zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Emerytury 2019. Ile wyniesie podwyżka?

środa, 19-09-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


W 2019 roku rząd szykuje nie tylko podwyżkę wynagrodzeń, lecz także waloryzację emerytur i rent. Na ten cel w budżecie państwa przeznaczone jest prawie 7 miliardów złotych. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o zmianach w świadczeniach emerytalnych.

Zobacz o ile wzrosną świadczenia emerytalne i rentowe w 2019 roku.

Na jakiej podstawie ustala się wskaźnik waloryzacji?

Waloryzaja świadczeń emerytalnych i rentowych przeprowadzana jest co roku. W procesie tym bierze udział nie tylko ZUS, lecz także KRUS oraz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Następnie Ministerstwo Finansów wylicza tzw. wskaźnik waloryzacji, czyli rzeczywisty procent wzrostu emerytur i rent. Podczas obliczeń pod uwagę brane są takie elementy, jak inflacja w gospodarstwach zamieszkanych przez emerytów oraz realny wzrost wynagrodzeń w roku poprzedzającym waloryzację.

Dużym szokiem dla osób, które dostały w tym roku prognozy emerytur z ZUS-u, było to, że ich suma zamiast wzrosnąć, zmalała. Nie jest  to jednak powód do obaw, ponieważ zmiana ta jest spowodowana obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to krótszy okres opłacania składek.

O ile wzrosną emerytury i renty?

Oprócz emerytur wzrosną również świadczenia rentowe, takie jak renty rodzinne, z tytułu całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy oraz renty rolnicze. W 2019 roku świadczenia te wzrosną najprawdopodobniej o 3,2%, jednak dzięki podwyżkom wynagrodzenia mogą one wynieść nawet 3,7%. Byłby to najwyższy wzrost od wielu lat.  Biorąc jednak pod uwagę pierwszy wariant, to najniższa emerytura wzrośnie o 33 zł brutto. Oznacza to, że netto wyniesie ona 904,67 zł. Z kolei średnia renta wzrośnie o 54,57 zł i wyniesie 1674 zł brutto.

Ostateczny budżet na świadczenia emerytalne i rentowe zostanie ogłoszony na początku 2019 roku. Z kolei planowane podwyżki wejdą w życie w dniu 1 marca 2019 roku.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.gazetawroclawska.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama