zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gdzie znajdziesz pracę po psychologii?

czwartek, 19-11-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Na przestrzeni lat studia psychologiczne obrosły w kilka niezbyt optymistycznych mitów. Pojawiają się również głosy dyskredytujące ten obszar nauki. Jaka zatem w rzeczywistości jest psychologia? Studia są wymagające, lecz ciekawe. Pytanie pojawia się finiszu edukacji, kiedy wiele osób zastanawia się, gdzie znajdzie pracę po psychologii?

Młoda kobieta i dziewczyna przed komputerem

Osoby, które wrzucają wszystkich absolwentów psychologii do jednego worka, mają najczęściej niewielkie pojęcie o samym kierunku. Studia takie oferują bowiem wiele ścieżek rozwoju, które w znacznej mierze zależą od wybranej w czasie edukacji specjalizacji. Wśród przykładowych specjalizacji na psychologii, jakie oferują polskie uczelnie, znajdują się między innymi psychologia organizacji i pracy, psychoterapia, psychologia biznesu, psychologia kliniczna czy psychologia społeczno-wychowawcza

Psychologia – studia na specjalności klinicznej

Psychologia kliniczna to specjalizacja, która opiera się na zajęciach modułowych, praktykach, wiedzy teoretycznej, warsztatach i fakultetach. Absolwent tej specjalizacji ma zaawansowaną wiedzą dotyczącą prawidłowego rozwoju człowieka oraz zaburzeń psychicznych. Może on pracować jako diagnosta, który potrafi udzielić profesjonalną pomoc psychologiczną.

Osoby, które ukończyły specjalność kliniczną, mogą liczyć na zatrudnienie w służbie zdrowia, w szpitalach ogólnych oraz psychiatrycznych, a także w firmach ubezpieczeniowych i ZUS-ie. Decydując się na karierę psychologa klinicznego, warto od najwcześniejszych etapów podnosić swoje kwalifikacje i uczestniczyć w prestiżowych kursach i szkoleniach.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to ścieżka kariery, która w teorii oferuje większe zarobki niż psychologia kliniczna, ale wymaga również większego zaangażowania. Absolwent psychologii może podjąć się kursu psychoterapii, który umożliwi mu otwarcie własnego gabinetu psychoterapeutycznego. W dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie bardzo opłacalne, należy jednak pamiętać, że wcześniej trzeba wyrobić sobie odpowiednią renomę wśród potencjalnych pacjentów i klientów. W tym przypadku również wartościowe będą dodatkowe kursy i szkolenia udokumentowane dyplomami i certyfikatami.

Psycholog biznesu

Psychologia biznesu to ciekawa specjalność, odpowiadająca wymaganiom współczesnego świata. Koncentruje się ona w głównej mierze na mechanizmach ludzkich zachowań w kontekście organizacyjnym i zakupowym. Psycholog biznesu powinien posiadać nie tylko ogólną wiedzę z obszaru psychologii, ale także rozumieć komunikację w biznesie i marketingu. Ta ścieżka rozwoju skupia się również na doradztwie zawodowym, motywacji, rozwijaniu kompetencji oraz rekrutacji.

Absolwent psychologii na specjalności psychologia biznesu może pracować między innymi w dziale kadr i HR w korporacjach, agencji konsultingowej lub agencji PR-owej, a także w firmach rekrutacyjnych, doradczych i szkoleniowych.

To oczywiście tylko część ścieżek zawodowych, jakie oferuje psychologia. Możliwości zatrudnienia zależą w dużej mierze od oferty edukacyjnej, jaką oferuje konkretna uczelnia. Jeśli interesują Cię nowoczesne studia psychologiczne, weź udział w rekrutacji do Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

ip

fot. AdobeStock

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama