zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Facebook obnaża nieuczciwych pracodawców

piątek, 30-01-2015 (00:00:00) | komentarze (11)


Od pewnego czasu na facebooku powstają liczne fanpejdże zrzeszające wszystkich tych, którzy zostali oszukani przez nieuczciwych pracodawców. Coraz więcej osób dołącza do grona tych, którzy mają negatywne doświadczenia związane z byłym pracodawcą.

Gdy w facebookowej wyszukiwarce wpiszemy frazę "Czarna lista pracodawców", szybko wyświetli się długa lista miast, w których założono tego typu fanpage. Wrocław, Kraków, Cieszyn, Wałbrzych, Tarnów, to tylko niektóre z miejsc, w których fanpejdże z nieuczciwymi pracodawcami stały się ostatnio bardzo popularne.

Liczba wpisów oszukanych osób w niezwykle szybkim tempie się powiększa. Oszukani pracownicy opisują swoją sytuację, próbując przestrzec innych przed nielojalnym pracodawcą.

Przyczyny skarg

Głównym powodem narzekania jest zazwyczaj niewypłacona pensja, wyzysk oraz niezgodność z umową stawianych pracownikowi wymagań:

Nie wiem czy ta firma dalej istnieje ale omijajcie ją! Jakos w marcu/kwietniu ubiegłego roku prowadzili rekrutację do swoich kawiarni, zatrudnili kilka osób na próbny tydzień. Po tygodniu usłyszałam że stawka którą mi oferowano na rozmowie jest zdecydowanie niższa (...)Wypłaty nie otrzymałam, najpierw zwalono odpowiedzialność na menagera lokalu, później na nigdy nieobecną kobietę z księgowosci.

Wypowiedzi oszukanych osób wciąż przybywa. Poniżej czytamy dalej:

Po trzech tygodniach pracy jako "kierownik" w (...) dostałam wyczekiwaną umowę... Umowa o dzieło! Na rozmowie w sprawie pracy obiecano umowę o pracę i 2300zl netto w okresie próbnym. Na umowie o dzieło nie było stałego wynagrodzenia, tylko stawka godzinowa. Po 3 tygodniach pracy dostałam 1000zł! A pracowałam czasem 10h dziennie.

Z wypowiedzi oszukanych pracowników wynika, że zazwyczaj nieuczciwi pracodawcy nie wypłacają wynagrodzenia lub wypłacają dużo niższe, niż to, które wcześniej obiecali pracownikowi. Bardzo często zdarza się również, że pracodawcy wyzyskują pracowników, wymagając od nich zostawania w pracy po godzinach, za które nie płacą pracownikowi. Dużym problemem na rynku pracy, na który skarżą się pracownicy jest oferowanie poszukującym zatrudnienia tzw. pracy "na czarno". Wielu pracodawców chcąc zatrudnić pracownika nie proponuje mu umowy:

Przez 7 miesięcy pracy nie dostałam żadnej umowy. Nie miałam udokumentowanej ani stawki za godzinę, ani godzin pracy - które z czasem okazały się ruchome (co miesiąc wychodziła inna stawka i często trzeba było zostawać po godzinach).

Karane pomówienia

Wszyscy wypowiadający się na facebookowych "Czarnych listach pracodawców" bez wahania podają nazwy firm pod którymi działają nieuczciwi ich zdaniem pracodawcy, ich imiona i nazwiska, a niekiedy także adres pod którym prowadzona jest działalność. Problem może pojawić się, gdy okaże się, że któraś z negatywnych opinii jest oszczerstwem. Poszkodowany pracodawca, który w taki sposób zostanie zniesławiony może dochodzić swoich praw przed sądem, bowiem zgodnie z art. 212 kodeksu karnego:

Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Prawo nie jest jednak bezwzględne, bowiem przed zarzutem pomówienia można bronić się przez udowodnienie, że wyrażona opinia jest prawdziwa i została upubliczniona w celu obrony społecznie uzasadnionego interesu.

Telewizja zainteresowana poszkodowanymi


Fanpejdżem zainteresowało się nie tylko szerokie grono uzytkowników facebooka, ale również telewizja. 31 stycznia zostanie wyemitowany przez Telewizję Polską program "Pytanie na Śniadanie", w którym osoby zgłaszające swoich pracodawców na "czarną listę" opowiedzą o swoich doświadczeniach. Telewizja Polska poszukuje osób zainteresowanych wzięciem udziału w sobotnim odcinku "Pytania na Śniadanie" właśnie na fanpejdżach "Czarna lista pracodawców".

Joanna Matuła

Komentarze, opinie, wypowiedzi (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Restauracja Viking Częstochowa [0]

  NIE POLECAM!!! Szefowa nie szanuje ludzi, nie docenia ich pracy, krzyczy, jest nieuprzejma, co oddziaływa na wszystkich pracowników i powoduje nieprzyjemną atmosferę w pracy. Ponadto bardzo często spóźnia się z wynagrodzeniem, tłumacząc że nie ma pieniędzy, cóż ja też.

  pracownik, 2017-06-15, 21:34:59
 • FORPOSTA [0]

  Ostrzegam wszystkich przed współpraca z firmą forposta,pan prezes Tomasz Kuśmierski przywłaszcza sobie faktury podwykonawców bez podania przyczyn ,kontakt z tym panem w celu wyjasnienia jest zerowy,nie ma mozliwosci uzyskania telefonu to tego pana ukrywa sie jak szczur .Ma w nosie kurierów i pracowników firm które z nim współpracują nie przejmuje sie tym ze przywlaszczajac sobie pieniadze podwykonawców uniemozliwia im wyplacenie wynagrodzen pracownikom.Spółka akcyjna dobry żart,to jest nie do pomyslenia ze tak perfidnie mozna okradac ludzi dzieki którym firma pana prezesa jeszcze istnieje ,ale mam nadzieje ze juz niedługo

  Wrocław, 2016-11-23, 15:34:38
 • praca [0]

  Takie mamy czasy,że oszustów nie brakuje. Na szczęście każdą firmę można sprawdzić za darmo w sieci. Wystarczy odwiedzić którąś z "czarnych list", strony typu www.opiniafirm.pl, bazy CEIDG i KRS, żeby mieć pojęcie, do kogo wysyłamy swoje cv. Jak ktoś wysyła w ciemno, nie znając nawet nazwy firmy, a później pracuje bez umowy i nie dostaje pieniędzy tygodniami, to w sumie trochę sam jest sobie winien. Jak pierwszego dnia pracy nie dają umowy do podpisania, to trzeba iść i szukać innej, a nie liczyć na nagłą uczciwość oszusta. A jak ktoś twierdzi, że o pracę ciężko, to może lepiej założyć własną uczciwą działalność, a nie liczyć na kogoś?

  martin, 2016-07-29, 13:45:22
 • studia? NIE! < doświadzenie > TAK ! [0]

  pisa> prawda jest taka, że studia nie dają Ci gwarancji znalezienia dobrego stanowiska, najważniejsze jest doświadczenie, pokaż co potrafisz, a my Ci damy odpowiedniej wysokości wynagrodzenie. Także do dzieła, a jeśli szukasz stażu w konkrtnej firmie to polecam Atos

  gabi, 2015-02-24, 15:02:38
 • piekna incjatywa stworzona przez czlowieka !az podziwiac tego pomysłodawce! [0]

  pół emerytka, 2015-02-12, 18:11:35
 • Czarna lista pracodawców w jednym pliku [0]

  Jak ktoś szuka wszystkich oszustów w jednym miejscu to polecam to: wiecej.info/pracodawcyczarnalisty/ Zebrani wszyscy pracodawcy, którzy mieli ostatnio złe opinie w internecie Podzielone województwami w PDFie Nie wtopcie jak ja :/

  Aśka, 2015-02-02, 17:05:47
 • studia [0]

  oby więcej takich akcji. ja obecnie studiuję na 3 roku i niedługo będę starał się o prace. Studiuję na bardzo porządnej uczelni w Warszawie, w Społecznej Akademii Nauk na ul. Łuckiej. Jest bardzo dobra, studiuje się nad wyraz przyjemnie. Mam nadzieje, że tak samo będzie ze znalezieniem pierwszej pracy.

  pisa, 2015-02-02, 00:31:47
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama