zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

GUS: Średnia pensja wciąż poniżej 3000 zł netto

środa, 20-05-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w kwietniu 4123,26 zł i było o 3,7% wyższe niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 3,8% wobec 4,9% odnotowanych w marcu. Należy pamiętać, że dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

- Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu w skali miesiąca spadło o 2,2%. W kwocie netto znów nie przekroczyło 3 tys. zł (2939 zł). Duży wzrost w marcu spowodowany był jednorazowymi przesunięciami w sektorze górniczym. W kwietniu wartość dynamiki wzrostu przeciętnego wynagrodzenia bardziej pokrywa się z odnotowanym wzrostem PKB, który w I kw. 2015 roku wyniósł 3,5% rdr - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 1,1% rdr, co było wynikiem takim samym jak w marcu i zgodnym z szacunkami analityków.

- Obecnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 5575,1 tys. osób, a to oznacza, że w skali miesiąca praktycznie nie uległo ono zmianie. Nie zmienia to faktu, że odnotowany wynik to rekord wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9. pracowników. Niestety, spory spadek bezrobocia rejestrowego z 11,5% do 11,3% nie pokrywa się proporcjonalnie z liczbą nowozatrudnionych, co pozwala domniemywać, że większość nowych miejsc pracy powstaje poza większymi przedsiębiorstwami. Ewentualnie spora grupa bezrobotnych udaje się na emigrację lub traci status bezrobotnego z przyczyn formalnych. Ponadto zahamowanie wzrostu zatrudnienia przy sporym wzroście PKB, mimo wszystko świadczy o niepewności na rynku. Obecnie trwająca kampania obietnic wyborczych wprowadza szum informacyjny nt. otoczenia prawno-podatkowego w Polsce, a to szkodzi biznesowi, który najbardziej lubi ciszę – dodaje Piechowiak.

Źródło: bankier.pl

fot. Krzysztof Zatycki

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama