zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Finansowanie firmy, czyl skąd pieniądze na biznes?

wtorek, 18-09-2012 (00:00:00) | komentarze (1)


Jak powszechnie wiadomo, nie ma zysku bez inwestycji. Poważnym problemem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej bywa więc często brak funduszy na jego start. Nowopowstałe przedsiębiorstwo czeka wiele wydatków, począwszy od wynajęcia i wyposażenia biura, przez zaopatrzenie się w surowce do produkcji, po pozostałe koszty pierwszych miesięcy działalności, które bywają jeszcze mało dochodowe. Oprócz pieniędzy z kapitału własnego – pieniędzy właściciela, czy wspólników, firma może liczyć również na finansowanie kapitałem obcym oraz dopłaty – unijne i z Urzędu Pracy.

Kapitały obce

Podstawowym źródłem zewnętrznego finansowania firm są przede wszystkim:

- Kredyty inwestycyjne

Są to zobowiązania zaciągane z reguły na dłużej niż rok. Służą sfinansowaniu konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych, a przekazanie kwoty kredytu kredytobiorcy odbywa się przez opłacenie z rachunku kredytu zobowiązań związanych z tą konkretną inwestycją.

- Faktoring

Jest to zobowiązanie krótkoterminowe, stosowane w celu poprawy płynności firmy. Jest alternatywą dla kredytu obrotowego. Polega na nabywaniu przez faktora (np. bank) pieniężnych wierzytelności handlowych dłużnika za odpowiednim wynagrodzeniem.

- Leasing

Służy do nabycia prawa do użytkowania potrzebnych do działalności środków trwałych. Jest to umowa podobna do dzierżawy, czy najmu, jednak z możliwością wykupu leasingowanego dobra.

- Fundusze Venture Capital

Są nimi wyspecjalizowane firmy, często powiązane z bankami, czy innymi instytucjami finansowymi inwestujące w firmy o dużym potencjale wzrostu. Udostepniają one fundusze na długie terminy ( z reguły od 3 do 7 lat), a także wnoszą do firmy doświadczenie oraz kontakty w biznesie.

Dotacje

Dotacje z Unii Europejskiej możemy otrzymać dopiero po tym, jak nasz wniosek przejdzie pozytywnie rozpatrywania komisji. Ich kwoty mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy, w zależności od profilu przyszłej firmy. Kolejny rodzaj dofinansowania to te z urzędów pracy. Zwykle nie są to duże kwoty, przeważnie do dwudziestu tysięcy zloty. Zarówno Unia Europejska, jak i Urzędy Pracy często prowadzą programy dotacyjne promujące np młode matki, bądź konkretne gałęzie biznesu. W późniejszym okresie również możemy się starać o dotacje celowe, np. wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej, wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym, wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu b2b.

Zanim zatem zniechęcimy się do działania brakiem własnych środków, warto zapoznać się z oferowanymi obecnie na rynku warunkami finansowania zewnętrznego oraz funduszach, jakie możemy uzyskać z Urzędu Pracy, czy UE.

Marcelina Szondelmajer
(marcelina.szondelmajer@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Kapitał z InnoFund [0]

    Ja się zgłosiłem do funduszu InnoFund, mam nadzieje że mój pomysł okaże się na tyle innowacyjny, że otrzymam pomoc ze strony funduszu. Oferują wsparcie finansowe do 200 000 euro, jak również możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia wysokiej klasy ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu. Jak chcielibyście poczytać więcej o funduszu, to można to zrobić na stronie www.innofund.pl

    Grzegorz, 2012-09-28, 09:56:56

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama