zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czym jest Assessment Centre?

piątek, 21-01-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Czym jest Assessment Centre?


Porad udziela Paulina Kaja – kierownik działu HR firmy Contact Center z Torunia

 

Z pewnością wiele z osób poszukujących pracy spotkało się z określeniem Assessment Centre. Cóż to właściwie takiego i gdzie można się z tym spotkać? Ta groźnie brzmiąca nazwa to tylko określenie coraz popularniejszej metody rekrutacyjnej. Wykorzystywana jest głównie przy doborze kandydatów na stanowiska kierownicze, choć nie tylko.Centrum oceny.  Metoda ta pozwala ocenić potencjał pracowników, którzy rozpatrywani są do obsadzenia konkretnego stanowiska, a co za tym idzie wybranie tego, który najlepiej się na nim sprawdzi. Assessment stało się tak popularne, ponieważ możemy zobaczyć i przeanalizować zachowanie uczestnika w interakcji z innymi osobami. Pozwala ocenić, którzy kandydaci i w jakim stopniu spełniają idealny profil pracownika.

Ćwiczenia, symulacje, praca w grupie. Podczas sesji Assessment Centre w jednym miejscu spotyka się grupa kandydatów (zazwyczaj 6-8 osób) i kilku oceniających. Spotkania takie mogą trwać nawet kilka godzin. Kandydaci wykonują rozmaite ćwiczenia, rozwiązują zadania i poddawani są symulacjom, przypominającym rzeczywiste sytuacje, mogące wydarzyć się na danym stanowisku. Pozwala to zobaczyć naturalne reakcje i zachowania kandydatów. Podczas trwania sesji uczestnicy są obserwowani przez przeszkolonych ekspertów, którzy notują informacje na temat ich zachowania, a także tego co dzieje się w trakcie ćwiczeń. Ocenie może podlegać praca w grupie, sposób komunikowania się, zdolności przywódcze, radzenie sobie ze stresem itp.

Każde zadanie jest inne. Ćwiczenia zawsze dobrane są do konkretnego stanowiska, w zależności czy firma szuka managera zarządzającego ludźmi czy konkretnego rodzaju specjalisty. Rekruterzy mogą np. poddać pod dyskusję problem, który kiedyś miał miejsce w danym przedsiębiorstwie i poprosić uczestników Assessmentu, by wspólnie wypracowali najlepsze według nich rozwiązanie. Jeżeli w problemie zawarty jest element wymagający wiedzy specjalistycznej, np. związanej z prawem budowlanym, uzyskuje się różne profile zachowań osób wraz z ich praktyczną wiedzą, którą pracownicy na co dzień będą wykorzystywać w miejscu pracy.

Cenne doświadczenie. Samo zaproszenie na Assessment Centre jest dużym sukcesem i oznacza, że znalazłeś się w grupie najlepszych kandydatów na dane stanowisko.  Udział w nim  może wiązać się z większym stresem ze względu na rywalizację pomiędzy poszczególnymi uczestnikami, presję oceny (jest się nieustannie obserwowanym) oraz presję czasu (każde zadanie wykonuje się w ściśle określonym czasie).  Doświadczenia wyniesione z Assessment Centre oraz informacje zwrotne uzyskane na temat Twojej osoby, na pewno przydadzą się w planowaniu twojego rozwoju zawodowego. Dowiesz się wiele o sobie, jak pracujesz w grupie, jakie umiejętności posiadasz a jakie powinieneś rozwijać by stać się atrakcyjnym pracownikiem.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama