zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Dalsze wzrosty na rynku pracy ICT

czwartek, 29-09-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeden na trzech pracodawców w sektorze ICT chce do końca roku zatrudnić nowych pracowników i powiększyć swoje zespoły. Z kolei jeden na czterech prognozuje redukcje etatów. Ostatni kwartał roku będzie zatem nadal sprzyjał przedstawicielom branży, którzy myślą o zmianie zawodowej. Według raportu o planach rekrutacyjnych firm w Polsce, to jeden z nielicznych sektorów, który wbrew prognozowanemu spowolnieniu gospodarki chce w dalszym ciągu wzmacniać swoje zespoły.

Zobacz też: Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?

Dalsze wzrosty na rynku pracy ICTDobre prognozy perspektyw zawodowych!

Od października do końca grudnia 29% firm reprezentujących sektor ICT chce zatrudnić nowych pracowników, podczas gdy 23% chce redukować zespoły (źródło: raport "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia"). W tym samym czasie 48% pracodawców chce utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora wynosi +6% i zapowiada kontynuację dobrych perspektyw zawodowych dla kandydatów.

Jak zaznacza Adam Wojtaszek, dyrektor Experis, sektor IT w dobie wszechobecnej transformacji cyfrowej jest postrzegany jako remedium na rosnące koszty, których znaczącym składnikiem są koszty osobowe, a firmy podchodząc do analiz i optymalizacji w tym zakresie wybierają automatyzację procesów. Według eksperta istotnym zagadnieniem jest również potrzeba jeszcze lepszej pracy z ogromem danych, którymi firmy dysponują, w celu dalszego podnoszenia efektywności.

Takie podejście pociąga za sobą ciągły rozwój systemów i platform, które następnie trzeba utrzymywać. Oznacza to nieustanne zapotrzebowanie na specjalistów z tych obszarów, w szczególności data engineers, data scientists oraz DevOps. Nie maleje również zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju poziomach zaawansowania, jeśli chodzi o specjalność w obszarze cyberbezpieczeństwa. Redukcje, jeśli będą miały miejsce, mogą objąć role związane z zarządzaniem projektami jak scrum master czy product owner. Te decyzje mogą zostać podjęte w mniej dojrzałych organizacjach, które tego typu stanowiska, nie do końca trafnie, identyfikują jako koszt administracyjny, niezupełnie związany z czystą realizacją zadań rozwojowych dotyczących systemów i platform

– dodaje przedstawiciel Experis.

Jak wypadają prognozy w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku?

Prognozy zatrudnienia firm są jednak mniej optymistyczne w stosunku do planów firm na trzeci kwartał bieżącego roku. Odsetek organizacji planujących nowe zatrudnienia zmalał o 12 pp., natomiast o 8 pp. wzrósł odsetek przedsiębiorstw, które myślą o zwolnieniach.

Końcówka roku i związane z nią specyficzne aktywności domykania budżetów, wymuszą zapewne na organizacjach skupienie się na faktycznej realizacji zadań, a więc perspektywę krótkoterminową. W związku z tym w obszarze zainteresowania firm znajdą się w szczególności kandydaci o średnim i zaawansowanym poziomie doświadczenia. Tym samym w wielu mniej dojrzałych organizacjach będziemy obserwować ograniczony apetyt na inwestowanie w młode talenty, które najpierw absorbują czas i środki, aby móc uznać je za w pełni produktywne. Oznacza to, że osoby z mniejszym doświadczeniem, będące na początku swojej kariery nie będą w pierwszej kolejności w obszarze zainteresowania firm chcących zwiększyć obsadę działów IT czy zespołów deweloperskich

– wyjaśnia Adam Wojtaszek.

Ostatnie miesiące roku powinny przynieść pewnego rodzaju stabilizację. W związku z ogólną niepewnością w globalnej gospodarce oraz różną reakcją na wyzwania na poszczególnych rynkach, kandydaci mogą ograniczać swoje plany związane ze zmianami, zwłaszcza obejmującymi podjęcie pracy w zagranicznych podmiotach. Tym samym efekt otwartości pracowników z Polski, który tak silnie zaistniał w naszym kraju po doświadczeniach pandemii, może zostać ograniczony i możemy zaobserwować zmniejszenie drenowania naszego rynku pracy ze specjalistów w obszarze IT przez firmy z zachodu Europy

– podsumowuje dyrektor Experis.

ip

fot. materiały prasowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama