zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Firmy będą płacić stażystom i praktykantom?

poniedziałek, 15-07-2013 (00:00:00) | komentarze (3)


- Staże i praktyki nie mogą być dla pracodawców sposobem na zapewnienie sobie darmowej siły roboczej – mówi w „Metrze” Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, które pracuje nad zbiorem norm i standardów dotyczących staży i praktyk.

W PSZK zrzeszonych jest ponad 50 korporacji, w tym m.in. Orange, Danone, Orlen, PWC, Whirpool czy Pekao. Kodeks ma być gotowy już we wrześniu. Wśród propozycji zapisów znajdziemy m.in. to, aby programy staży i ich cele były jasno określone, a staże były wynagradzane (dopuszczalne bezpłatne staże mogłyby trwać najwyżej miesiąc).

PSZK chce wprowadzić certyfikację pracodawców, którzy oferują staże i praktyki wysokiej jakości. – Biorąc pod uwagę wysoki poziom bezrobocia wśród młodych, teraz pewnie trudno w to uwierzyć, ale niebawem pracodawcy będą musieli zabiegać o pracowników. Wynika to z przyczyn demograficznych. Dlatego wysokiej jakości płatne staże są w ich interesie – przekonuje w „Metrze” Palikowski.

MAS/”Metro”


Komentarze, opinie, wypowiedzi (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Ciąg dalszy (macie zepsute parsowanie kometarzy( [0]

  W Niemczech, gdzie wynagrodzenie dla praktykanta to 500-1100 EUR-mc firmy proszą się o studentów, bo to ich szansa na rozwój w przyszłości. Praktykanci powinni też mieć możliwość połączenia praktyki z pisaniem pracy inżynierskiej, magisterskiej itd. Środowisko akademickie musi łączyć się z biznesem, a nie tworzyć dwa odseparowane światy. Na koniec (Wylewny jestem, bo mnie boli :D) apel do studentów: nie gódźcie się pracować da za darmo! Dopóki jest podaż, dopóty pracodawcy wykorzystają każdego darmowego pracownika.

  student-pracownik, 2013-07-16, 12:15:25
 • Praktyki to nie wolontariat [0]

  dalszy ciąg wypowiedzi: W Niemczech, gdzie wynagrodzenie dla praktykanta to 500-1100

  student-pracownik, 2013-07-16, 12:13:20
 • Praktyki to nie wolontariat [0]

  Wreszcie coś idzie w dobrym kierunku, taka inicjatywa powinna powstać już dawno temu. Przykro patrzeć, że w Polsce, za wyjątkiem kilku bardziej szanujących się międzynarodowych korporacji, doi się studentów oferując pracę bez płacy - w formie bezwartościowych praktyk albo staży. Najlepszym byłoby rozgraniczenie ofert pracy dodatkowej dla studentów, gdzie rzeczywiście student jest pracownikiem wykonującym codzienne obowiązki w mniejszym wymiarze godzin, oraz praktyk, które powinny mieć określony program i wartość merytoryczną. Praktyki powinny rozwijać i przygotować do pracy w zawodzie, mieć określony program i jasno podane obowiązki praktykanta, tak jak każde inne stanowisko pracy. To nie jest wolontariat! Pracując wypracowujemy dla firmy zysk, więc powinniśmy otrzymywać wynagrodzenie. Oczywiście wyjątkiem są krótkie praktyki, do miesiąca, gdzie przedsiębiorca często inwestuje więcej niż zyska z pracy praktykanta. Niestety w obecnej sytuacji rzesza studentów godzi się na odwalanie roboty za darmo, bo nie mają wyjścia - muszą odbębnić bylejakie praktyki, żeby zaliczyć rok, pomimo tego, że takie praktyki nie wnoszą nic do programu nauczania. W Niemczech, gdzie wynagrodzenie dla praktykanta to 500-1100

  student-pracownik, 2013-07-16, 12:11:55
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama