zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Informatyk w akcji, czyli plusy i minusy branży IT

wtorek, 05-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Przekonanie o bajońskich sumach, jakie zarabiają informatycy oraz ogromnych możliwościach rozwoju, jakie oferuje ten zawód, świetnie utrzymuje się w Polsce. Jednak czy jest ono w pełni uzasadnione? Poznaj wady i zalety pracy informatyka!

informatyka

1) Nauka bez końca

Branża technologiczna cały czas się rozwija i jej pracownikom z całą pewnością nie wystarczą wiadomości, których dostarczyły im szkoły i uczelnie. Z zawodem informatyka wiąże się stałe powiększanie swojej wiedzy i ulepszanie własnych umiejętności - z jednej strony oznacza to brak nudy, ale z drugiej potrafi spędzić sen z powiek, zwłaszcza jeśli mowa o jednostkach ambitnych, które nigdy nie poprzestają na laurach i po szczeblach drabiny zawodowej pragną wspiąć się aż na szczyt. Jest to więc praca wymagająca intelektualnie i emocjonalnie - najbardziej pożadane są osoby kreatywne i gotowe na wieczne poszerzanie swoich horyzontów.

2) Niedogodności fizyczne

Praca informatyka jest zajęciem biurowym, przy ciągłym korzystaniu z komputera. Dlatego też bardzo często prowadzi do problemów ze wzrokiem, schorzeń kręgosłupa i nadwagi wywołanej siedzącym trybem życia. Bez odpowiedniego dbania o siebie można poważnie zaszkodzić swojemu organizmowi i doprowadzić do sytuacji, w której perspektywy zawodowe znacznie się zmniejszą. Z drugiej strony praca ta oznacza też przebywanie w suchych, ciepłych pomieszczeniach - nie jest więc niebezpieczna czy wysoce ryzykowna.

3) Czas pracy

Różni się w przypadku każdego pracownika branży. Jedni działają przepisowe osiem godzin dziennie, z przerwą na kawę i kanapkę, a w przypadku drugich godziny pracy wyznaczane są także przez okoliczności losowe, takie jak zlecenia czy nagłe wypadki. Informatycy widziani są przez rodzinę i przyjaciół jako współczesne złote rączki, tak więc często wzywa się ich do rozwiązania problemów także poza przepisowym czasem przewidzianym na działalność zarobkową. 

4) Odpowiedzialność 

Sprawne funkcjonowanie programów komputerowych leży u podstaw działania wielu firm. Dlatego też jeśli problemy wystąpią na polu informatycznym, z całą pewnością rozprzestrzenią się i na inne obszary biura czy korporacji. Na barkach pracowników IT leży więc ogromna odpowiedzialność za dobro miejsca pracy - nie ma tu z pewnością czasu na załamania nerwowe i improwizatorskie półśrodki. 

5) Zarobki

Średnie zarobki informatyków w Polsce wahają się od 3500 do 5000 złotych. Jest to zawód bardzo korzystny ekonomicznie, ale należy liczyć się z tym, że pensja zacznie rosnąć dopiero 2-3 latach pracy w danym miejscu, a początki będą bardzo skromne. Warto też zaznaczyć, że informatycy na rynku pracy są bardzo pożądani, jednak właśnie ci gotowi na rozwój i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Jedno jest pewno - to zawód interesujący i przyszłościowy.

fot. pixabay.com/StartupStockPhotos

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama