zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czym są studia MBA i jak je wybrać, żeby były inwestycją?

poniedziałek, 26-03-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


W naszym kraju studia MBA (Master of Business Administration) trwają dwa lata, jednak dla przykładu – w Stanach Zjednoczonych minimum trzy lata. Proponowane przez kierunek MBA studia oferują wiele przedmiotów, np.: rachunkowość podatkową, finanse w firmie, Financial Management czy rewizję dochodową.

Studia MBA

Warto wiedzieć, że kandydaci, którzy chcą rozpocząć studia MBA, muszą spełniać pewne wymogi, a jednym z nich jest np. posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. W zależności od uczelni wymagania mogą się one nieco różnić, a oczekiwania są jeszcze większe względem kandydatów na kierunek Executive MBA. Możemy spotkać następujące punkty:

  • minimum trzy lata praktyki zawodowej,
  • tytuł minimum licencjata lub inżyniera,
  • posługiwanie się językiem angielskim przynajmniej na poziomie LCCI Level II, potwierdzonym odpowiednim certyfikatem,
  • dostęp do danych charakteryzujących funkcjonowanie wybranej firmy, które pozwolą studentowi na przygotowanie pracy dyplomowej oraz zaliczeń z poszczególnych przedmiotów.

Studia MBA i co dalej?

Absolwenci studiów MBA mogą liczyć nie tylko na zdobycie cennej wiedzy menedżerskiej, ale również nierzadko podczas trwania nauki poszerzają swoją sieć zawodową o nowe kontakty, które z całą pewnością mogą zostać wykorzystane w przyszłości. Przyswajając nowe informacje i jednocześnie pracując zawodowo, warto pokazywać tę wiedzę podczas spotkań związanych ze stanowiskiem pracy.

Stała wymiana doświadczeń z innymi studentami oraz prowadzącymi może zaowocować propozycjami współpracy na wyższych, lepiej płatnych stanowiskach. Trzeba liczyć się z tym, że studia MBA nie są najtańsze. Warto jednak pamiętać, że to inwestycja, która może zwrócić się z nawiązką. Przeglądając oferty studiów rodzimych uczelni, prędzej czy później natkniemy się na kierunek Master of Business Administration, ponieważ jest zapotrzebowanie na absolwentów z takim zestawem umiejętności. Czym tak właściwie są studia MBA i co oferują absolwentowi?

Historia kierunku

Studia MBA wprowadzone zostały pierwszy raz już w 1881 roku w amerykańskiej szkole biznesu Wharton School, która jest obecnie oddziałem Uniwersytetu w Pensylwanii. Na naszym kontynencie pierwszą szkołą oferującą kierunek Master of Business Administration była założona pod koniec 1881 roku placówka École des Hautes Études Commerciales. W Polsce kierunek ten zadebiutował dopiero pod koniec XX wieku.

Program studiów MBA i wymagania

Studia MBA są szczególnie polecane osobom pracującym na stanowisku menadżerskim oraz tym, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z takimi zagadnieniami, jak marketing, finanse, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, a nawet prawo. Po ukończeniu studiów można zatem liczyć na większą wiedzę dotyczącą zagadnień związanym m.in. z szeroko pojętym biznesem i pracą menedżera.  

Wybór odpowiedniej uczelni kluczem do sukcesu

Chcąc podjąć studia MBA, Warszawa wydaje się najlepszym miastem, ponieważ kierunek ten oferuje wiele uczelni, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Przy wyborze liczą się: opinie studentów, wyróżnienia, także sam program i nastawienie na praktyczne umiejętności. Warto zwracać uwagę na kadrę dydaktyczną.Przykładem są studia MBA w Grupie Uczelni Vistula - http://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/kontynuacja-edukacji/executive-mba/executive-mba, gdzie studenci mają kontakt z praktykami, którzy dbają o to, aby uczestnicy zajęć zdobywali wiedzę i narzędzia potrzebne im do późniejszej pracy zawodowej.

Warto stworzyć sobie listę ośrodków, które mają studia MBA w interesującym cię mieście. Posegreguj je, jeśli chodzi o opinie, miejsce w rankingach, dodaj też czynniki, które są szczególnie ważne dla ciebie, np. dojazd. Wybierz dwie lub trzy opcje i skontaktuj się z uczelnią, aby rozwiać swoje wątpliwości. Potem pozostaje ci już tylko wybór wymarzonej uczelni.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama