dokładne przykłady zawodów, w których można szukać pracy w Unii Europejskiej podamy w następnym artykule.

Krzysztof Pękala
krzysiek@yes.org.pl
www.yes.org.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama