zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Daj się zauważyć - stwórz idealne CV

czwartek, 03-12-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Dobrze przemyślane i czytelne CV to pierwszy krok w stronę znalezienia nowej pracy. To od niego zależy pierwsze wrażenie jakie zrobi na potencjalnym pracodawcy. Dlatego tak ważne jest poważne podejście do tego zagadnienia. Jak napisać CV? Jakie informacje powinny się w nim znaleźć? Co zrobić by pracodawca chciał zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną?

jak napisać CV, kreator CV

Jakie powinno być dobre CV?

Najważniejsza cecha właściwie zredagowanego CV to czytelność. W Internecie znajdziemy wiele wzorów CV, którymi warto się posiłkować. Pamiętajmy jednak, że rekruterzy doskonale znają dostępne wzory. Nie należy więc kopiować informacji w nich zawartych w 100%. W stworzeniu życiorysu na pewno pomoże nam jeden z darmowych kreatorów CV. To duże ułatwienie, szczególnie jeśli piszemy CV po raz pierwszy. Jeśli chcemy, by nasze CV było atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy, podzielmy zawarte w nim informacje na bloki tematyczne. W górnej części CV powinny znaleźć się nasze dane osobowe i aktualny kontakt. Podstawową informacją jaka interesuje pracodawców, jest nasze doświadczenie zawodowe. Wszystkie informacje powinny być spisane achronologicznie tzn., że w górnej części powinniśmy umieścić nasze ostatnie miejsce pracy a w kolejnych punktach powinny znaleźć się wcześniejsze stanowiska. Kolejne bloki tematyczne to wykształcenie, umiejętności, ukończone kursy i szkolenia. Dobrze jest również zawrzeć informację  na temat zainteresowań. Ten punkt CV jest przez wiele osób bagatelizowany, jednak to on sprawia, że pracodawca poza suchymi informacjami ma okazję nieco nas poznać. Jeśli korzystamy z szablonu CV łatwiej będzie nam odpowiednio skonstruować cały dokument. Kreator CV na https://bananacv.com/ nie tylko ułatwi uporządkowanie zawartych w CV danych, ale również przedstawi je w elegancki sposób. 

Kiedy starasz się o pierwszą pracę - CV bez doświadczenia

Każde stanowisko rządzi się swoimi pracami. Jeśli dopiero co ukończyłeś szkołę i starasz się o swoją pierwszą pracę napisanie dobrego CV może wydawać się trudne. Tu po raz kolejny z pomocą przychodzą wzory CV. Pierwsza praca i brak doświadczenia wcale nie oznacza, że nie masz nic do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. Twoim atutem jest młodość, chęć nauki i umiejętności, których możesz być nieświadomy. Pracodawcy cenią sobie młodych ludzi za ich kreatywność, otwartość na nowe wyzwania i często dużo większą łatwość poruszania się w świecie nowych technologii. Nawet będąc świeżo po liceum czy studiach możesz dobrze posługiwać się obcym językiem, posiadać prawo jazdy i wysoką kulturę osobistą. Jeśli w parze z tymi umiejętnościami idzie jeszcze chęć do pracy i kreatywność możesz odpowiadać na całkiem sporo ofert. W przypadku pierwszej pracy nie skupiaj się przy tworzeniu CV na braku doświadczenia, za to zwróć uwagę pracodawcy na inne atuty. 

W tym przypadku kluczowy jest również list motywacyjny. Nie wszyscy rekruterzy go wymagają, jednak zawsze warto dołączyć go do życiorysu. W liście motywacyjnym postaraj się uzasadnić dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku. Równie ważne jest podkreślenie tego co pracodawca otrzyma w zamian. Konieczność szkolenia młodego pracownika to wyzwanie dla obu stron, jeśli jednak dobrze to umotywujesz możesz liczyć na zainteresowanie Twoją ofertą. 

Za dużo to też źle - CV jak długie powinno być?

Korzystając z pomocy kreatora CV unikniemy wielu częstych błędów. Pomoże on kiedy nie wiesz jak napisać CV. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy zapominać o kilku zasadach. Przede wszystkim CV nie powinno być zbyt długie. Z założenia wszystkie istotne dane powinny zmieścić się na dwóch stronach A4. Dzięki temu potencjalny pracodawca uzyska pełną informację na nasz temat, bez zbędnych dłużyzn i nieistotnych danych. Należy pamiętać, że często dochodzi do sytuacji, w której o jedno stanowisko stara się nawet kilkadziesiąt osób. Czytanie zbyt długiego CV bywa zniechęcające. Jeśli funkcjonujemy na rynku pracy od wielu lat nie musimy w CV zamieszczać pełnej listy dotychczasowych pracodawców. Kluczowy jest wybór tych, którzy mają znaczenie dla danego stanowiska. Podobna zasada dotyczy naszego wykształcenia. Jeśli masz ukończone wyższe studia, do tego studia podyplomowe i kursy specjalistyczne nie musisz informować pracodawcy o tym, gdzie chodziłeś do liceum. 

Przyciągnij uwagę

Dobre CV powinno być również estetyczne. Kreator CV podpowie jeden z wielu dostępnych motywów. Warto dobrze go przemyśleć. Szablony CV mają nie tylko uporządkować nasz życiorys, ale również sprawić, że zwróci on uwagę na Twoją kandydaturę. Coraz popularniejsze w ostatnich latach są CV, na których poza tekstem można znaleźć motywy urozmaicające cały dokument. Mogą być to symbole związane z poszczególnymi blokami informacji albo odzwierciedlające nasze doświadczenie. Znudzony rekruter chętniej zagłębi się w CV, które jest nie tylko estetyczne, ale również oryginalne. Takie opcje znajdziesz zarówno w darmowych kreatorach CV jak , jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, możesz samodzielnie je stworzyć. Z pomocą przyjdą Ci na pewno  wzory CV dostępne w Internecie.

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama