zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Gwarancje dla młodzieży - pomoc dla młodych szukających pracy

wtorek, 10-06-2014 (00:00:00) | komentarze (3)


Staże, szkolenia i inne formy dokształcenia się – to wszystko w ramach „Gwarancji dla młodzieży”, nowego programu wsparcia młodych na rynku pracy. Kto może zostać objęty programem?

O programie „Gwarancje dla młodzieży” na swojej stronie internetowej informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Gwarancje są częścią „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży” wypracowanego przez Komisję Europejską.

Stopa bezrobocia osób w wieku 15-24 lata wynosi 27% i mimo, że jest ona o 0,3 pkt. procentowego niższa niż przed rokiem, nadal w Polsce młodych bezrobotnych jest więcej niż w Unii Europejskiej.

- Bezrobocie osób młodych niesie za sobą szereg negatywnych dla społeczeństwa efektów – opóźnianie decyzji o posiadaniu dzieci, dłuższe obciążenie finansowe rodziców, utratę potencjału osób, które wyjeżdżają za granicę – konieczne są zdecydowane i celowe działania wspierające młodych wchodzących na rynek pracy - mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dla kogo „Gwarancje dla młodzieży”?

„Gwarancjami dla młodzieży” objęte zostaną wszystkie osoby w wieku 15-25. Ministerstwo zauważa, że to brak doświadczenia oraz niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy są głównymi przyczynami bezrobocia młodych. Dodatkowo, większość pracodawców wymaga min. półrocznego doświadczenia od potencjalnych pracowników. - Dlatego też, osoby bezrobotne będą wspierane przede wszystkim stażami, szkoleniami i innymi formami dokształcania się. Dzięki temu będą w stanie zdobyć niezbędne do podjęcia pracy doświadczenie lub przekwalifikować się, zgodnie z potrzebami pracodawców. Młodzi bezrobotni będą mogli skorzystać ze wsparcia urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, agencji zatrudnienia, a także projektów wyłonionych w ramach centralnego i regionalnych konkursów – tłumaczy resort na swojej stronie internetowej.

„Gwarancje dla młodzieży” adresowane będą do 4 grup:

 
- osób w wieku 15-17 lat, które przerwały naukę;
- osób w wieku 18-24 lata, które nie są zatrudnione, nie uczą się i nie doszkalają, w tym również osób wymagających szczególnego wsparcia;
- osób w wieku 18-25 lat zarejestrowanych jako bezrobotni, w tym również studentów zaocznych i wieczorowych;
- absolwentów szkół i uczelni, pozostających bez pracy w okresie 48 miesięcy po ukończeniu edukacji oraz  bezrobotnych w wieku 18-29 lat w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.

Punktem wyjścia do uzyskania „Gwarancji dla młodzieży” będzie indywidualny plan działania, który pozwoli na dobranie najskuteczniejszej formy wsparcia. W ciągu 4 miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy lub podpisania umowy z Ochotniczym Hufcem Pracy, młodemu bezrobotnemu przedstawiona zostanie propozycja stażu, szkolenia, dalszego kształcenia się, oferta pracy lub inna forma aktywizacji zawodowej.  

„Gwarancje dla młodzieży” stanowią uzupełnienie realizowanych już przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej działań skierowanych do młodych bezrobotnych. W latach 2014 – 2041 wsparciem zostanie objętych prawie 2,4 mln osób.

MAS/ Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Komentarze, opinie, wypowiedzi (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • znajomości to podstawa [0]

    Ja bym powiedział, że raczej znajomości to podstawa. Teraz bez dobrych wejść ciężko gdziekolwiek się dostać. Ale w sumie takie miejsca jak np. te Letnie Praktyki to dobre miejsce na zawarcie takich znajomości.

    Nikt, 2014-06-11, 23:14:58
  • praktyki to podstawa [0]

    Teraz bez własnej inicjatywy i praktycznego doświadczenia np. z Letnich Praktyk Badawczych, Gry o Staż czy czegoś podobnego, to ani rusz :)

    kacperson, 2014-06-10, 23:28:02

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama