zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie absolwenci farmacji mogą szukać pracy?

piątek, 20-12-2013 (00:00:00) | komentarze (5)


Odkąd Prawo farmaceutyczne w Polsce ograniczyło uprawnienia techników farmacji, na rynku pracy zrobiło się więcej miejsca dla kandydatów z tytułem magistra. W przyszłości ich miejsca mogą zająć… roboty. Gdzie i dla kogo jest praca w sektorze farmaceutycznym?

Farmaceuci nigdy nie byli grupą przodującą w statystykach urzędów pracy. Mimo to od kilku lat branża narzeka na coraz większe problemy z zatrudnieniem oraz na topniejące wynagrodzenia. Dla specjalistów z wyższym wykształceniem rynek ma jednak wciąż sporo do zaoferowania.

Nauka wzywa

Społeczeństwa ewoluują, a razem z nimi choroby i sposoby ich leczenia. Dobry specjalista farmacji bez problemu znajdzie pracę w instytutach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, gdzie przeprowadza się testy kliniczne leków i terapie monitorowane. Budżety takich instytucji w Polsce nie pozwalają może na przełomowe odkrycia, ale już praca i publikacje za granicą otwierają przed pasjonatami ogromne możliwości.

Technologia potrzebuje ludzi

Przemysł farmaceutyczny to także firmy odpowiedzialne za wytwarzanie leków. Mimo częściowej automatyzacji tego procesu, producenci wciąż poszukują wykwalifikowanych specjalistów do nadzoru produkcji, monitorowania badań klinicznych i kontroli jakości. Roboty, którym przepowiadano całkowite przejęcie tego sektora, to w Polsce wciąż śpiew przyszłości. Obecnie na krajowym rynku funkcjonuje pięć takich maszyn. Przeciętna cena robota farmaceutycznego to około 500 tys. zł, a zatem znacznie więcej niż roczny, a nawet pięcioletni kosztu utrzymania pracownika.

Aptekarz pierwszego kontaktu

Niepewna sytuacja techników farmacji na rynku pracy przyczyniła się do wymierania tego zawodu, jednak niezależnie od stopnia naukowego, zawód aptekarza wciąż cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Oprócz bezpośredniego kontaktu z ludźmi, doradzania i wykonywania leków recepturowych, farmaceuci mogą też szukać pracy w  inspekcjach farmaceutycznych i aptekach przyszpitalnych.

Farmacja kliniczna i dziedziny pokrewne

Oprócz szpitalnego laboratorium, gdzie poszukiwani są specjaliści do przeprowadzania analiz materiału biologicznego i określania interakcji między lekami, praca dla farmaceutów znajdzie się też w jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska, tj.: Państwowy Zakład Higieny, Instytut Żywności i Żywienia, czy Instytut Leków. Oferty pracy dla farmaceutów mogą też mieć zakłady i laboratoria z branży kosmetycznej i chemicznej.

Zarobki w branży farmaceutycznej to kwestia bardzo zróżnicowana. Znaczenie ma nie tyle stopień zawodowy, czy wielkość ośrodka, ale także region Polski i koniunktura na rynku w danym roku. 2014 zapowiada się optymistycznie i farmaceuci mogą liczyć na poprawę sytuacji. Wielu skarży się jednak na spadające standardy etyczne w handlu lekami i przenikanie się zawodu aptekarza z przedstawicielem handlowym. Koncerny wysoko stawiają poprzeczkę zbytu swoich produktów, a zaostrzające się przepisy związane z obrotem towarami medycznymi nie ułatwiają ich sprzedaży. Pozostaje mieć nadzieję, że w branżowych rozgrywkach pacjenci cierpią jedynie finansowo.

Jeżeli szukasz pracy w farmacji zajrzyj na www.grafton.pl/oferty-pracy/farmacja-sprzet-medyczny/

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Praca po farmacji [0]

  Najwięcej ofert jest na www.praca.farmacja.pl Już kilka razy korzystałem z tego portalu i zawsze ze skutkiem! No i nie ma tam wyłudzeń CV jak na portalach z darmowymi ogłoszeniami jakich pełno w sieci.

  Farmaceuta, 2017-03-10, 12:15:13
 • Ofert jest dużo [0]

  vide [url]www.farmacjapraca.pl[/url]

  farm, 2015-09-10, 21:46:03
 • Ofert jest dużo [0]

  vide www.farmacjapraca.pl

  farm, 2015-09-10, 21:45:30
 • nie jest tak żle [0]

  Myślę, ze sieci dzięki swojej przychylności dla techników farmacji przestana być w końcu pomawiane. Osobiście uważam, ze praca w sieci DOZ, o której tyle się mówi nie jest niczym złym, praca jak w każdej innej sieciówce, kwestia przyzwyczajenia.

  ona, 2014-12-23, 13:07:03
 • praca w sieci [0]

  Ograniczenie pracy w aptekach technikom nie jest dobrym rozwiązaniem, technicy zasilali i nadal zasilają szeregi aptek. Sieci apteczne takie jak DOZ stwarzaja mnóstwo miejsc pracy dla techników, odnoszę wrażenie, że większość z nich woli pracować w sieci niż w prywatnej aptece. planowane zmiany uderza w dużą grupę osób, które obecnie bardzo dobrze realizują się w swoje pracy.

  anka, 2014-11-14, 15:58:34
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama