zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak efektywnie szukać pracy?

piątek, 26-05-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Na brak pracy lub dorobienie dodatkowych pieniędzy do wypłaty, nie powinny narzekać osoby w różnym przedziale wiekowym od studentów po seniorów. Żeby osiągnąć sukces, można zmienić suche, masowe wysyłanie CV na portalach pracy na bardziej kreatywne metody poszukiwawcze.  Jak to zrobić?

Praca na platformach internetowych, stosujących ekonomię dzielenia

Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że ok 40% dorosłych Polaków słyszało o serwisach, dzięki którym osoby prywatne odpłatnie świadczą usługi, np. BlaBlaCar, Airbnb, Uber, JadeZabiore, Polak Potrafi, itp., z czego 26% aktywnie z nich korzysta.

Raport PWC.PL (Współ)dziel i rządź! Twój nowy model biznesowy jeszcze nie istnieje

Dla osób, które mają stałą pracę na etat i nie gwarantuje ona wymarzonego wynagrodzenia, dla tych którzy są studentami dziennymi i nie mają czasu, aby podjąć się pracy w pełnym wymiarze godzin lub dla wszystkich tych, którzy boją się lub nie chcą zakładać własnej działalności gospodarczej – jest skuteczne rozwiązanie! Zapewniają je serwisy internetowe i platformy, stosujące ekonomię współpracy, współdzielenia, współtworzenia. Są nimi bardziej znane: Uber, AirBnB, JadeZabiore, Blablacar lub takie, co dopiero wchodzą na rynek i zaczynają rewolucję wśród pracowników szukających pracy, jak Posprzatajmi.pl czy szopi.pl. Aby z nich korzystać i żeby móc dzielić się z innymi swoją wiedzą, przedmiotami, czasem, umiejętnościami na zasadzie barteru lub korzyści finansowych, nie trzeba zakładać swojej firmy! Wystarczą chęci, otwarcie na nowe technologie, zaufanie do platform i szybko pojawia się możliwość dodatkowego zarobku. Użytkownicy nie muszą się martwić, jak pozyskać nowego klienta, gdyż robi to za nich platforma, która jest pośrednikiem. Jeżeli mamy za dużo ubrań w szafie, to możemy je sprzedać na OLX, jeżeli jedziemy w podróż i nie chcemy ponosić kosztów za paliwo, to możemy zabrać ze sobą osobę, które wybiera się w tym samym kierunku, jeżeli jesteśmy specjalistą z chemii i z tego przedmiotu udzielamy korepetycji, to platformy peer-to-peer dają nieograniczone możliwości zarabiania. Rynek pracy się poszerzył o model współpracy ,,ludzie dla ludzi”. Dzięki temu, każdy może jako freelancer skutecznie dorobić, bez konieczności zakładania swojej firmy lub pracowania po 10-12 godzin w międzynarodowych korporacjach. Jak mówi specjalista ds. PR i copywriter platformy Posprzatajmi.pl – Kamila Gębik ,,Platformy stosujące model P2P są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce dorobić lub znaleźć stałych klientów. To bardzo łatwe! Do sprzątania mieszkania lub biura, nie trzeba mieć skończonego doktoratu, specjalistycznych studiów, znać minimum dwa język i mieć kilka lat doświadczenia w międzynarodowej firmie. Wystarczą chęci i zapał do pracy, czego wielu osobom nie brakuje. Użytkownicy logujący się na naszej platformie Posprzatajmi.pl, otrzymują zapytania od osób, które szukają pomocy do posprzątania swojego mieszkania. Użytkownik, który chce zarobić, sam ustala zasięg pracy, jaki go interesuje i kwotę godzinową za którą może posprzątać mieszkanie. Dzięki takiemu modelowi, jedni oszczędzają czas, a drudzy zarabiają dodatkowe pieniądze i nie muszą się martwić o pozyskiwanie klientów. Dlatego jest to zarówno szansa dla tych, którzy już do tej pory świadczą tego typu usługi, jak i dla tych co początkują. Dla jednych może to być praca dorywcza, a dla innych stałe zajęcie. Wszystko zależy od konkretnej osoby”.

Monitoruj grupy dotyczące ofert pracy na Facebooku

Wystarczy na Facebooku wpisać słowa kluczowe, takie jak na przykład ,,Praca Wrocław”, ,,Praca w budownictwie”, ,,Praca w mediach”, ,,Praca z elastycznym grafikiem” , ,,Szukam lub dam pracę”. Po czym wybrać odpowiednie grupy i poprosić o dołączenie do nich. Jest to doskonałe narzędzie, dające obraz dotyczący rynku pracy i możliwości zatrudnienia ,,tu i teraz” i to nie tylko jako freelancer. Wiele grup na Facebooku ma swój regulamin, którego pracodawcy się mocno trzymają i dzięki temu publikują oferty, pasujące tematycznie do kategorii. Inaczej ich post zostanie usunięty przez administratora grupy. Przykładowo osoby chcące pracować w gastronomii na stanowisku kucharza, mogą znaleźć pracę w grupie ,,Praca w gastronomii”. Oprócz ofert pracy często są tam dyskusje, wymiana doświadczeń, a także cenne linki. Dlatego wysyłanie zaproszeń do grup daje otwarte możliwości. Dodatkowym plusem jest możliwość popisania na messagerze, bezpośrednio z osobą, która takie ogłoszenie napisała, aby móc wypytać o dodatkowe szczegóły każdej oferty. Dlatego warto korzystać z tego narzędzia.

Networkingi, targi i szkolenia branżowe


W wielu większych miastach Polski są organizowane networkingi branżowe. Jeżeli dana osoba interesuje się tematyką związaną z marketingiem, pozycjonowaniem stron czy start – upami, może uczestniczyć w wielu ciekawych eventach, jeżeli tylko zapisze się do odpowiednich grup na Facebooku. W momencie, kiedy tworzone jest wydarzenie na dany temat, zazwyczaj pierwsi dowiadujemy się o miejscu i godzinie, żeby je wpisać w kalendarz. Tam z pewnością można poznać osoby z wielu ciekawych firm, potencjalnych pracodawców i osoby o podobnych zainteresowaniach. Plusem jest możliwość wymiany kontaktów i zwiększenia szans na znalezienie pracy. Dodatkowo warto wydrukować, najlepiej w kolorze od 15 do 30 CV i wybrać się osobiście na targi pracy, które cyklicznie odbywają się w wielu miastach w Polsce. Właśnie tam na poszczególnych stoiskach jest szansa porozmawiać ze specjalistami HR i marketingu w celu zapytania się na jakie stanowiska prowadzone są rekrutacje. Rozmowa osobista, zwiększa skuteczność czasami nawet o 70%.

Magia wielkiego LinkedIn

Niezależnie od tego, czy ktoś szuka zupełnie nowej pracy, czy chce dodatkowo dorobić lub powiększyć ilość kontaktów biznesowych, powinien mocno zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowym portalu – LinkedIn. Gdyby móc go opisać w skrócie, to jest tak naprawdę wersją papierową CV, przeniesioną do wirtualnej rzeczywistości, w której są nieograniczone możliwości rozwoju. Oprócz założenia profilu osobowego, trzeba dążyć do tego, aby osiągnąć poziom ,,mistrzowski”. Oznacza to nie tylko wypełnienie wszystkich kategorii dotyczących doświadczenia, uczelni, ale także mocna aktywność, potwierdzenia umiejętności i referencje. Dzięki temu jest większa szansa na to, aby szybciej znaleźć wymarzoną pracę. Warto pamiętać o tym, że przyszli pracodawcy, właściciele firm i specjaliści ds. HR, również posiadają tam swoje profile i wyszukują najbardziej odpowiednich dla siebie pracowników. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to powinien poprosić swojego przełożonego, współpracownika, czy kontrahenta, aby wystawił rekomendację, która wyświetli się przy konkretnych, wymienionych stanowiskach pracy. Rekomendacje sprawiają, że każdy kto szuka pracy, w oczach przyszłego pracodawcy staje się bardziej wiarygodny. Warto zadbać także o jak największą ilość potwierdzeń umiejętności Trzeba w nim zaznaczyć te obszary, co do których jest się pewnym, że posiada się konkretną, fachową wiedzę. Im więcej potwierdzeń – tym lepiej. LinkedIn stwarza idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają już publikacje, projekty, linki lub portfolio, a także certyfikaty ze szkoleń, wyróżnienia, nagrody, mogą się pochwalić udziałem w organizacjach charytatywnych lub wolontariatach. Dlatego jest to świetne narzędzie, zarówno dla studentów, którzy jeszcze budują swoje doświadczenie zawodowe i stawiają pierwsze kroki, jak i dla tych osób, które mogą się pochwalić licznymi sukcesami zawodowymi. Aby zwiększyć szansę na znalezienie pracy, warto skorzystać z wyszukiwarki ofert pracy na LinkedIn. Do profilu warto dopisać swój cel zawodowy oraz informację, że na chwilę obecną szuka się nowej pracy/nowych wyzwań. Dodatkowo można zapisać się do grup, takich jak na przykład ,,Szukam Pracy’’. Zaleca się także  zapraszać do swojej sieci zawodowej specjalistów ds. rekrutacji. Dzięki temu można tylko zyskać. Dla tych osób, które nie mają jeszcze profilu, można powiedzieć: na co czekać, do dzieła!

 

KG

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama