zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

E-sprawozdania w pytaniach podatników, odpowiedzi specjalistów zdalnie

czwartek, 26-03-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Sprawozdania finansowe są jednym z aspektów, które objęła ogólna reforma e-administracji i przesyła się je w formie elektronicznej. Otrzymały swoją "e" nazwę czyli e-sprawozdania finansowe. Należy przygotować je w odpowiedniej formie (elektronicznej), a że formy te zmieniały się w ostatnim czasie, to nic dziwnego, że wielu podatników ma obecnie pytania jak w praktyce prawidłowo przygotować e-sprawozdanie. Dodatkowo, kontakt z infoliniami urzędów jest obecnie bardzo utrudniony lub nawet niemożliwy. Dlatego warto szukać odpowiedzi w Internecie - rekomendowanym jest jednak korzystanie tylko ze sprawdzonych źródeł, na stronach oficjalnych firm i podmiotów. Anonimowe informacje na forach zawierają bardzo dużo błędów i mogą spowodować, że podatnik poniesie negatywne konsekwencje swojej niewiedzy.

e-sprawozdania finansowe

Kogo dotyczą e-sprawozdania?

Sprawozdanie elektroniczne powinna przygotować każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe. Po 1 października 2018 roku, e-sprawozdanie finansowe musi zostać przygotowane w formie elektronicznej oraz podpisane w odpowiedni elektroniczny sposób.

Jak podpisać e-sprawozdanie?

Elektroniczne sprawozdanie może zostać podpisane na dwa zasadnicze sposoby: kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym EPUAP - przez osobę której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownika jednostki (cały zarząd).

Jaką formę pliku powinno mieć e-sprawozdanie?

Sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej musi zostać przygotowane w odpowiedniej strukturze i formie. Ogólnie dopuszczalne są formaty plików: XAdES, PAdES, CAdES, XMLsig, xml, txt, rtf, pdf, xps, odt, ods, odp, doc, docx, xls, xlsx, csv, jpg, tif, gif. Nie wszystkie pliki i formy zostały jednak przewidziane dla wszystkich podatników. Szczególną formą e-sprawozdania, jest tak zwane e-sprawozdanie w strukturze logicznej. Takie (bardziej sformalizowane e-sprawozdanie) powinny sporządzić jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli prowadzą księgi rachunkowe i są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, które co prawda nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, ale są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego.

e-sprawozdania finansowe

Jak złożyć dokumenty?

Sprawozdanie finansowe do KRS można złożyć do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF), za pomocą systemu S24 lub z pomocą profesjonalnej aplikacji do składania e-sprawozdań finansowych i innych druków. Z założenia, wykorzystanie RDF jest bezpłatne dla przedsiębiorców wpisanych do KRS pod warunkiem, że zgłoszenia dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji, której numer PESEL jest ujawniony w KRS. Złożenie sprawozdania w systemie S24 jest płatne (wniosek na formularzu KRS-Z30) dla osób, które są uprawnione do reprezentacji, ale ich numer PESEL nie został ujawniony w KRS. Wykorzystanie złożenia e-sprawozdania w specjalnych aplikacjach i ich ewentualna odpłatność zależy od dostawcy oprogramowania.

Czy e-sprawozdanie składa się do urzędu skarbowego?

 Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS nie składają e-sprawozdania do urzędu skarbowego - składają go do KRS, który przekaże złożone sprawozdanie do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (a docelowo trafi ono do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej).
 
Artykuł Partnera

fot. pixabay.comKomentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama