zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Freelancer - kim jest i czy warto nim zostać?

wtorek, 17-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Wstawanie codziennie o wczesnej godzinie tylko po to, by najbliższe 8 godzin spędzić w pracy, może demotywować wielu ludzi do pracy. Nie raz przez myśl przeszło pytanie, czy nie lepiej byłoby pracować w domu, na własny rachunek. Bycie swoim własnym szefem brzmi jak praca marzeń. Czy w praktyce jest to dobra opcja? Czy poradzilibyśmy sobie jako freelancerzy?

Zobacz też: Kilometrówki 2023 - wzrost stawki od 17 stycznia.

Freelancer - kim jest i czy warto nim zostać?Freelancer - kto to jest?

Freelance jest coraz bardziej popularny, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Freelancer to tzw. wolny strzelec, czyli osoba, która pracuje według własnych zasad i upodobań, nie jest zatrudniony na etacie. Często są to specjaliści w danej dziedzinie, np. architekci, programiści, copywriterzy, pisarze czy graficy. Aby zostać freelancerem, należy posiadać odpowiednie predyspozycje. Chociaż taka praca wydaje się wymarzoną, nie sprawdzi się u każdego.

Zalety pracy freelancera

Osoba, pracująca jako freelancer nie ma nad sobą żadnego przełożonego. Sama dla siebie jest szefem. Oznacza to, że pracuje w dowolnych godzinach, według własnych upodobań. Często prowadzi własną działalność gospodarczą lub podpisuje ze zleceniodawcą umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Freelancer sam decyduje, które zadania wykona, a których się nie podejmie. Samodzielnie wyznacza dni wolne, urlopy. Dzięki temu jednego dnia może wykonać więcej pracy, by drugiego dnia mieć więcej czasu wolnego.

Kolejną zaletą takiej pracy jest możliwość wykonywania obowiązków w dowolnym miejscu - w parku, w pociągu, w domu, w kawiarni czy na plaży. Potrzeba jedynie odpowiedniego sprzętu, najczęściej komputera z dostępem do Internetu. Freelancer może zrobić sobie wolne w dniu, gdy nie czuje się najlepiej, bez informowania kogokolwiek o tym fakcie. To on w pełni jest odpowiedzialny za wykonaną pracę, a więc wszelkie pochwały przyjmuje pod swoim nazwiskiem, a nie pod nazwą firmy.

Praca freelancera - jakie ma wady?

Główną wadą jest to, że jeśli pracownik nie jest dobrze zorganizowany i nie posiada odpowiedniej samodyscypliny, nie poradzi sobie bez szefa nad głową. Pokusa "mniej pracy, więcej odpoczynku" może być zbyt silna, przez co freelancer nie będzie wykonywał obowiązków w odpowiednim czasie. To będzie prowadziło do niezadowolenia klientów. Trzeba także pamiętać o opłacaniu wszelkich składek, np. ubezpieczenia zdrowotnego, aby móc w razie potrzeby korzystać z opieki lekarskiej. Warto zaznaczyć, że freelancer jest własnym księgowym i sekretarzem. Układając samodzielnie grafik pracy, łatwo dać się wciągnąć w wir przepracowania. Freelancer, kiedy nie pracuje, nie zarabia. Niektórym może być trudno zorganizować sobie urlop. Jest także zdany sam na siebie - w razie problemów, nie ma możliwości zrobić np. burzy mózgów.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama