zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak mówić o swoich słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej?

poniedziałek, 20-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Pójście na rozmowę kwalifikacyjną wiąże się z niemałym stresem, nawet tych bardziej doświadczonych pracowników. Każdy chce wypaść przecież jak najlepiej. Często próbujemy się do takiej rozmowy przygotować i szukamy często zadawanych przez pracodawców pytań, aby ułożyć sobie najlepszą z możliwych odpowiedzi. Jak mówić o swoich słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zobacz też: Jakie są powody zmiany pracy?

Jak mówić o swoich słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej?Dlaczego rekruter pyta o słabe strony?

Celem zadania kandydatowi pytania o słabe strony nie jest przekonanie się o tym, dlaczego rekruter nie powinien go zatrudnić. Prawdziwym powodem zapytania o własne wady jest przekonanie się, że potencjalny przyszły pracownik ma świadomość samego siebie, tego, co w nim dobre, a co trzeba poprawić i efektywnie nad tym pracuje. Samorozwój jest bardzo ważnym elementem życia, świadczy też o tym, jak będziemy przykładać się do pracy.

Jak odpowiedzieć na to pytanie?

Przede wszystkim - nie kłam. Kłamstwo nigdy nie przyniosło nic dobrego i tak samo będzie w tym przypadku. Wielu kandydatów powtarza często dwie cechy, jako wady: pracoholizm i perfekcjonizm. Rekruter, słysząc od nas taką odpowiedź, będzie od razu wiedział, że chcemy zaplusować na siłę. Możliwości odpowiedzi na pytanie o słabe strony pracownika jest wiele. Trzeba pamiętać też, aby nie dać się ponieść nadmiernej szczerości. Nikt nie musi wiedzieć, że do późnych godzin nocnych przeglądasz TikToka, a potem spóźniasz się przez to do pracy.

Pierwszą z metod jest spisanie sobie na kartkę własnych negatywnych cech. Potem należy zastanowić się, która z tych wad mogłaby okazać się zaletą lub w pracy na stanowisku, na które aplikujemy. Przykład: praca ma być w większości zdalna. Zatem możemy powiedzieć, że słabą stroną jest nieumiejętność pracy w grupie. Ogólniej mówiąc, musimy zamienić słabą stronę na mocną stronę.

Drugim sposobem jest mówienie o rzeczach, które w kontekście pracy nie są istotne. Można np. powiedzieć o tym, że mamy problem z utrzymaniem diety.

Jak było wspomniane wcześniej, rekruter chce zobaczyć, czy jesteśmy osobami, które chcą korygować swoje wady. Zatem możemy powiedzieć o rzeczach, które powoli staramy się wyeliminować. Jeżeli naszą wadą jest słaba organizacja pracy, możemy powiedzieć, że jesteśmy na etapie walki z tą wadą i zaczęliśmy zapisywać sobie wszystkie zadania do wykonania na liście.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama