zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Irlandia – świadczenia socjalne

poniedziałek, 15-10-2007 (00:00:00) | komentarze (0)


irlandiaPlanując wyjazd do Irlandii - na wakacje lub po skończeniu studiów na dłużej - warto wiedzieć jak wyglądają świadczenia socjalne w tym kraju. Dlatego też, zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego artykułu, tym razem zajmiemy się właśnie tym tematem.

Zacznijmy od tego, czy i komu świadczenia przysługują. Wyjeżdżając na krótki okres czasu nie możemy liczyć na emeryturę. Z drugiej jednak strony, płacąc podatki w ramach wakacyjnej pracy, mogłoby się wydawać, że przysługuje nam przynajmniej opieka medyczna. Przyjrzyjmy się temu jak jest naprawdę.
Świadczenia przysługują osobom, które przez przynajmniej dwa lata mieszkały na stałe na terenie Irlandii przed złożeniem wniosku o wybrany zasiłek. W Irlandii można się starać o takie należności jak:

- Zasiłek macierzyński;
- Zasiłek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, narażonych na szkodliwe warunki pracy;
- Zasiłek dla bezrobotnych;
- Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy;
- Renta inwalidzka;
- Renta dla osób, które przekroczyły 66 lat życia (z tytułu opłacanych składek);
- Renta z tytułu śmierci małżonka;
- Emerytura;
- Zasiłek chorobowy;
- Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy w skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
- Jednorazowa zapomoga z tytułu śmierci członka rodziny;
- Zapomoga dla osieroconego lub opuszczonego przez rodziców dziecka


Jeśli chodzi o opiekę medyczną to trzeba wiedzieć, że służba zdrowia jest w Irlandii płatna. Płaci się nie tylko za hospitalizację, ale także za zwykłą wizytę u lekarza. Istnieje jednak możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia medycznego w dwóch firmach świadczących takie usługi - BUPA i VHI.
Najważniejsze dane dotyczące VHI I BUPA można znaleźć na stronie internetowej Health Insurance Authority (www.hia.ie). Organ ten na łamach swojego portalu wyjaśnia nie tylko kwestie związane z ubezpieczeniem - można tam także znaleźć wykaz firm ubezpieczeniowych uprawnionych do oferowania ubezpieczeń zdrowotnych na terenie Irlandii. Bardzo pomocne są również informacje, jakie na swoich stronach zamieszcza polska ambasada:

(http://www.dublin.polishembassy.ie/opieka_medyczna.htm)

Ubezpieczenie zdrowotne wymagane jest przy rozliczaniu się za opiekę medyczną w szpitalach i gabinetach lekarskich. Zasady takich rozliczeń różnią się w zależności od firmy. Zwykle ubezpieczyciele zawierają ze szpitalami umowę, w myśl której płatności dokonywane są bezpośrednio, czyli pacjent płaci lekarzowi za usługi medyczne, po czym wnioskuje o zwrot kosztów leczenia do swojego ubezpieczyciela.

Zawierając umowę z ubezpieczycielem pamiętajcie, że ubezpieczenie zdrowotne powinno pokrywać co najmniej koszty opieki dziennej, hospitalizacji, opieki nad kobietami w ciąży, rekonwalescencji, leczenia psychiatrycznego i odwykowego, jak również półprywatnego ulokowania w szpitalu państwowym.

Większość z nas optymistycznie patrzy w przyszłość, nie myśląc o rzeczach, które mogą nam się przytrafić. Pobyt za granicą wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Opieka, którą w kraju mamy zawsze pod ręką „za darmo”, okazuje się kosztowna. W natłoku spraw do załatwienia przed wyjazdem i po wylądowaniu na miejscu powinniśmy znaleźć czas, by zatroszczyć się o właściwe ubezpieczenie.


Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama