zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku

poniedziałek, 28-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Zgodnie z zapowiedziami Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o podwyżce płacy minimalnej w 2023 roku. Jak się okazuje, będzie ona wyższa niż prognozowano wcześniej.

Zobacz też: Jakie znaczenie w Twoim środowisku pracy ma to, ile masz lat?

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 rokuIle wyniesie płaca minimalna w 2023 roku?

Od 1 stycznia 2023 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie wynosiła 3490 zł brutto. Jest to o 480 zł więcej niż w 2022 roku. Nie jest to jedyna podwyżka, z jaką będziemy mieli do czynienia. Kolejna nastąpi 1 lipca 2023 r. - wówczas płaca minimalna wyniesie 3600 zł brutto, tj. 590 zł więcej niż obecnie. Takie działania są wymuszone ustawą budżetową, która mówi o tym, że jeśli wskaźnik prognozowy inflacji przekracza 5% to ustala się dwa terminy zmiany płacy minimalnej.

Równocześnie z płacą minimalną wzrośnie minimalna stawka godzinowa. Od stycznia 2023 r. będzie wynosiła 22,80 zł brutto, a od 1 lipca - 23,50 zł brutto, czyli o 3,80 zł więcej niż obecnie.

Na co jeszcze wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia?

Wzrost płacy minimalnej wpłynie także na inne świadczenia związane z pracą. Można spodziewać się zmian w:

  • wynagrodzeniu za czas przestoju;
  • dodatku za pracę w porze nocnej;
  • kwocie wynagrodzenia wolna od potrąceń;
  • kwocie minimalnego odszkodowania należnego pracownikowi za naruszenie wobec niego zasady równego traktowania czy stosowanie mobbingu;
  • kwocie maksymalnej wysokości odprawy pieniężnej z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników;
  • wynagrodzeniu za miesiąc, w którym pracownik nie świadczy pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
KD
fot. pexels.com/pl-pl/@olia-danilevich/
Źródło: crido.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama