zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie dorobić i zarobić

piątek, 07-12-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Gdzie dorobić i zarobić

Chyba każdemu grudzień nieodmiennie kojarzy się ze świętami, Mikołajem, końcem roku i dużymi wydatkami. Kiedy jedni wydają, drudzy mogą w tym okresie zarobić dodatkowe pieniądze. Właśnie teraz najłatwiej jest znaleźć dorywczą pracę. Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak świąt wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Wiele firm gorączkowo poszukuje dodatkowych rąk do pracy. 

Okres przedświąteczny to wyjątkowo intensywny czas w wielu firmach, który przekłada się na wzrost liczby ofert na rynku pracy. W ostatnich dwóch miesiącach roku największe ożywienie widać w branży FMCG. Na brak zamówień na pewno nie mogą narzekać firmy zajmujące się produkcją słodyczy, napojów i zakłady przetwórstwa rybnego. Równie intensywny okres odnotowują firmy usługowe oraz handlowe. Firmy z tych sektorów poszukują handlowców i pracowników produkcyjnych. Stawki godzinowe za pracę przy produkcji słodyczy, stroików i ozdób świątecznych wahają się w granicach od 8 do 12 zł brutto. Chętnych do takiej pracy jest wielu, ale i ofert pracy jest dużo. – Firmy produkcyjne zaczynają okres przedświąteczny już w październiku. Wtedy też zaczynają zwiększać zatrudnienie i przyjmują dodatkowych pracowników. Osoby, które odpowiedzą na ich oferty, mogą liczyć na pewne zatrudnienie przez kilka tygodni. Najlepsi mają szansę na stałe zatrudnienie. Badania, które ostatnio przeprowadziliśmy, pokazują że prawie 13 proc. pracowników tymczasowych otrzymuje propozycję zatrudnienia u naszych klientów – mówi Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, Brand Manager Image Start People.

Ostatnie tygodnieroku oznaczają także wzmożone zapotrzebowanie na osoby do prac dorywczych, jak m.in. pakowanie prezentów, przeprowadzanie inwentaryzacji czy prace związane ze wzmożonym ruchem w sklepach, jak promocje świąteczne, obsługa kas, czy zmiana ekspozycji. Wynagrodzenia na stanowisku kasjer/sprzedawca wynosi od 9 do 12 zł brutto za godzinę pracy. Sprzedawcy na jarmarkach świątecznych mają wyznaczoną dniówkę na poziomie 100 zł netto za dzień pracy plus premię od wartości sprzedaży. Z kolei osoby, które pracują jako pomocnicy Mikołaja, Śnieżynki czy Aniołki, zarabiają 9 – 13 zł/h brutto. Znacznie więcej mogą zarobić hostessy przy promocji produktów, gdyż jak podaje agencja Start People, w tym roku pojawiają się oferty pracy ze stawką nawet 25 zł brutto za godzinę pracy. – Przed świętami powstaje wiele dodatkowych miejsc pracy. Pracodawcy zwykle nie wymagają doświadczenia, dlatego znalezienie zajęcia nie jest trudne. Najwięcej pracy przed świętami jest w centrach handlowych i supermarketach. Popularne sieciówki odzieżowe, sklepy z zabawkami i drogerie przeżywają prawdziwe oblężenie klientów poszukujących prezentów świątecznych. W tym okresie brakuje dodatkowych rąk do pracy, które mogą zając  się wykładaniem towaru, obsługą kasy czy pakowaniem  zakupionych produktów – dodaje Maryla Aftanasiuk-Lisiecka ze Start People.

 

Jednak grudzień to nie tylko wysyp ofert pracy kojarzonych głównie ze świętami. Firmy w związku z drugą (po wakacyjnej) falą urlopów potrzebują także osób na zastępstwo do pracy na recepcji. Decydując się na taką pracę możemy spodziewać się zarobków na poziomie 13 – 20 zł/h brutto. Z kolei w sieci pojawiło się wyjątkowo dużo interesujących i płatnych ofert praktyk dla studentów, które obok pracy tymczasowej są świetną okazją do zdobycia doświadczenie i poznania różnych kultur organizacyjnych. – Praca sezonowa, praktyki i staże to dla wielu młodych osób szansa na zetknięcie się z pracą po raz pierwszy. Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach wczesne zdobywanie doświadczenia zwiększa szanse na zatrudnienie w przyszłości. Osoby, które uczą się i pracują znacznie szybciej znajdują wymarzoną pracę niż osoby, które zaczęły pracować dopiero po zakończeniu nauki. Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz nawiązanych kontaktach biznesowych łatwiej odnajdują się na rynku pracy. Stają się również pewniejsi siebie, uczą się pracy w zespole, odpowiedzialności czy radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. To powoduje, że już na początku swojej kariery mogą wykazać się tzw. pierwszym szlifem zawodowym. Warto dodać, że w grudniu pojawia się wyjątkowo dużo płatnych ofert praktyk dla studentów, np. w dziale audytu, oraz ofert pracy w wolontariacie, dzięki którym można wzbogacić swoje cv. Doświadczenie zawodowe w charakterze wolontariusza jest bardzo mile widziane przez wielu pracodawców – podkreśla Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska.

 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama