zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Inwestowanie to wyzwanie - metody, dobre praktyki, postawy [WIDEO]

czwartek, 19-11-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


W dniu 17 listopada 2020 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. odbyła się konferencja online „Inwestowanie to wyzwanie - metody, dobre praktyki, postawy”. Prezentujemy podsumowanie oraz zapis wideo tego wydarzenia!

Inwestowanie to wyzwanie

Organizatorem Konferencji była Fundacja GPW, patronem Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami a patronem merytorycznym PFR Portal PPK. Konferencję dofinansowano z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konferencję otworzył dr Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW, a temat wystąpienia wprowadzającego dotyczył  zachowania rynków kapitałowych i inwestorów w czasie pandemii. Jak widzimy, warszawska giełda doskonale radzi sobie w tym trudnym czasie realizując większość czynności zdalnie dzięki postawieniu w przeszłości na rozwój nowoczesnych technologii. Od marca odnotowano na GPW istotny wzrost kursów i obrotów na rynku akcji, które przekroczyły historyczne maksima. Zdaniem Prezesa Marka Dietla do zainteresowania inwestycjami giełdowymi przyczyniło się przede wszystkim wprowadzanie rządowej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorstw, obniżenie stóp procentowych w połączeniu z luzowaniem ilościowym.

Krzysztof Borowski, Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przedstawił metody inwestowania na rynkach inwestycyjnych. W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały metody inwestowania oparte na analizie fundamentalnej technicznej, międzyrynkowej, teorii portfelowej, teorii fraktali oraz finansów behawioralnych. Ważnym czynnikiem w inwestowaniu są emocje, tj.: strach, chciwość i złość. Profesor SGH zwrócił też uwagę na wybór właściwego horyzontu inwestycyjnego, dywersyfikację oraz zapobieganie stratom poprzez ustawianie stop-lossów.

Dobre praktyki w inwestowaniu przedstawił prof. Konrad Raczkowski ze Społecznej Akademii Nauk, akcentując wagę etyki z punktu widzenia finansów, która decyduje o wskaźniku zaufania do instytucji finansowych. A to przekłada się na sytuację na rynku i nastawienie do akumulacji kapitału indywidualnego i korporacyjnego. Jednak, według prof. Raczkowskiego zasady etyki nie zawsze są przestrzegane, czego efektem są afery na rynkach finansowych. Jednym z problemów są, nieadekwatne do wartości godziwej, wyceny spółek.

Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ podzielił się przemyśleniami na temat dobrych praktyk a psychologią inwestowania. Dobre praktyki z perspektywy psychologii inwestowania oznaczają działania pozwalające nam zrozumieć własne słabości i ograniczenia. Znając je możemy opracować takie zasady i reguły, dzięki którym będziemy w stanie owym słabościom zapobiegać. Często popełnianym błędem przez inwestorów jest niesymetryczne traktowanie zysków i strat. Aby zarabiać na giełdzie należy opracować plan działania w rożnych sytuacjach i konsekwentnie go realizować – radzi Grzegorz Zalewski.

O nowych standardach w systemie zarządzania zgodnością mówiła Monika Gorgoń, Dyrektor Działu Compliance, Ryzyka i AML na GPW. W trakcie wystąpienia przedstawione zostały standardy wydane przez GPW w zakresie zarządzania zgodnością, przeciwdziałania korupcji oraz ochrony sygnalistów. Praktyka pokazała, że spółki działające nietycznie są niekonkurencyjne – mówiła Monika Gorgoń. GPW publikuje indeks WIG-ESG, zbudowany oparciu o ranking ESG (environmental, social responsibility, corporate governance) oraz ocenę stosowania zasad „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”.

Perspektywa inwestora to temat wystąpienia dr Tomasza Filipiaka ze Szkoły Giełdowej. W trakcie wystąpienia zostały przedstawione przypadki rekomendacji, które miały wpływ na zachowanie uczestników rynku. Wskazano, że inwestorzy nie mogą być zakładnikami poglądów innych osób ale postępować według własnego planu. Doktor Filipiak przedstawił szereg rekomendacji inwestycyjnych, które okazały się nietrafione wprowadzając inwestorów w błąd.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny moderowany przez dr Wojciecha Nagla, Przewodniczącego RN Fundacji GPW z udziałem Jarosława Dominiaka, Prezesa Zarządu SII, Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Zarządu Związku Banków Polskich, Małgorzaty Rusewicz, Prezesa Zarządu IZFiA, Macieja Trybuchowskiego, Prezesa Zarządu KDPW i Roberta Zapotocznego, Prezesa Zarządu, PFR Portal PPK. Uczestnicy panelu wymieniali poglądy i zastanawiali się, jak należy kształtować postawy oraz nawyki oszczędnościowe i inwestycyjne na polskim rynku kapitałowym.

ip

fot. youtube.com/Fundacja GPW


Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama